Storyverse propojuje knihy způsobem, jaký tu ještě nebyl
Zdá se vám, že po nástupu elektronických knih nás už v této oblasti nemůže nic překvapit? Tak to jste ještě asi neslyšeli o projektu Storyverse! Zakladatelé tohoto zajímavého počinu si stanovili velmi zajímavou roli. Vzít knihu a rozebrat ji na základní prvky – postavy, místa, události, hudbu a spoustu dalších věcí, ze kterých se skládá příběh. A ty dát do jednoho katalogu, propojit a nabídnout zcela nový pohled na knihy a věci v nich obsažené.
Kniha jako nekonečný zdroj inspirace
Představte si, že byste nevnímali knihu „jen“ jako příběh, ale jako kostru, která se skládá z množství drobných částí. Každá postava (ať už fiktivní či literární), každá píseň, nápoj, jídlo, jev, kniha, film, prakticky cokoliv by bylo zařazeno do databáze, kde byste si mohli přečíst nejen informace o daném objektu, ale zároveň si hned prohlédnout další díla , v nichž byl tento objekt zmíněn a přečíst si úryvky, v nichž se tak stalo. A přesně to nám nabízí Storyverse.
Samozřejmě postupovat můžete i naopak a do vyhledávače stránky nahodit konkrétní osobu, místo, jev, atd. Storyverse vám pak automaticky nabídne všechny knihy, v nichž byl daný objekt zmíněn, spolu s konkrétními úryvky. Snadno se tak dostaneme ke knihám, o kterých jsme možná v životě neslyšeli a objevíme nové zdroje informací.
Storyverse nabízí zcela nový svět
Za celým projektem stojí Richard Eoin Nash, který je v USA přímo ikonickou postavou literární scény. Bývalý ředitel a majitel nezávislého vydavatelství Soft Skull Press, zakladatel Cursor-sociální platformy nezávislých vydavatelů a vydavatel (opět nezávislého) elektronického magazínu Red Lemonade. Spolu s ním na projektu intenzivně pracuje dalších deset lidí ak dispozici mají 2,5 milionu dolarů, což už nabízí celkem dobrý prostor pro realizaci.
Zkuste se také přihlásit přímo na stránce Storyverse. Samozřejmě, seznam knih je zatím poměrně krátký (zejména ve srovnání se šíří nabídky), autoři projektu však slibují, že knih bude už zanedlouho mnohem více, přičemž nešetří ani náznaky, kam se bude celý projekt ubírat. Anglicky mluvící uživatelé se mohou těšit na propojení titulů s největšími knihkupci (půjde pravděpodobně o provizní systém, který může být základem finanční návratnosti projektu), na zapojení uživatelů do systému katalogizaci knih no a samozřejmě v první řadě na více knih, více referencí, více všeho. Jedno je jisté, o Storyverse určitě neslyšíme naposled …
Podívejte se na video o Storyverse.