#kniznimlsani: Moderní odšťavňování

Končící léto a začínající podzim, to je období sklizně! Spousta jablíček, švestek, mrkviček, kapustiček… Mňam :-) Netřeba však zeleninu a ovoce jen chroupat, můžete je taky odšťavnit. Je to čím dál tím víc v módě, a jak na sobě samé dokazuje Mimi Kirk, autorka knihy Moderní odšťavňování – Kompletní průvodce, je to velice zdravé a blahodárné ;-)  Recenzi knihy pro vás napsala Kačí z blogu My cooking diary.

Moderní odšťavňování-kompletní průvodce

Hned na začátku se přiznám, že mě obecně knížky o šťávách a smoothies moc nebaví. Přijde mi, že recepty se neustále opakujou a že si podle těhle knížek stejně šťávu ani smoothie nikdy neudělám. Většinou si tu knížku prolistuju jednou v rychlosti a pak už ji nikdy neotevřu. No a pak mi přišla domů tahle knížka a nějak zázračně mě zaujala. Možná proto, že to není jenom o receptech a fotkách. Možná proto, že jsem se jenom na prvních pěti stránkách dozvěděla neskutečně moc nových informací. Možná proto, že tomu ta ženská fakt rozumí. Možná proto, že jsem doteď držela v ruce špatný knížky tohodle typu.

Na začátku vypráví autorka svůj příběh, jak je v podobných knihách zvykem. Svým příběhem se snaží lidem vysvětlit, že i když nemá předpoklady k tomu být zdravá (její rodina měla hodně zdravotních problémů), tak zdravá je. Zvolila totiž cestu, na které se rozhodla o svoje tělo pečovat hlavně tím, co do něj přijímá. Ono je hrozně těžký si uvědomit, hlavně když jsme mladý, jak strašně důležitý to je. Jenže přesně jak Mimi v knížce popisuje, díky tomu, že se o sebe budeme starat, se můžeme vyhnout v budoucnu spoustě zdravotních problémů a hlavně zbytečné konzumaci prášků.

V dnešní době jsou hodně moderní smoothies a šťávy, ale málokdo ví, že by v každé porci měla být více než polovina zeleniny. V knížce jsou vysvětleny důvody proč. Hlavním z nich je, že ovoce obsahuje velké množství cukru a tak jeho nadměrná konzumace taky není úplně ideální.

Co se týče receptů, tak jsou rozděleny do několika částí. Ty hlavní jsou šťávy a smoothies. V těchto kapitolách jsem snad nenašla recept bez zeleniny. Autorka sama říká, že ze začátku nám šťávy ze zeleniny a různých listů nemusí chutnat, časem si na chuť ale zvykneme a můžeme přidávat postupně větší množství. Jediná kapitola, kde najdeme nápoje bez zeleniny, je ta o mléčných koktejlech.

Přiznám se, že jsem podle knížky nedělala žádný konkrétní drink. Jak jsem psala v úvodu, tyhle šťávy a smoothies si dělám doma podle toho, co zrovna mám v lednici. Knížka mě ale rozhodně naučila, jak tyhle drinky připravovat tak, aby měly opravdu smysl.

Deset faktů o kuchařce: Mimi Kirk – Moderní odšťavňování – kompletní průvodce:

 • Je zaměřená na účinky ovoce a zeleniny na naše zdraví
 • Vysvětluje základní rozdíl mezi mixováním a odšťavňováním – pro a proti
 • Snaží se vysvětlit, že odšťavňování ani mixování nelze dělat jen z ovoce – kvůli cukru
 • Obsahuje přes 200 kombinací různých šťáv a smoothies
 • V každém receptu se objeví zelenina (výjimkou jsou akorát mléčné koktejly)
 • Kniha není zaměřená na fotografie, ale na obsah, takže je tam spíše text než obrázky
 • Vysvětluje účinky každé použité ingredience na naše tělo
 • Vysvětluje jak na šťávový detox a představuje 3-14 denní podrobné programy
 • Učí, jak zpracovat zbytky ovoce a zeleniny po odšťavňování
 • Snaží se lidi naučit přijímat do těla více vitamínů a odstraňovat tím toxiny

Zajímavost na závěr:

Autorce je dnes 77 let a nemá žádné zdravotní potíže. S odšťavňováním začala už na začátku sedmdesátých let. Mimi Kirk je mimo jiné autorkou nejprodávanějších knih Live raw: Raw Food Recepies for Good Helath and Timeless Beauty a Live Raw Around the World. Sledovat ji můžete také na jejím YouTube kanále Mimi Kirk.

Autorkou recenze je Kačí z blogu My cooking diary.

  Napište komentář
 1. Povinný údaj
 2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
O románu Následky, o umění a pocitech se spisovatelkou Niñou Weijers hovořila Toef Jaeger: https://t.co/VTH2tzvYe4
18. 8. 2017
Kniha o ztracených duších mileniálů? Dělám si to sám od M. Váši! Na knihu si posvítila @janebenesova v recenzi:… https://t.co/VtXkJsE94p
17. 8. 2017
Víte, že na všechny skladovky máme do 20.8. slevu 25%? ;-) Doplňte si svou knihovnu: https://t.co/NIH4b2StyH #knizekneninikdydost
17. 8. 2017
@DadaPingu My jí fandíme a těšíme se. Bude to prý román o lásce a přátelství a vůbec, vypadá to slibně :)
17. 8. 2017
Modelka, herečka, zpěvačka. A navíc je @Caradelevingne i spisovatelka! Její debut Mirror, Mirror vyjde v říjnu ;) https://t.co/k3vzasNPF9
17. 8. 2017
Stalker
Lars Kepler