Knižní zprávy #2/2018

Jaro se sice jistě ještě pár týdnů neukáže, ale knižní svět už hlásí celou řadu čerstvých plodů ;-) Přečtěte si o nich – jsou tu Knižní zprávy! Za dvěřmi je #bookgivingday, ke kterému inspirují i popeláři z Ankary, Kateřině Tučkové vyjde nová kniha, v Ostravě se chystá knižní veletrh a zábavu si užijete s profesorem Snapem i Franzem Kafkou. Čtěte!

Už podruhé jsme Knižní zprávy připravily v pondělí živě na Instagramu od nás z Bookspotu v pasáži Lucerna! Co jste se mohli doslechnout?

I popeláři vědí, že knihy se nevyhazují. V turecké Ankaře se popeláři rozhodli, že žádná věc, která může ještě přinést užitek, nesmí skončit na skládce. A knihy už teprve ne! Už sedm měsíců tak funguje knihovna, kam vozí knihy, které najdou v odpadu. Čítá už skoro 5000 svazků a obsahuje takové klenoty jako Harryho Pottera, ságu 50 shades nebo klasiky od Dickense po Pamuka. Proč je tahle zpráva aktuální? Jednak proto, že knihovnu popeláři nedávno otevřeli pro veřejnost, a zadruhé taky proto, že nám připomíná, že i přečteným knihám je potřeba dát nový život a dostat je k lidem, kterým se knih nedostává – a i to je poselstvím Dne darování knih neboli #bookgivingday, který shodou okolností připadá na Valentýna ;-) Více o projektu “popelářské knihovny” si můžete přečíst na stránkách Českého rozhlasu zde.

Zahrajte si s Kafkou. Pro ty, kdo radši čtou, než “paří”, i pro ty, kdo milují hry, ale chtěli by v nich vidět trochu té literatury, je tu The Franz Kafka Videogame! Fanoušci a fanynky literárního velikána si ji sice užívají už od loňského léta, my na ni ale narazili až teď a prostě se o ni musíme podělit. Stanete se v ní kafkovským hrdinou, který je psychoterapeutem a řeší různé logické hádanky. Je to celkem fuška! A grafika je naprosto okouzlující. Hru najdete zde, na YouTube můžete mrknout na trailer, který vás jistě naláká :-)

Kateřině Tučkové vyjde nová kniha. Ale nepůjde o román, jak mnozí už dlouho doufáme. Nakladatelství Host oznámilo, že vydá divadelní hru z pera talentované autorky Žítkovských bohyní. Bude se jmenovat Vitka a půjde o hru na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940). Přestože hry nejsou zrovna nejčtenějším formátem a o Vítězslavě Kaprálové víme vlastně pramálo, těšíme se, Kateřina Tučková je totiž skvělá.

Harry Potter roste do krásy. Jistě jste zaznamenali, kolik krásných knih z kouzelnického světa Harryho Pottera se za poslední rok objevilo. Ilustrovaná edice je naprosto kouzelná, ale popravdě, nás nejvíce okouzlila ta s původními anglickými obálkami Jonnyho Duddlea. A právě vyšel její pátý díl – Harry Potter a Fénixův řád! Je jednoduše krásná a podle nás se do vaší knihovny bude krásně hodit ;-) Na zadní obálce navíc najdete neskutečně roztomilou ilustraci obávaného profesora Snapea. Šestý díl vyjde už v březnu!

Nejen Praha je světem knih. Blíží se 8. Ostravský knižní veletrh! Proběhne ve dnech 2.-4. března, těšit se na něm můžete na spoustu současných autorů a autorek – Michala Viewegha, Báru Nesvadbovou, Ivonu Březinovou či úspěšnou blogerku a autorku Šlehačkových oblak Terezu Salte. Tématem veletrhu je dětská kniha, seznámit se tu můžete s projektem Celé Česko čte dětem. Více se dozvíte na Facebooku veletrhu či na stránkách výstaviště Černá louka.

Ve světě knih se stále něco děje, těšte se na příští pondělí a sledujte nás na Instagramu naživo!

Bára a Lucka

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
26. ročník Zlaté stuhy, tedy výroční ceny pro nejlepší dětské knihy, zná své nominované! Najdete tu třeba Kdo zabil… https://t.co/uxhbzyc8yo
21. 3. 2018
@Amywiel No, jako ta bezcitná osoba, co jedla čokoládové zajíčky od uší, si myslím, že nakonec se to určitě jí 😊 Al… https://t.co/DCL5XRGumz
20. 3. 2018
Ještě někdo tu trpí předobědovou chutí na sladké, případně navíc kombinovanou s pottermánií? Pokochejte se 😉… https://t.co/JWchJiV445
20. 3. 2018
Cenami ověnčený Marek Šindelka vytvořil spolu s Vojtěchem Maškem a Markem Pokorným komiks o kuřimské kauze, jmenuje… https://t.co/KGfhifXQCZ
16. 3. 2018
@Nikol_Seven_ Jé, děkujeme! A co pěkného ke čtení tě čeká?
16. 3. 2018
Počátek
Dan Brown