Vánoční LookBook #7: Pro tatínky

Co ještě k Vánocům tátovi? Ten můj si vloni přál sekeru, předloni plyšového soba, co chrápe, když se mu zmáčkne packa. Letos chce koloběžku. Vážně. V Martinusu tedy moc dobře víme, že každý táta je jiný. I tak jsme se ale rozhodli vám v tomhle lookbooku představit pár knížek, které by tatínky různých typů mohly zaujmout. Ať už je přibalíte k plyšákovi nebo nářadí do dílny :)

Detektivky Petera Maye jsou velice dobře hodnocené kritikou i čtenáři. A to prosím není ze Skandinávie! Na Ostrov Entry se vypraví vyšetřovatel Sime Mackenzie, aby vyšetřoval vraždu. Stísněná atmosféra malého studeného ostrova skvěle doplňuje tíseň, kterou detektiv pociťuje, musí totiž zapátrat ve vlastní minulosti. Hlavní podezřelá je mu totiž zvláštně povědomá… Na dlouhé zimní večery k čaji nebo whisce skvělý kousek.

Jo Nesbø ze Skandinávie samozřejmě pochází. A je asi vůbec nejznámějším představitelem žánru Nordic Noir. Jeho novinka Syn přeskakuje laťku, kterou sám nastavil velmi vysoko knihami s Harrym Holem v hlavní roli. Nová kniha je ale i bez něj skvělá. Charismatický antihrdina v ní utíká z vězení, aby splácel dluhy a vyrovnával křivdy.  Tuhle knihu obdarovaný neodloží, dokud nedočte.

 

Pokud má váš táta radši literaturu faktu a také temnější témata, pořiďte mu knihu Islámský stát: Uvnitř armády teroru.  Tahle publikace jde mnohem dál než kam se dostanou komentáře ve večerních zprávách. Americký novinář a syrský analytik v ní rozebírají historii asi nejkrutější militantní skupiny současnosti, její hlavní postavy i kontext, ve kterém roste její síla. Nesmírně zajímavé, i když nijak zvlášť příjemné čtení.

Mario Puzo si sepsáním příběhu rodiny dona Corleona zařídil nesmrtelnost. Hlášky i jména mafiánů z jeho knih zlidověly, filmová zpracování sbírala ovace. Teď přichází Kmotr v luxusním vydání, které má přes tři kila, spoustu nádherných ilustrací, je prostřílené a místo záložky má náboj ráže 9mm. Skvělý dárek pro fanoušky!

Někteří tatínkové jsou abstinenti. Někteří jsou ortodoxní pivaři. A pro všechny ostatní je tu Světový atlas vína :) Kniha pojímá oblíbený nápoj jako rozsáhlou kulturu, která nabývá v různých koutech světa různou podobu. Spousta přehledných map a nákresů, detaily o oblastech a odrůdách… Prostě velká krása. Přibalte lahvinku :)

Pro tatínky, kteří mají rádi kvalitní světovou prózu, jsme vybrali Haruki Murakamiho a jeho Muže, kteří nemají ženy. V povídkovém souboru je patrný duch magického realismu, který Murakamiho příběhy prostupuje, a také duchové žen, které z nějakého důvodu chybí v životech hlavních hrdinů. Milovníci Murakamiho mají jasno, jde o jednu z jeho nejlepších knih.

Odhadli jsme zrovna toho vašeho tatínka, našli jste pro něj knižní dárek? Pokud ne, nezoufejte a mrkněte do vánočního pomocníka, určitě by ho potěšila i některá z knih v dalších kategoriích. A až vyberete, nezapomeňte přibalit i více času na čtení! Tátové si ho zaslouží ;)

 

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
Co ke dni dětí? No přece čtení! 😊 Připravili jsme pro vás výběr krásných dětských knih pro kluky a holky od nejmenš… https://t.co/MKffnAWtua
22. 5. 2018
Jaké bylo setkání s Petrou Soukupovou v #bookscalling clubu? Mrkněte na report, nechte se nalákat na její knihy a t… https://t.co/WpyPKdtR3U
22. 5. 2018
Do kin míří film podle povídky Petry Soukupové ze skvělé knihy Zmizet. Jmenuje se Na krátko a hraje v něm mj. Petra… https://t.co/dwOdTvWU7z
21. 5. 2018
Je tu nový Knihovlog! Co nás bavilo a co jsme viděli na #svetknihy? Podívejte se, tipy na knihy, krásné komiksy i ž… https://t.co/uWmMbRp38M
20. 5. 2018
Nestihli jste na @svetknihypraha nakoupit všechny zásadní novinky? Mrkněte na kolekci největších hitů veletrhu a ko… https://t.co/MIo1RTGT36
17. 5. 2018
Počátek
Dan Brown