Report: Barbara Nesvadbová v Book's Calling Clubu

Book’s Calling Club se v dubnu sešel již potřetí a poprvé byla hostkou žena – spisovatelka Barbara Nesvadbová. Na konci loňského roku jí vyšla kniha Laskonky a Jakub se proto rozhodl pozvat ji a o její tvorbě, roli slavné spisovatelky i o Laskonkách se pobavit. A my jsme ho v tom rádi podpořili :-)

Na třetím setkání knižního klubu Book’s Calling Club, který pořádá Jakub alias Book’s Calling, se sešly jak příznivkyně, které četly více autorčiných knih, tak čtenářky, které s ní ještě neměly tu čest. O zajímavou diskusi tedy bylo postaráno – a ypsilon je tentokrát na místě, protože kromě pořadatele se tentokrát sešly samé ženy :-)

Laskonky jsou bezpochyby knihou spíše pro ženy, Barbara Nesvadbová se nicméně na svých čteních, besedách i při spolupráci s filmaři či scénáristy setkává i se čtenáři – muži. Její knihy prý čtou proto, aby lépe porozuměli ženám. Jejich vztahy, osudy, rozhodnutí a život obecně jsou totiž jejím nejčastějším tématem a jinak tomu není ani v Laskonkách.

Jde přitom o povídky a fejetony, tedy o útvary, které se některým čtenářkám zdály snad až překvapivě krátké. Tak přišla řeč na volbu formy. Autorka sama nikdy neplánovala fejetony vydávat knižně, má v této podobě radši ucelenější příběhy, ale její fejetony v časopisech byly natolik populární, že se nakonec dostaly i do knih. V případě Laskonek jde ale víceméně jen o nové texty, které v žádném časopise nenajdete.

Právě “příběhovější” knihy Barbary Nesvadbové se dostaly i na plátna kin, proto je její tvorba známá opravdu široce. Ti, kdo znají knižní předlohy a zároveň viděli filmová zpracování, možná dají za pravdu názoru, že některé postavy působí na plátně úplně jiným dojmem než na stránkách. V souvislosti s tím Barbara Nesvadbová prozradila, že se chystá další filmové zpracování její tvorby, není ale ještě jasné, zda půjde opět o “masovku”, u které by asi opět došlo k nevyhnutelným změnám – mainstreamové filmy mají holt svá pravidla. Proto autorka uvažuje i o artovějším zpracování. To bychom popravdě viděli mnohem radši :-)

S Barbarou Nesvadbovou jsme si samozřejmě povídali i o tom, jaké je být jednou z mála autorek v Česku, která je skutečně veřejně známá, o ctitelích, o skloubení spisovatelské, charitativní a novinářské práce i o hledání času na čtení. Ten je vždycky – z českých autorek čte Barbara Nesvadbová nejradši Radku Denemarkovou a Hanu Andronikovou, jinak je její záběr opravdu široký, zahrnuje spoustu autorů a žánrů od Toleho po Nesbøho. 

Řeč přišla i na vývoj její tvorby a na to, jaké vlastně je tolik let psát o vztazích, o “holkách odvedle” a tom, jak se vyrovnávají s realitou. Některé knihy ze začátku spisovatelské dráhy se mohou zdát být napsané víc “na dřeň” a ty novější naopak s větším smířením a porozuměním různým ženským osudům. Ale to asi přichází se zkušenostmi – uvidíme, přece jen publikum bylo o něco málo mladší než hostka :-)

Já osobně jsem patřila mezi ty návštěvnice setkání, pro které nejsou knihy jako Laskonky zrovna obvyklý šálek kávy, setkání to bylo ale i tak velmi příjemné. Barbara Nesvadbová je skvělou partnerkou do diskuse a její texty prostupuje názor, že ženy by se měly podporovat, nikdy se neshazovat a být spíš sestry než rivalky. Kdyby všechny spisovatelky, píšící “ženské” knihy o vztazích, uvažovaly podobně, dost možná bych je víc četla :-)

 

  Napište komentář
 1. Povinný údaj
 2. Váš web nebo blog
 1. RR 27. 4. 2017 17:28

  Jako vážně? Tu fotku kde se usmívám jak … bych prosila smazat! 😇

  1. Bára Votavová 2. 5. 2017 11:46

   Smazali jsme, ale podle nás to byl milý úsměv :-)

Sociální sítě
#CursedChild na divadelních prknech odstartuje s novým obsazením. Vypadá sympaticky 😊 Byl se někdo z vás podívat na… https://t.co/9R4d8vAqu7
22. 5. 2017
RT @hostbrno: Díky mockrát za všechny hlasy, stali jsme se nakladatelstvím roku 2016 ve čtenářské anketě od @martinus_cz : https://t.co/AC5…
22. 5. 2017
Výsledky #kniharoku2016: 🥇má Než jsem tě poznala, zabodoval @hostbrno, @albatros_knihy a @CooBoo_redakce 🏆📖 Více ➡️… https://t.co/Lqk2bJeY6e
22. 5. 2017
Už jste to slyšeli? Netflix připravuje nový seriál podle Zaklínače Andrzeje Sapkowskiho,spolupracuje na něm i autor: https://t.co/jx989vXPeZ
22. 5. 2017
Slibovaný rozhovor s Johnem Boynem ze #svetknihy je tu! Irský spisovatel mluví o svých knihách i zdrojích inspirace… https://t.co/TnAIUzsU3R
19. 5. 2017
Stalker
Lars Kepler