5 deníků, které byste si rozhodně měli přečíst
V Martinus Knižním putování v březnu luštíme deník babičky Červené Karkulky. Víme ale i o dalších osobnostech, jejíž deníky si můžete přečíst a nechat se obohatit (a nemusíte je luštit). Neseme hned pět tipů na deníky, které stojí za přečtení.
Deníky jsou specifickým čtivem – nedostanete příběh, ale nakouknutí do mysli někoho, kdo je pro vás z jakéhokoli důvodu zajímavý. Neignorujeme ale ani problematiku toho, že jsou většinou vydány posmrtně a ne vždy s vědomím autorstva, tak k nim přistupujeme opatrně a s pokorou. Snažíme se nesoudit intimní myšlenky a jsme vděční, že nám byl tenhle přístup dopřán. Jsme zvědaví, jak to s četbou deníků máte vy, určitě nám dejte vědět třeba na našich sociálních sítích.

První deníky, které nás vždycky napadnou, jsou pochopitelně Deníky Virginie Woolf. Ty představují fascinující vhled do mysli téhle jedné z nejvýznamnějších spisovatelek 20. století. Woolf si vedla deníky po většinu svého života a v nich upřímně zachycovala své myšlenky o literatuře, psaní, společnosti, vlastním duševním zdraví i běžných každodennostech, které krásně ilustrují kulturní atmosféru své doby, ale také hluboké úvahy o umění, ženské identitě a tvůrčím procesu. Můžeme jedině doporučit všem milovníkům moderní klasiky!

Nemůžeme opomenout samozřejmě ani proslulý Deník Anny Frank (nebo Zadní dům, jak ho sama nazývala). Tohle svědectví dospívající židovské dívky, která se se svou rodinou schovává v jednom amsterdamském domě během druhé světové války, vzalo za srdce miliony čtenářů a čtenářek. Číst ho může i mladší publikum a je to skvělý příklad válečné literatury, která je zároveň přístupná. Anna píše své imaginární kamarádce Kitty o schovávání, o strachu, o náladě v domě i běžných myšlenkách, které jako dospívající má, což vám na konci o to víc zlomí srdce.

Nizozemsko mělo Annu Frank, Polsko mělo Reniu Spiegel. Reniin deník nám dává nahlídnout do podobného života, jaký bohužel žila i Anna. Židovka Renia měla sny o spisovatelské, respektive básnířské, budoucnosti po boku svého chlapce (ten napíše poslední zápis jejího deníku a opět, vaše čtenářské srdce bude zaručeně zlomeno), které se začaly roku 1939 drolit, když Německo napadlo Polsko. V tomhle skvěle srozumitelně napsaném příběhu uvidíte nejen hrůzy války a holokaustu, ale i do duše dívky, která se snažila a chtěla hlavně žít i v té nejtemnější době.

Milovníci a milovnice Harryho Pottera jistojistě ocení Deníky Alana Rickmana. Nahlédnout do duše a života tohohle pozoruhodného britského herce odkryje sarkastickou perfekcionistickou stránku, kterou byste u profesora Snapea spíše nenašli. Zdaleka nemapují jen Harryho Pottera, abychom vás nezmátli, v jeho životě to zdaleka nebyla ta největší část. Proslavil se „až“ v devadesátých letech, když mu bylo přes čtyřicet, a v té době deníky začínají. Dozvíte se o jeho divadelních představeních, filmech, úspěších i neúspěších, o dalších osobnostech, které mu byli blízko, o politice i lásce a přátelství, které v životě měl, až po jeho zdravotní stav. Audioknižní verzi navíc namluvil jeho dvorní dabér Aleš Procházka, což zážitek ještě umocňuje.

Poslední tip je pro ty, kteří si potrpí na silné ženy, vizuální umění a taky jim nevadí číst v angličtině. The Diary of Frida Kahlo zatím nebyl přeložen, ale kdo má rád umění a neskutečný příběh Fridy Kahlo, její deník je rozhodně nutnost. Tenhle deník vydaný v plném znění a zachycuje posledních deset let jejího bouřlivého života. Tento vášnivý, často překvapivý a velmi osobní záznam, který byl cca 40 let uzamčen v Mexiku, odhaluje nové stránky složitého života této výjimečné mexické umělkyně. Ukrývá její myšlenky, básně a sny, z nichž mnohé odrážejí její bouřlivý vztah s manželem, malířem Diegem Riverou, a také – samozřejmě – desítky fascinujících akvarelových ilustrací.
Tak co, který si po vyluštění Martinus Knižního putování přečtete?