Vánoční typologie knihomolů a knihomolek

Pokud darujete a dostáváte knihy, jistě jste si už všimli, že různí obdarovaní a obdarované reagují na různé druhy knih různě. Protože každý člověk je individualita a svět je holt složité místo :) A proto vám přinášíme malou, do vánočního papíru zabalenou typologii knihomolů a knihomolek :)

Jistě už máte pro ty “své” milovníky a milovnice čtení dárky nakoupené a zabalené. Víte, jak na ně budou reagovat? Jste připraveni na to, jak se ihned ponoří do knihy a zapomenou, že existujete? Nebo jak si převléknou košili, aby se na fotce hodila k obálce knihy? Tahle typologie vám pomůže lépe pochopit jejich myšlenkové pochody. Pokud se zde najdete sami (my jsme se samozřejmě našli) a dostanete pod stromeček třeba peníze nebo poukaz na knihy, máme tu pro vás i pár knižních tipů ;)

Stylaři a designérky

Nejradši mají edice s designovými obálkami, velké obrazové publikace, pokud čtou Pratchetta, vlastní určitě Atlas Zeměplochy, když Harryho Pottera, mají doma speciální ilustrované vydání. Nenechte se zmást, knihy opravdu zbožňují a čtou, ale nestíhají jich tolik jako ostatní knihomolové a knihomolky, musí je nejdříve nafotit v tom správném světle, na designovém nábytku nebo v hipsterské kavárně. O Vánocích sdílí tématické fotky knižních darů na Instagram ještě dřív, než za dárek poděkují Ježíškovi. Co letos doufají, že dostanou? Třeba Woodyho Allena nebo Love x Style x Life.

Srdcařky a srdcaři

Knihy je zcela pohlcují, když jednu rozbalí, nemá cenu jim nosit další dárky, přečtou hned alespoň kapitolu a až když zpoza mlhy imaginace a krásných slov uslyší: “Honzíku, a nechceš aspoň cukroví?”, proberou se, dojde jim, že společenská situace vyžaduje občas i nečíst a rozbalí další. Jsou z těch, kdo se do literárních světů nechávají vtáhnout tak, že jim po dočtení chvíli trvá, než se jim zase začne líbít v tom našem. Letos doufají, že dostanou Stehlíka, Jsou světla, která nevidíme nebo třeba nového Murakamiho – prostě nějaké silné příběhy, které má ráda i kritika.

Sběratelé a sběratelky

Jednoho dne nasedli na vlak ság, sérií a edicí a už z něj nevystoupili. Jejich nálada se pohybuje v za sebou jdoucích sinusoidách – nová série – další kniha – čekání na další knihu – konec série – pátrání po nové sérii a výkyvy nadšení a smutku jsou veliké. Začali možná u Harryho Pottera, pokračovali Hunger Games, Selekcí, Sandmanem… Zkrátka podle chuti. Nejvíc ocení buď záhy po vydání sehnaný nový díl série nebo úplně novou ságu, kterou pro ně objevíte, pokud to však uděláte o svátcích a knih darujete nedejbože několik, můžete jet klidně na hory, protože s nimi nebude řeč. Alespoň než sérii dočtou. :)

Fanatici a fanynky

Mají oblíbeného autora a nebo, pro jejich vlastní dobro, několik autorů. Nečtou jen jejich knihy, ale knihy o nich, antologie, na kterých se podíleli, sborníky, které editovali, knihy, které doporučili. Jsou to mistři referencí, odkazy na svá oblíbená díla rozpoznají na sto honů, když se třeba Neil Gaiman, Thomas Pynchon nebo J.K. Rowling objevili v Simpsonových, psali Mattu Groeningovi děkovné dopisy. K Vánocům je potěší, když bude z dárků křičet, že jejich literární fetiš dobře znáte. Takže pro příklad kombo ve stylu kniha Michaela Palina, filmový Svatý grál a kniha o filosofii Monty Pythonu.

Statističky a analytikové

Knihy čtou tak, jako jiní lidé běhají nebo cvičí. Každý den aspoň dvě hodiny, jsou zklamaní, když za jeden týden stihnou méně stran než za ten předchozí. Dbají na vyváženost kategorií, čtou na střídačku klasiku i novinky, jejich okolí je bere jako encyklopedii literárních děl. Knihy, obdržené k Vánocům, spočítají a následně seřadí do pořadí, v jakém je budou číst. Jaké knihy je potěší? Musí jich být hodně, a různorodé – ideálně jedna z každé kategorie toho nejlepšího za rok 2015. Příslušné kolonky je potřeba zaplnit! :)

 

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
  1. Hana Jeřábková 28. 12. 2015 03:31

    Nejkrásnější na Vánocích je, když prostřednictvím Ježíška darujete knížky čtyřleté vnučce a ona vám je přinese se slovy”babičko, ty jsou pro tebe, abys mi mohla číst”
    (knihovnice v.v.)

Sociální sítě
Výborný článek, shrnující myšlenky a slova, kterými @MargaretAtwood učarovala posluchačům a posluchačkám v Praze: https://t.co/EPWWws8c3r
19. 10. 2017
❤️ @KnihovnaVH zveřejnila fotky ze včerejšího úžasného večera s @MargaretAtwood! Mrkněte i k nám na InstaStories😉 https://t.co/mshEvT6RDt
19. 10. 2017
Dnes je Velký knižní čtvrtek! Thrillery i pohádky, je z čeho vybírat. Vše skladem a se slevou, mrkejte sem 👉… https://t.co/UvJQ48rWIv
19. 10. 2017
Čerstvý držitel #ManBooker2017 George Saunders se proslavil hlavně povídkovými sbírkami. Tato je dostupná česky 👉… https://t.co/lbYPABWC8o
18. 10. 2017
Man Booker Prize 2017 získal George Saunders, úspěšný autor povídek, za svůj první román! https://t.co/blsPXCrkSh
18. 10. 2017
Muž, který hledal svůj stín
David Lagercrantz