Manuál: Vánoce s knihomoly :)

Tímto článkem bychom rádi přispěli ke klidnému prožití svátků bez nedorozumění a zklamání, a to v těch rodinách a domácnostech, kde se vyskytuje jeden nebo více knihomolů či knihomolek. Lidé milující knihy jsou empatičtější, citlivější, mají větší rozhled – no a v důsledku toho jsou také mírně náročnější a vyžadují opatrnější zacházení ;) Takže jak jim co nejvíce zpříjemnit Vánoce, pokud patří mezi vaše milované? :)

stromek

Část I: Dárky

Začneme u shánění vánočních dárků. Asi si řeknete: To je přece jednoduché, prostě koupím knihy! Tato úvaha je samozřejmě správná, ale má hned dva háčky. 

Tím prvním je výběr těch správných titulů. Pokud má obdarovávaný či obdarovávaná svůj knižní wishlist, máte hned jasno :) Hodí se také ujasnit si, jakému typu knihomola dárek vybíráte. Někteří milovníci a milovnice literatury chtějí mít hned první týden po vydání přečtený každý nový světový bestseller, jiní se střednímu proudu a komerčně úspěšné literatuře ze zásady vyhýbají. Víte, jak to má váš knihomol nebo vaše knihomolka? Také je potřeba mít přehled o tom, co už četli a jaké autory zbožňují. Jen tak totiž můžete opravdu zazářit raritními vydáními z antikvariátu, novinkami milovaných nakladatelství, edicí nebo autorů a nesmazatelně se zapsat do jejich srdcí :)

Druhým háčkem je originalita. Je-li někdo svým knihomolstvím proslulý, bezpochyby dostane od každého právě knihy. A knihomolové “tvrdé dárky” zbožňují. Jak ale překvapit a přitom potěšit? Darujte také měkouše! :) Samozřejmě je potřeba vybrat jejich správné varianty. Lidé, trávící většinu času s nosem v knihách, ocení heboučké župany, naducané polštáře, pohodlná pyžama, teplé deky a zkrátka všechno, v čem se báječně válí :) Další variantou jsou pak módní doplňky inspirované knihami a literaturou, od šály v barvách Nebelvíru třeba až po naše trička ;)

Pokud chcete vážně ohromit, můžete se mrknout i po designových knihovnách na míru, houpacích sítích na čtení nebo lístcích na velké literární festivaly a veletrhy. Zní-li vám tyto varianty lákavě, ozvěte se prosím do komentářů, rádi bychom se s vámi spřátelili :)

Část II: Procesní stránka

I v případě nemateriální přípravy na vánoční svátky to chce mít se na pozoru a projevit notnou dávku porozumění, abyste byli za ty nejlepší vánoční skřítky. První krok začíná, jakmile začne sezóna pečení cukroví a vánočních filmů v televizi.

Nic milovníky a milovnice knih nerozhořčí tolik, jako když si umažou knihu. Teď nemluvíme o pádu knihy do vany, to se občas stalo každému a netřeba se za to stydět, nyní je řeč o upatlání hodnotných děl čokoládou. Pokud pečete to nejlahodnější cukroví, které váš knihomol či knihomolka prostě musí automatizovaně a bezmyšlenkovitě zobat, když čte, budete se muset holt naučit takové druhy, které se v teplých prstech, zahřátých rychlým otáčením stránek, nerozpustí a nezpůsobí nedůstojné a neodstranitelné fleky. Letošní výzvou tedy budiž například ty nejlepší vanilkové rohlíčky v krají. Vy to dáte ;)

No a pak je tu ten televizní program. Je brzy tma, venku je zima a proto v televizi běží mnohem více filmů než v jiných obdobích roku. A právě tady je potřeba opatrně našlapovat. Každý se občas rád podívá na dobrý film, ale nezkoušejte knihomolovi či knihomolce pouštět filmovou adaptaci knihy, kterou četli. Neříkáme, že neexistují dobré filmy, vycházející z knih, jen radíme – šmarjá, nechte je, ať takové filmy vyberou sami, přece je nechcete naštvat a připomínat jim, kde co režisér vynechal a která postava se z hubeného kluka s indickými kořeny stala na plátně svalovcem s vizáží zadáka z amerického fotbalu.

I samotný sváteční večer skýtá jistá nebezpečenství. Rozhodně nedoporučujeme knihomolům podávat jídlo, které obsahuje kosti. Jsou to povahy přemýšlivé, a když se rovnou nezačtou, často se alespoň zasní a malér je na světě. Zůstaňte radši u houbového Kuby. :)

Při rozbalování dárku pamatujte na to, že jejich velkou část tvoří knihy. Proto zpod stromečku noste maximálně jeden dárek za půl hodiny. Ať stihnou alespoň první kapitolu;)

Část III: Následná péče

Ano, na tomhle místě bychom vám rádi připomněli, jak důležité je věnovat s knihami i více času na čtení :) Ty poukázky, které jsme vám spolu s knihami poslali, rozhodně využijte. Uvidíte, jak se každý milovník a milovnice četby rozzáří, když zjistí, že nemusí kvůli venčení pejska, mytí nádobí nebo psaní úkolů s dětmi odkládat knihu. 

Takže darujte příběhy, teplo, radost a hlavně #ViceCasuNaCteni! Knihy, které máme skladem, k vám ještě určitě v pohodě doputují i po dnešku, tak vybírejte a za necelé dva týdny držíme palce ;)

P.S.: Ten úžasný stromek na fotce je dílem naší @_dzejny, nejšikovnější knihomolky široko daleko :)

Štítky

vánoce (38)
    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
Jaké bylo setkání s Petrou Soukupovou v #bookscalling clubu? Mrkněte na report, nechte se nalákat na její knihy a t… https://t.co/WpyPKdtR3U
22. 5. 2018
Do kin míří film podle povídky Petry Soukupové ze skvělé knihy Zmizet. Jmenuje se Na krátko a hraje v něm mj. Petra… https://t.co/dwOdTvWU7z
21. 5. 2018
Je tu nový Knihovlog! Co nás bavilo a co jsme viděli na #svetknihy? Podívejte se, tipy na knihy, krásné komiksy i ž… https://t.co/uWmMbRp38M
20. 5. 2018
Nestihli jste na @svetknihypraha nakoupit všechny zásadní novinky? Mrkněte na kolekci největších hitů veletrhu a ko… https://t.co/MIo1RTGT36
17. 5. 2018
Nejlepšími audioknihami loňska jsou TO, Malevil a Otčina. Za Malevil dáme ruku do ohně a moc ho k poslechu doporuču… https://t.co/oMv8o7GSUp
16. 5. 2018
Počátek
Dan Brown