blog

Knižní zprávy, kterým byste neměli uniknout.

Pátek 1. dubna 2016 16:27
1.04. 2016 16:27

Dnes je den jako každý jiný, a literární svět je samozřejmě plný novinek! Čert aby se v té změti zpráv vyznal – člověku snadno uteče něco opravdu důležitého, protože se na něj valí mraky nepodstatných informací a nafouknutých titulků. Ale od toho máte přece nás! 🙂 Proto pro vás i dnes vybíráme ty nejzajímavější zprávy se světa knih, spisovatelů a písmenek. Čtěte! 🙂

ju a hele

Na první pohled dobrácké legendy dětské zábavy, pohádkoví chlupáči Jů a Hele, se rozhodli k šokujícímu kroku. Podali totiž žalobu na slavnou dánskou spisovatelku Helle Helle pro hanobení dobrého jména. Autorka totiž píše mnohovrstevnatá a mnohdy velmi pochmurná dramata o realitě lidského bytí. před kterou se snaží chlupáči děti chránit. Dvojici k podání žaloby přinutil její stoupající věhlas. “Nejdříve přijde Jů Nesbo, který v lidech vyvolává dojem, že se snad vyžíváme v krvácích, a teď zase tohle? Chceme, aby si děti s pojmem ‘Jů a Hele’ spojovaly veselé taškařice, a ne studený a krutý sever,” nechal se slyšet Hele.

V Martinusu jsme se rozhodli rozšířit možnosti doručování knih! Kromě dosavadních způsobů přepravy nově představíme donášku sovami. Donáška ptactvem má své nesporné výhody – nemusíte mít ani čitelně popsaný zvonek, ani být přítomni na adrese doručení, stačí například nechat otevřené okno. Jde o přepravu nepoměrně ekologičtější, levnější a estetičtější, než v případě klasické pošty. Martinus.cz bude jako kurýry najímat sovy pálené, puštíky obecné a výry velké, Martinus.sk v horských oblastech Tater zapojí i sovy sněžné. Asi se ptáte, zda jsme uvažovali i o holubech – tuto možnost jsme zvážili, nicméně jednak máme rádi Harryho Pottera, a také jsme pamatovali s výběrem ptactva na ty z vás, kdo neváhají objednat si například celou sérii najednou – holubi mají přece jen omezenou nosnost. Službu zavádíme právě od 1. dubna.

Bestsellerový spisovatel Dominik Dán, autor mnoha úspěšných kriminálek, využil mediální pozornosti, spojené s uvedením prvního filmu podle jeho knihy, a oznámil, že už nenapíše ani čárku, pokud ho knihkupectví nezačnou okamžitě zařazovat mezi obecně oblíbenější severskou literaturu. Vyjádřil se v tom smyslu, že je přece Dán, a Dánsko je na severu až až, a krve snad taky proteče v jeho knihách dost. V nakladatelských kuloárech se spekuluje, zda bude autor také trvat na přepisu svého jména jako Døminik Dån či případně Döminik Dæn. Na oficiální vyjádření stále čekáme.

Ve Stradfordu nad Avonou byl objeven dosud neznámý rukopis Shakespearovy rozsáhlé hry. Název chybí, jedná se nicméně o sedmiaktovou hru o kouzelnickém učni, bojujícím se silami zla. Shakespeare ve hře vykreslil komplexní říši, do které mají vstup jen kouzelníci, spoustu mystických stvoření a magických zaklínadel. Je také zajímavé, že Shakespeare, o kterém se spekuluje, že byl zrzavý, v díle zmiňuje velký počet postav s ryšavými vlasy. J. K. Rowlingová odmítá podat vyjádření.

Jáchym Topol, jeden z nejlépe hodnocených současných českých spisovatelů, řadících se bezpochyby mezi vysokou literaturu, připravuje novou knihu. Bude se jmenovat Dívka, která ráno vstala a dala si toast. Dílo má kombinovat nádech erotické ságy s razantností severské detektivky, v plánu je modrá obálka a typografické vychytávky v podobě potištěných hran stránek. “Já vám dám bestsellery, vy budete ještě koukat,” nechal se slyšet autor.

 

Náš Instagram