Chcete knihy mít nebo číst? Přečtěte si, co říká náš průzkum ke Dni nepřečtených knih
Letošní Den nepřečtených knih se blíží mílovými kroky a my už se jej nemůžeme dočkat! Však není divu, téměř každý knihomol má ve své knihovně nějakou nepřečtenou knihu a my na tom samozřejmě nejsme jinak. S těmi všemi nádhernými příběhy, které se od loňského DNK na knižním trhu vyrojily, bychom klidně zvládli i celý týden nepřečtených knih. Jak jste na tom vy?
Pro porovnání jsme si pro vás připravili aktuální přehled toho, co vlastně Češi a nepřečtené knihy obecně – vyhraďte si pár minut a zjistěte, zda jste na tom podobně jako většina českých čtenářů a čtenářek. O letošním Dni nepřečtených knih navíc pokládáme palčivou otázku: chcete knihy mít nebo číst? Ačkoliv hromadit spousty knih má nepřekonatelný půvab a hezčí dekoraci než je kniha aby člověk pohledal, ale my hlasujeme pro ČÍST. Každá příběh si zaslouží, aby mu čtenáři dali šanci 😉
A teď si představte, že Češi mají ve svých knihovnách v průměru 23% nepřečtených knih. To je docela dost, co říkáte? Překvapilo nás navíc zjištění, že nejčastěji jde nikoliv o okrajové tituly, ale o nejprodávanější bestsellery. Nedočtené také často zůstávají tituly z povinné školní četby.
Co za to může?
Podle našeho průzkumu je to jednoznačně nedostatek volného času. Hledat si #vicecasunacteni je zkrátka umění a s časem jsou na štíru všichni, včetně knihomolů, i když ti by si podle nás všichni do jednoho zasloužili Hermionin obraceč času. Nedostatek času na čtení ale není jediný důvod, proč se čtenářům a čtenářkám v knihovnách kupí nepřečtené knihy. Na vině je totiž i nevhodný výběr knihy, která konkrétního čtenáře nakonec nezaujme. Vybrat si něco, co nakonec nebyl ten pravý šálek kávy (nebo čaje?) se určitě už někdy povedlo každému z vás – aby se tyhle nepříjemné situace stávaly co nejméně, jsme tu pro vás my a vždycky vám rádi poradíme a s láskou vybereme knižní tipy, které by vám mohly sednout nejlépe.
Mezi důvody, proč se knihy nedočítají, patří mimo jiné i únava. Rozečtení jiné knížky současně ale žádný velký problém pro Čechy není – máte to taky tak, že občas čtete klidně tři nebo i více příběhů současně?
Knihovny a jejich čtenáři
Věděli jste, že domácí knihovna průměrného Čecha obvykle čítá kolem 20 až 50 knih? O poznání lépe jsou na tom pouze dnešní padesátníci a šedesátníci, pětina z nich má totiž v knihovně hned několik set titulů. 15% dokonce 500 a více. Zřejmě i proto je tato generace podle našeho průzkumu těmi největšími milovníky literatury, téměř čtvrtina z nich navíc dočte každou knihu, kterou dostanou do ruky. Tak schválně, hned po dočtení článku utíkejte do své knihovny a počítejte. Patříte do průměru?
Chceme knihy mít nebo číst?
Z celkového pohledu jsou na tom ale Češi o poznání hůře. V jejich domácnostech se totiž vyskytuje zhruba 23% nepřečtených knih. Vyhradit si čas na tyto knihy, na které smutně usedá prach v poličkách, byste měli právě 31. srpna, v Den nepřečtených knih a pokusit se číst opravdu poctivě a kdekoliv to bude jenom možné. Protože co když se právě v některé z těch knih, které jste dřív odložili, z milionu různých důvodů, skrývá příběh, který opravdu stojí za to zažít?
Nedočítáme povinnou četbu ani světové bestsellery
V průzkumu byl jako nejméně dočítaný titul zmiňován světový bestseller od E. L. James Padesát odstínů šedi, který je následován letošní novinkou Počátek od Dana Browna a potterovskými knihami. Divíte se? Je to obvykle zkrátka proto, že bestsellery často bývají pořizovány jako dárek, ale neodpovídají vkusu obdarovaného čtenáře. No a povinná školní četba, to je věčné téma – Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka, Stařec a moře… čtenáři je mají „vyspoilerované“ z hodin literatury, ale ve skutečnosti je nikdy nepřečetli. Když se ale ke klasice vrátíte, často zjistíte, že je v ní daleko víc, než jen zápletka a rozuzlení, všechny takové knihy jsou navíc obvykle velmi nadčasové a při každém dalším přečtení v nich najdete něco nového – tak jim dejte šanci. Třeba zrovna na letošní DNK 😉