6 cool knižních projektů, o kterých byste měli vědět!

Máte rádi knihy? Čtete každou volnou chvilku? Pak byste rozhodně měli vědět o skvělých knižních projektech, na které můžete narazit. A u některých projektů je to narážení doslovné! :-)

KupBook!

Jedním z posledních skvělých knihoprojektů, které začaly okupovat Prahu, jsou KoopBooky. Bookboxy vymysleli studenti uměleckých škol v rámci svého projektu Kupbook! Projektem Kupbook! posílá dál knížky, které nosí babičky a dědečkové do Centra Elpida pro seniory ze svých knihoven. Vytvořili designový bookbox, který je umístěn v pražských kavárnách a čajovnách.

Za dvacet korun si můžete odnést knížku, která má svůj příběh. Cílem projektu je dostat mezi lidi zapomenuté knihy z našich poliček, dát jim novou šanci a podpořit lidi, kteří to ocení

, říká vedoucí projektu Michaela Vojtková. Výtěžek z prodeje knih podpoří  kulturně vzdělávací centrum pro seniory Elpida o.p.s.

Bookboxy najdete v těchto kavárnách: TriCafé, Cheecup, Kavárna snů, Café Montmartre, Indigo Concept Space, Čítárna Unijazz, Café v lese, Café Sladkovský, Café Neustadt nebo Bajkazyl. Projekt vzniká ve spolupráci s občanským sdružením Epida o.p.s.

 

Knihoběžník

Milovníci knih a geocachingu mají novou zábavu: projekt Knihoběžník. Ten spojuje čtení knih a zábavné hledání pokladů v originální hru, kterou nejlépe vystihuje heslo „Přečti mě a pošli dál“. Po celém světě byly na veřejných prostranstvích, v budovách a parcích rozmístěny tisíce knih, které mohou jejich budoucí čtenáři najít, přečíst, popsat jejich zážitky na internetu a opět někde schovat pro další knihoběžníky. Díky webovým stránkám www.knihobeznik.cz, kde má každá kniha a čtenář svůj profil, jdou tituly jednoduše vyhledat, nahlásit jejich stav, polohu, a sdílet s ostatními čtenáři příběh knihy. Na přebalu knihy má každá kniha samolepku s informací o projektu, takže je lehce rozpoznatelná na jakémkoliv místě.

Knihoběžník je mobilní veřejná knihovna, která vytváří ze svých členů čtenářskou komunitu a umožňuje knihám žít své vlastní příběhy a předávat si je neustále dál.

Do projektu je momentálně zapojeno přes 4 tisíce knih, které společně procestovaly už přes 900 000 km. Do projektu věnovala knihy česká a slovenská nakladatelství a internetové knihkupectví Martinus.cz, které celý projekt zaštiťuje. Projekt také podporují známí čeští spisovatelé, např. Radka Denemarková, Arnošt Goldflam, Michal Viewegh, Michael Stavarič, Petra Soukupová a mnoho dalších.

 

Knihbudky

KnihoBudky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl v létě 2013 za podpory programu společnosti Telefónica O2 Think Big. Cílem je proměnit sedm vysloužilých telefonních budek na malé bezplatné veřejné knihovny, které umístíme do veřejného prostoru v Praze a okolí. První KnihoBudka byla slavnostně otevřena 9. ledna 2014 v pražské nemocnici IKEM. Další KnihoBudky budou stát v nákupní Galerii Fénix a nemocnici Bulovka. Čtyři budky stále čekají na své umístění. Do konce února by se mělo umístit dalších 5 KnihoBudek. “Projekt jsme napsali v červnu 2013. V září téhož roku jsme budky převezli do Bohnic, kde jsme na nich několik měsíců pracovali a přetvářeli je k obrazu našich dobrovolníků. S designem a výrobou interiéru budek nám pomohla firma Paletky.cz.

Do konce února 2014 bychom pro všechny budky rádi našli nové domovy na různých místech v Praze (nemocnice, vstupní haly veřejných institucí, nákupní centra, vestibuly metra, nádraží, apod.)

, vysvětlují zakladatelé na svých webových stránkách. Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale je vám líto ji vyhodit? Přineste ji do KnihoBudky a vyměňte ji za jinou.

 

Čtení pomáhá

Cílem projektu Čtení pomáhá je spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým. Na webových stránkách najdete seznam krásných knih ke čtení, rozdělených do tří kategorií podle věku čtenářů.

Až některou z knih přečtete, vraťte se k nám zpět. Poté, co odpovíte na pár otázek vztahujících se ke knize, získáte 50 korun. Tuto odměnu si nemůžete vyzvednout v hotovosti, můžete ji však věnovat někomu, kdo čeká na vaši pomoc,

radí webové stránky projektu. “Věnujte ji třeba na výcvik pejska, který pomůže postiženému člověku, na speciální kolo pro maminku, která nemůže chodit, nebo na operace, které vrátí zrak africkým dětem,” vysvětlují organizároři. Projekt je určen pouze žákům základních a středních škol.

