7 reakcí, na které se musíte připravit, když nosíte #knihotriko

Už jste si ho jistě všimli – je tu naše #knihotriko! Knihomolská trička, která jsme před pár dny představili, mizí jako pára nad hrncem a spousta z vás si v nich tím pádem už vykračuje a nebo bude vykračovat ulicemi, luhy a hájemi. Že prý jsou knihotrika drzá. Někomu se to tak může jevit, proto je potřeba se připravit na možné reakce okolí na váš nový módní kousek.

My se reakcí na knihotrika nebojíme, a vy určitě taky ne. Knihomolové a knihomolky sbírají v knihách zbraně pro boj to  s realitou, jsou výřeční, empatičtí a zkrátka dokážou vše nějak vyřešit. Nuže, pojďme se podívat na to, jaké reakce vás mohou v knihotriku na ulici potkat, a jak k nim můžete přistoupit.

1: “Jo, to teda čtu!” – následuje souboj literárních znalostí

Jedno z našich triček toho, s kým mluvíte, vyloženě vyzývá k obhájení sečtělosti – je na něm ostatně napsáno “Kámo, čteš ty vůbec?”. Nedivte se tedy, když vám to někdo bude chtít dokázat. Ale to je přece super, soupeření o to, kdo toho více přečetl a vyzná se v různých žánrech, může jistě přerůst v to nejsilnější knihomolské přátelství <3

2: “Knížky? To je trapný.”

Ano, i to se může stát. Žijí mezi námi lidé, kteří prostě (ještě) neobjevili kouzlo knih. Nepoznali krásu pěstování kritického myšlení, kouzlo příběhů, nepochopili, že čtení dělá z lidí milé, empatické, sebevědomé a chytré společníky, že čtení je prostě cool. Máte dvě možnosti. Pokusit se dotyčného či dotyčnou přesvědčit, nebo nad nimi mávnout rukou a dál si užívat svět plný knih.

3: “Poraď mi, co si mám přečíst.”

Jo, s knihotrikem se pasujete do role knižního odborníka či odbornice. Takže se vám jistě stane, že po vás někdo bude chtít poradit. Co číst, když se mi líbilo Ódinovo dítě? Co koupit babičce, která má ráda Agathu Christie? A co mámě, která ráda čte historické příběhy? Připravte se, ať už vás podobné otázky těší nebo děsí, jistě je časem uslyšíte.

4: “Tak mi ukaž, jak rychle čteš, frajere (frajerko)!”

Jedno z našich trik se za vás chlubí tím, že zvládnete pročíst noc, a všechna tak nějak naznačují, že jste prostě v četbě přeborníci a přebornice. Nesmíte se proto divit, když výs někdo vyzve na čtecí battle. Ale toho se přece nemusíte bát, však máte načteno ;-)

5: “…” – dotyčný/á mlčky vytahuje knihu

Nosíte triko, na kterém je napsáno “Čti knihy, ne moje triko“? Pak se nedivte, pokud ve vaší přítomnosti někdo po krátkém pohledu na vaše triko mlčky vytáhne knihu a začne číst. Spousta lidí čte ráda, ale ne každý pamatuje na to, aby si na čtení dělal čas. Takže gratulujeme, právě jste někoho přiměli k tomu, aby si konečně udělal #vicecasunacteni  :-)

6: “Nepůjdeme na kafe?”

S knihomolskými tričky je to jako s triky s motivy kapel, seriálů a s dalšími kousky, které vyjadřují váš názor nebo preferenci. Říkají si o pozornost. Proto nám promiňte (a nebo nám poděkujte, dle nálady a povahy), až vás někdo kvůli knihotriku osloví a bude se chtít seznámit. Holt jste evidentně nejen krásní, ale taky zajímaví ;-) Samozřejmě případně neváhejte dotyčného či dotyčnou odmítnout – sečtělost znamená vysoké nároky a tak je to v pořádku ;)

7: “To chci taky!”

Jo, knihomolská trika se mohou zdát drzá. Tvrdí přece, že jejich nositel či nositelka hodně čtou, tážou se po sečtělosti ostatních… Mají holt názor. Jenže lidé, co milují knihy, často jsou úplně stejně otevření, drzí a zvědaví, jako tahle trika. Takže když po vás někdo bude vaše tričko chtít, nemusíte mu ho hned dávat (snad jen pokud by se vám po triku toužící osoba opravdu hodně zamlouvala), stačí ho poslat k nám ;-)

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
  1. Markéta 16. 8. 2016 19:15

    Dobrý den,
    Plánujete někdy #knihotriko i v jiných barvách? :)

Sociální sítě
Happy Birthday, @Patrick_Ness! 🎂🎉 It was a blast to meet your 45yo self, hoping to meet the 46yo version as well 🙂 https://t.co/V059m3W5Lm
17. 10. 2017
@Amywiel Hmmm, asi bychom používali něco jako "objeví se v knihkupectvích" a "všichni milovníci takové a makové lit… https://t.co/LmxX9IUNnJ
16. 10. 2017
#kniznizpravy: Nový Dan Brown vyjde česky, Margaret Atwood převezme v Praze Cenu Franze Kafky, pětina Čechů nečte 👉… https://t.co/WXPamS85cY
16. 10. 2017
@yorick_fx Asi se to může trochu prolínat... Jen nespadnout do díry :-)
16. 10. 2017
@Amywiel Jo, to známe. A tolik, tolik skvělých knih, o kterých se v životě ani nedoslechneme, ach jo! :-)
16. 10. 2017
Muž, který hledal svůj stín
David Lagercrantz