5 důvodů, proč v MHD neskrývat knihu, kterou právě čtete

Ať už čtete literární skvost z pera klasika, experimentální kousek českého autora, erotický počin, nebo třeba pohádku, nikdy není důvod se za čtenou knihu stydět. Když jsem s sebou svého času brávala Bertíka a čmuchadlo, v autobuse jsem pak zaznamenala pár zaražených pohledů – pohádku? Vážně? Ne, neexistuje důvod, proč knihu skrývat, ať už čtete cokoliv.

meeh

1. Váš osobní vkus na knihy, zalíbení v určitých titulech formuje budoucí knižní scénu. Pokud se nám budou líbit nové formy a podoby literatury, bude v tom duchu vznikat více a více knih. Přesně takhle to šlo třeba s upírskými romancemi, nebo s příchodem éry dystopických knih. Stačilo, aby si ten nový žánr lidé oblíbili a dali to najevo.

2. Váš osobitý vkus na knihy může přinést nové rozhledy lidem ve vašem okolí. Pokud budou masy číst Coelha a Odstíny šedi, vy doporučíte svému okolí neznámého autora s nulovým promem, bude tak mít šanci nejen oslovit dalšího čtenáře, ale potenciálně se později stát relevantním na literárním poli a postavit se mainstreamu.

3. Čtete při jízdě metrem něco, co jste objevili zapadlé v Levných knihách/antikvariátu? Možná jste objevili pravý literární klenot. Existují nedoceněná literární díla neznámých autorů. Ukažte ho světu, podělte se o svůj nález!

4. Každý přistupuje ke knize ze svého vlastního postavení, s vlastním pohledem na svět. Postavy, události, jazyk v knize – to vše vnímáme každý ze své vlastní perspektivy a prakticky není možné, aby „dva lidé četli tutéž knihu“. Ze své perspektivy vidíme dílo jinak a proto i kniha, která nemá dobré recenze a kritika ji smetla, může vnést zrovna do vašeho života zásadní myšlenku, změnit vaše vnímání, inspirovat vás, potěšit. A nebo právě člověka, který sedí v metru naproti vám. Třeba mu svou inspirací změníte život. Nebo alespoň náladu.

5. Čtete brak? No a co. Chcete se jím pobavit, ulehčit na chvíli stresu, přijít na jiné myšlenky? Pokud za sebou máte náročný týden, z nějž měl každý den patnáct pracovních hodin a dva kýble stresu navíc, o víkendu si tu Bridget Jones zasloužíte. Tečka.

Nebojte se okolí ukázat, jakou knihu čtete, i kdybyste v obalu skrývali Brouka Pytlíka. Pokud se setkáte s pohoršenými pohledy, nebo se vám lidé za váš výběr vysmějí, jejich hloupost. Pohled shora, posmívání se a nadřazenost ještě nikomu k lepšímu životu nepomohla.

  Napište komentář
 1. Povinný údaj
 2. Váš web nebo blog
 1. Dusana 6. 9. 2015 22:19

  Dobrovolne sa priznavam, ze som jedna z tych zvedavcov nakukajucich cez plece ludom citajucim knihu v MHD. Jednoducho mi to neda Najma, ked vidim, ze dana kniha svojho citatela celkom pohltila.
  Som knihomol. Je malo veci, ktore mi cestou do prace dokazu zdvihnut naladu tak, ako ked podla mena postavy ci kratkeho uryvku poznam titul knihy. :o)

  A rozhodne nedokazem vycislit, kolkokrat som sa uz nechala inspirovat… pokial som prave nebola do citania ponorena natolko, ze som len tak tak odtrhla zrak prave vcas na to, aby som stihla vystupit tam, kde potrebujem.

  PS: Dakujem vsetkym mojim “muzam”. ;o)

 2. Eliška 4. 9. 2015 08:52

  Je to tak :) Kolikrát si člověk vzpomene na knížku, kterou už dlouho nečetl, jenom proto, že ji vidí u někoho jiného v metru :) Já se tím, jestli mě někdo škatulkuje podle toho, co zrovna čtu, netrápím, většinou si ani nevšimnu, že se dívají, protože jsem vcucnutá knihou, takže jen sleduji, zda někdo nepotřebuje pustit sednout a jestli jsem nepřejela :D

 3. Adris 3. 9. 2015 19:22

  To je pravda:). Často obálky skrývám, docela mi to pokukování vadí:).
  Líbí se mi, jak někteří lidé umí “vyčmuchat” ten klenot, mě se to ještě nepodařilo:).

Sociální sítě
@ilincev Díky! ☺️
25. 5. 2018
Marvin je zasmušilý. Jak ho potěšit? Vyberte si z naší ručníkové slevy: Sci-fi a fantasy knihy o 25 % levněji pro v… https://t.co/QyTVHEb8pw
25. 5. 2018
"Bylo to asi takhle: Na počátku byl stvořen vesmír. Spoustu lidí to naštvalo a většinou se to považovalo za chybný… https://t.co/xxKE2KFZOP
25. 5. 2018
Už zítra je #towelday, tedy #rucnikovyden! Máme pro vás soutěž a něco navíc, kopněte tam megacloumáka a přidejte se… https://t.co/TeGoKd08Ac
24. 5. 2018
Na krátko, film podle povídky Petry Soukupové, jde do kin už dnes! Přečtěte si o něm více - jak ho vidí herci a her… https://t.co/FWgmuWVg1T
24. 5. 2018
Počátek
Dan Brown