Máchův Brooklyn. Rapcitace. Cože?

Máme rádi propojování literatury a dalších uměleckých a společenských oblastí, protože si myslíme, že literatura je prostě cool! Proto se nám samozřejmě zamlouvá i Máchův Brooklyn, akce kombinující umění rapu a poezie. Máte to podobně? Tak se jděte mrknout. Nebo se přihlaste ;)

Redbull Máchův Brooklyn je akce, na které se potkávají milovníci a milovnice poezie, rappeři a rapperky a ti, kdo mají rádi neobvyklé kombinace. Dalo by se říct, že jde vlastně o recitační soutěž. Ovšem oblečenou ve velmi neotřelém a cool kabátě, nebo spíš mikině velikosti XXL. A my jsme se stali hrdým partnerem tohoto originálního klání.

Soutěžící mají obtížný úkol – musí přesvědčit porotu, že právě jejich poetický přednes rapového textu je ten nejlepší. K tomu si často berou na pomoc kostýmy, paruky a další propriety. Porota je složená z rapových hvězd, soutěžícím se tak klidně může stát, že budou text recitovat před tím, kdo ho napsal. 

Každý pro zaujetí poroty volí trochu jiný přístup. Někdo si vybere text, který je skutečně poetický a funguje i na papíře, potažmo při recitaci. Někdo na to jde přesně opačně a za neutuchajícího řehotu publika recituje texty, které mimo beat a rapový projev díky notné dávce vulgarismů, tématice večírků a drog a častého “yeah, yeah” působí coby báseň strašně komicky. Liší se i pojetí přednesu. Od parodování strohého odříkávání básniček z povinné četby až po naprosto gangsterské vystupování, narušené jen samotnou recitací. Mnozí soutěžící přitom vytvoří kombinaci takovou, že diváci a porota nevěří vlastním očím.

 „Mácha by se možná trochu divil, ale spíš by jásal. Co víc by si romantický básník mohl přát, než vidět kotel mladých lidí recitovat verše,” nechali se už vloni slyšet pořadatelé.

První kola Máchova Brooklynu se odehrávají v Plzni, Zlíně, Olomouci, Praze (24. listopadu) a Hradci Králové, mezinárodní finále pak v Bratislavě. 

Přijďte se podívat! My si rozhodně přehlídku rapcitace nenecháme ujít. Jen čekáme, kdy Máchův Brooklyn doplní druhé kolo, kde se budou naopak rapovat texty básnické. Představte si třeba právě Máchu. “Jou, jou, byl pozdní večer…”  :)

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
Knižní Baví / Nebaví #25: Tipy na knižní dárky od Doroty Noon, od veselých komiksů po knihy pro ambiciózní zahradní… https://t.co/WBO5qshamw
17. 12. 2017
Zleva: Šťastná knihkupkyně a ještě šťastnější výherkyně Knižní šifry. Lenka V. z Rokycan si v pátek odnesla knihota… https://t.co/TwlGO9Ujml
17. 12. 2017
#copravectu: Tři úplně jiné knihy, tři minirecenze, tři tipy na knižní dárky! Non-fiction, něco pro poetické duše a… https://t.co/kBhKseJSZt
15. 12. 2017
Knižní dárečky, drazí milí, máte, máte? 😉 Hromadu tipů i s informacemi o tom, jestli je stíháme doručit do Vánoc, n… https://t.co/oHK7h7Wam7
15. 12. 2017
Zásadní poselství. https://t.co/weAUX0Bh8p
12. 12. 2017
Muž, který hledal svůj stín
David Lagercrantz