blog

5 knih, které byste si měli přečíst v květnu

Ačkoliv český knižní trh není ve stejné kondici, jako tomu bylo například loni touhle dobou, neznamená to samozřejmě, že by vůbec žádné nové knihy nevycházely. Ba naopak, vychází a my jsme moc rádi, že je co číst! 😊 V článku jsme pro vás vypíchli pár knih, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože jistojistě půjde o skvělé čtení. Jdeme na to!

Foukneš do pěny (Radka Třeštíková)

Proč byste si to měli přečíst? Jestli teď někdo aktuálně dokáže potěšit mainstreamového českého čtenáře či čtenářku, je to právě Radka Třeštíková. Se svými předchozími knihami (zejména s Osm a Bábovkami) slavila obří úspěch a přečíst si její novou knihu tedy doporučujeme zejména těm, které baví klasický střední proud vztahového románu a taky, pochopitelně, pokud vás zajímají aktuální bestsellery. Že Foukneš do pěny bestsellerem bude, o tom není žádný pochyb! U nás si už samozřejmě můžete knihu předobjednat a jsme pořádně zvědaví na to, jestli Radka Třeštíková s letošní novinkou svou laťku, která už je pořádně vysoko, přeskočí. Anotace zní velmi slibně a jakmile kniha vyjde, pustíme se do ní – budete to mít taky tak?

Baletky (Miřenka Čechová)

Proč byste si to měli přečíst? Miřenka Čechová je nesmírně zajímavá osobnost, má kupříkladu doktorát z oblasti fyzického a mimického divadla, Fulbrightovo stipendium a taky je jednou z nejvýraznějších českých představitelek tanečního divadla. V Baletkách jsou vepsány její zkušenosti, velmi zručně v nich líčí syrovou skutečnost života na Taneční konzervatoři v Praze a při čtení z knihy sálají první milostné zkušenosti smíchané s nočním životem v Praze a tvoří skvělý podkres pro líčení života studentky-baletky. Ten je pochopitelně daleko krutější, než by se na první pohled mohlo zdát. No a taky tuhle knihu právě v květnu máme v našem facebookovém Čtenářském klubu, což je skvělá příležitost pustit se do čtení právě teď.

Příležitostné nápady (Elena Ferrante)

Proč byste si to měli přečíst? Protože pravděpodobně Elenu Ferrante a její neapolskou tetralogii milujete stejně jako my. A každé shledání s touhle spisovatelkou je čirá radost. Tentokrát jde o soubor sloupků na nejrůznější témata, které spisovatelka v utajení napsala pro britský deník Guardian. Knihu navíc ještě vyšperkoval svými ilustracemi známý italský umělec Andrea Ucini a útlá knížka vám tak bude navíc dělat v knihovně velkou parádu. Důležitější je samozřejmě obsah, za kterými dáme klidně všechny končetiny do ohně; Elena Ferrante je mistryní slova a dokáže myšlenku vycizelovat v literární skvost tak precizně jako málokdo.

Čtěte také  Feministické knihy, se kterými můžete oslavit MDŽ

Převorství u pomerančovníku (Samantha Shannon)

Proč byste si to měli přečíst? O Samantě Shannon se po vydání její prvotiny jménem Kostičas říkalo, že se na světě objevila nová Rowlingová. Její kostičasová fantasy série slavila ohromný úspěch (i když jste ke čtení potřebovali slovníček na konci knihy), čemuž přispívá i fakt, že Shannon bylo v době prvního vydání originálu Kostičasu teprve 22 let. To už je dost na to, aby vás její nová série, která započíná právě vyšlým Převorstvím u pomerančovníku, začala zajímat, ne? 😉

Vztahy a mýty (Honza Vojtko)

Proč byste si to měli přečíst? Knihy o vztazích vám, pravdaže, často nedoporučujeme, ale neradi bychom, aby vám tahle utekla! Takzvaný „terapeutův gauč v knižní podobě“ napsal párový psycholog Honza Vojtko a je zlatým grálem pro všechny. Doslova. Ať už jsme v páru nebo single, snadno podléháme nejrůznějším mýtům a pohádkám, které nám okolí servíruje jako obecné fakty. „Pořiďte si dítě, to pomůže!“ – „Rozhodně mu nesmíš psát jako první!“ – „Cože? On je ve znamení Raka? Tak to vám nebude klapat.“ – „Jo, holčičko, pro vztah musíš něco vytrpět…“ Odborně, ale s nadhledem. Vsadíme se, že tohle nás (i vás) bude bavit 😊

Jana Hartlová

Obsahový specialista

Jana v Martinusu píše a fotí na sociální sítě, dává do kupy newslettery a blog. Je věrnou fanynkou Harryho Pottera a v jednom kuse se snaží někomu vnutit Malý život nebo Geniální přítelkyni. Nejradši čte současnou beletrii.

Příspěvky autora