8 tipů pro první rande s knihomolem či knihomolkou

Konečně jste se odhodlali a oslovili jste toho úžasného kluka nebo tu báječnou holku, a chystáte se na první rande. Přemýšlíte, jak udělat co nejlepší dojem, hodně toho o ní či o něm ještě nevíte, ale jedno víte jistě – miluje knihy. Jak tuhle libůstku využít, zaujmout a nadchnout více, než to dovede J.K. Rowling novým Harry Potterem? Máme pro vás osm skvělých tipů :)

1. Pozvěte ho nebo ji do kavárny.

Zní to možná banálně, ale pro knihomoly a knihomolky je kavárna často známým a bezpečným prostředím, ve kterém se budou prostě cítit dobře. A aby se cítili dobře, bezpečně a fajn právě s vámi, o to vám jde, ne? Lidé, kteří hodně čtou, jsou obvykle dobří posluchači a mají vysokou míru porozumnění, tak dejte jasně najevo, že s nimi tyto kvality sdílíte :)

2. Pozdní/brzké příchody nejsou problém.

Pokud přicházíte a vidíte, že vaše společnost již je na místě a čte si (pravděpodobnost je, pokud tedy nechodí pozdě, tak asi 99%), počkejte pár minut, pak se objevte a nezapomeňte zmínit, že jste sice přišli včas, ale neměli jste to srdce ho nebo ji od knihy odtrhnout, a navíc, “při čtení ti to vážně sluší”;) Pokud naopak čekáte vy, okamžitě projevte porozumnění a zeptejte se, co právě čte a kolik stanic přejel/a, můžete také poznamenat, že se nezlobíte, protože jste si mohli až do jeho či jejího příchodu číst.

3. Květinu? Ne, radši knihu!

Vyměňte puget za (na základě toho, co o svém protějšku už víte) pečlivě vybranou knihu menšího formátu, která se dá nosit všude s sebou (pokud to dobře půjde, neváhejte dodat “a všude si na mě vzpomeneš (významné mrknutí)” ), či případně designovou záložku. Ale nepřežeňte to, na kompletní vydání oblíbené ságy v luxusním balení přijde řada později. Ať objekt své náklonnosti nevyděsíte :)

4. Hovory o knihách – radši s přípravou.

Pokud chcete vážně zaujmout, počítejte s tím, že se budete bavit hlavně o knihách. Připravte se – co jste četli za poslední dobu, co vás ovlivnilo úplně nejvíc, jaká je vaše oblíbená edice, žánr, pět nemilejších knih? Neuškodí ani mít přehled o současných bestsellerech. Většina milovníků a milovnic knih podobné statistiky sype z rukávu, tak ať jste jim důstojným sparring-partnerem :)

5. Jak na lichotky a vyznání?

Knihomolové a knihomolky četli všechna přirovnání už stokrát, mají nos na floskule a patos a o vyznávání náklonnosti by často mohli napsat encyklopedii – protože o něm už tolikrát četli. Co to znamená pro vás? Buď buďte v hledání výrazů vynalézavější než Shakespeare (hodně štěstí…), nebo k problému přistupte postmoderně a citujte! Přirovnávání k literárním postavám také není k zahození, dejte ale pozor, jaká očekávání vyvoláváte – než pronesete něco jako “takhle se určitě díval Gatsby na Daisy”, zamyslete se nad tím, jak to s danou dvojicí dopadlo, a případně dodejte, že jste odhodláni vytvářet šťastnější konce :)

6. Navštivte spolu knihomolský svatostánek.

Pokud po cestě na místo nebo vyprovázení z něj procházíte kolem antikvariátu, knihovny či knihkupectví, sledujte svého vyvoleného či vyvolenou. Pokud jen letmo naznačí zájem, navrhněte: “Nezastavíme se tam?” Vězte, že milovníci a milovnice čtení neustále zažívají opačnou situaci, kdy je jejich blízcí kolem podobných míst radši vodí po druhém chodníku. Projevte empatii, té si sečtělí lidé cení, a udělejte radost!

7. Kam na další rande?

Pokud jde všechno hladce, neváhejte oslnit návrhem druhého místa schůzky – autorské čtení, beseda se spisovateli v místní knihovně nebo autogramiáda nové knihy jsou mnohonásobně zajímavější než večeře či kino, a nezapomenutelný začátek máte postaráno…

8. Nebojte se klasiky, jen ji trochu upravte. :)

Můžete samozřejmě použít i knihomolskou verzi klasických “baličských” triků, kterými upozorníte na svou úžasnost – v tomto případě sečtělost. Zkuste třeba “Jé, promiň, upadla mi průkazka do knihovny…”, “Kdybys chtěl vidět, jak vypadá knihovna, seřazená podle barev, můžeme jít ke mně” nebo “Momentíček, volá mi Jáchym Topol” ;)

Jaké další pozornosti by na prvním rande potěšily vás? Držíme palce, aby nejen dnešek, ale každý den byl plný lásky ke knihám a abyste ji měli vždycky s kým sdílet :)

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
#copravectu: Tři úplně jiné knihy, tři minirecenze, tři tipy na knižní dárky! Non-fiction, něco pro poetické duše a… https://t.co/kBhKseJSZt
15. 12. 2017
Knižní dárečky, drazí milí, máte, máte? 😉 Hromadu tipů i s informacemi o tom, jestli je stíháme doručit do Vánoc, n… https://t.co/oHK7h7Wam7
15. 12. 2017
Zásadní poselství. https://t.co/weAUX0Bh8p
12. 12. 2017
Nejlepší knihy podle @CRo_RadioWave: Knausgård, Cigan, Ferrante i komiks Charlese Burnse. Inspirujte se 👉 https://t.co/6elX2xfJRQ
12. 12. 2017
Už jste se byli mrknout v našem Martinus.cz Bookspotu? Stavte se pro nějaké ty knižní dárky 😉📖🎁 Najdete nás v pražs… https://t.co/15VuMNPUED
12. 12. 2017
Muž, který hledal svůj stín
David Lagercrantz