blog

Vladimír Binar je prvním vítězem Ceny Česká kniha

Úterý 22. května 2012 12:44
Út 22.05. 2012 12:44

Historicky prvním laureátem Ceny Česká kniha se stal Vladimír Binar se svým povídkovým triptychem Číňanova pěna. Sedmičlenná odborná porota složená z akademiků, literárních překladatelů a knihkupců jej o tomto víkendu vybrala ze sedmi nominovaných domácích autorů na půdě pražského veletrhu Svět knihy.

Vladimír Binar, spisovatel, překladatel a literární vědec, publikoval do roku 1989 v samizdatu a od přelomu tisíciletí vydává své prózy knižně. V loňském roce publikovaný soubor Číňanova pěna (pražské nakladatelství Triáda) obsahuje tři povídky: Měsíc ve žníchDimanche ? Paris a Číňanova pěna. Třebaže se jejich příběhy odehrávají na různých místech – v Praze, v Paříži a na exotickém Tahiti -, vzájemně je propojuje zejména motiv bledého měsíčního svitu.

Originálním prvkem Ceny Česká kniha je snaha o zvýšení počtu překladů děl současné české beletrie, jemuž slouží institut světových pozorovatelů – nakladatelů volně přidružených k projektu. Na slavnostní vyhlášení prvního laureáta do Prahy se osobně dostavili zástupci pěti z celkem patnácti pozorovatelů: nakladatelé ze Španělska, Polska a Ruska. Už bezprostředně po ceremonii projevili někteří z nich předběžný zájem o překlad vítězné Binarovy prózy i dalších ze sedmi nominovaných titulů.

Článek byl původně otištěn na www.tyden.cz.