 

Za knihami

Za knihami je projekt internetového knihkupectví Martinus.cz. Projekt se snaží vyprávět příběh lidí, kteří čtou knihy a které Martinus odchytává na ulici, v kavárnách, metru, tramvajích, prostě kdekoliv. Náhodní čtenáři vypráví, proč knihy čtou, co si o nich myslí, co jim čtení dává atd. Každý týden se na FB stránce objeví několik knihomolů a jejich krátký příběh.

 

 

Bibliobus Oskar

Bibliobus jménem Oskar je malá pojízdná knihovna. “Jezdíme s ním nejen tam, kde v Praze není dostupná některá z našich poboček, ale i na místa, která si vyberete! Přivezeme knihy pro děti i dospělé, které si v Oskarovi můžete půjčovat i vracet. Připravíme programy na míru pro všechny věkové kategorie. U stolků a na dece před bibliobusem si můžete odpočinout s knihou anebo se zapojit do široké škály aktivit – půjčujeme akční deskové hry a tablety se spoustou aplikací.

Knihy na míru: jsme schopni vám přivézt knihy na vybrané téma či určitého typu, říkají knihovníci na svých webových stránkách.

 

 

Narazili jste na jiný skvělý knižní projekt? Dejte nám echo! :-)

 

  Napište komentář
 1. Povinný údaj
 2. Váš web nebo blog
 1. Veruš 27. 1. 2016 20:08

  V Turnově se objevily budky(já osobně jim říkám knih budky xD) Různě po městě jako krmítka pro zvědavé knihomoly… Jsou v nich knihy a nápis půjč si a vrať nebo přines jinou :-) musím říct že to funguje :-) sama teď budu dodávat várku do dvou protože jsem pár titulů z tohoto zdroje získala :-)

 2. redakce 23. 2. 2014 11:38

  zdravím autora a mam dotaz na moznost zverejneni tohoto clanku na http://www.polabskenoviny.cz a http://www.libochovickelisty.cz. podle mnozstvi precteni clanku muzeme dat i do tistene verze novin. samozrejmosti je uvedeni autora a zdroje. dekuji

  1. Faizan 8. 9. 2014 01:43

   Your article has so many useufl information,and so attractive design.I am very like this.Online Store,everyone like to buy yourself lovely and comfortable shoes or clothes.Unique design bag,I think in our country this kind of design is so little.Right?hah!!Why don’t you try our new design shoes?It has high protect function,and also make your feet feels very comfortable.In our store, has a large discount activity online,already attracted so many customers attention.If you like them,you must hurry action to choose them.At the same time,uinque design and perfect appearance now hot selling online.I hope we can learn each other.

 3. Katerina 23. 2. 2014 11:29

  dobry mi prijde i knihotoc, jen nevim,jestli se momentalne toci :
  http://www.knihotoc.cz/
  Ale diky za tipy :)

  1. Elflax 10. 9. 2014 07:04

   Tak ta věta opravdu pobivala. :D Kniha opravdu vypade1 zajedmavě, bohužel se mi zatedm nepodařilo ulovit nějakfd vfdtisk v knihkupectved (ne, že bych po ned nějak usilovněji pe1trala, ale kdybych ji viděla, je okamžitě moje). :)

  2. Sujit 8. 9. 2014 09:33

   Our RIDICULOUS justice ssteym .This is why police are usually afraid to come to court because they do such shoddy work. So many cases, unsolved, so many wrongly accused SO MANY GUILTY FREED!! The DPP, needs to put more pressure on police to collect evidence properly, protect witnesses and cut out that crap .

 4. Kat 23. 2. 2014 11:16

  Bližší info nevím, ale po Plzni jezdí autobus/bibliobus – vezme vás na zastávku a můžete si u toho počíst ;)

Sociální sítě
"(Město je) místo, kde člověk funguje jako šroubek v systému a funguje do úmoru, naopak v horách má možnost překoná… https://t.co/vV4sxW6PMv
20. 4. 2018
Už jste četli o letošních Pulitzerových cenách? Ocenění se dočkala novinářská práce, která odhalila skandál kolem H… https://t.co/Znfnhar2c9
20. 4. 2018
Chcete držet krok se světovou prózou? Další knihu Han Kang, autorky, která je opět na shortlistu mezinárodní ceny… https://t.co/vYTZGg9TbU
20. 4. 2018
Pssst... Nějakou dobu už vás sledujeme a dospěli jsme k závěru, že jste věčné děti a že si tedy zasloužíte pokochat… https://t.co/Vh0JxyGSLm
19. 4. 2018
@ischiam Tato věta se ukazuje u všech objednávek, protože řada lidí nakupuje mix e-obsahu a fyzických knih. Ale mrk… https://t.co/ZXn8A7VRPf
18. 4. 2018
Počátek
Dan Brown