blog

BEST(ie) of Česko: To nejlepší o nás

Co o Česku soudí svět? Vidí nás jakou malou bezvýznamnou zemi, nebo naopak nás chápe jako zemi, jež může do světového dění zasáhnout? Nezná nás jen jako národ konzumentů piva a zkorumpovaných politiků?! Odpověď bychom asi hledali těžko. Co ale soudí o své zemi samotní Češi? Jaký jsme národ a co nás charakterizuje?

Petr Holec se narodil roku 1969. Od roku 1993 pracoval v ČTK a publikoval v Lidových novinách. Psal i pro časopisy Playboy, Xantypa, Esquire, Koktejl. Od roku 2001 působí jako reportér týdeníku Reflex.

Tento kdysi oblíbený redaktor si svými vtipnými glosami reagujícími na momentální dění v České republice získal řadu fanoušků. Nyní se rozhodl vydat to, co ze své tvorby považuje za nejlepší. Svou knihu sestavil ze svých postřehů uveřejňovaných v Reflexu od roku 2001 až po dnes.
Jak to bylo s úspěšným Pavlem Bémem? Jak vypadal sjezd TOP09 a zvolení Schwarzenberga a Kalouska do čela strany? Proč slibovali VV pád politických dinosaurů? Proč Topolánka považovali za muže z lidu? Jak nám populární gastronomická reality show „Ano, šéfe!“ změnila pohled na české restaurace? Jak Rosenberg vydělává na pornu v české kotlině? A jaká zvěrstva se dějí v rodinách našich sousedů? Na to vše dostanete vtipnou a dosti subjektivní odpověď právě v BESTii.

Holcova kniha nás zavede přes taje a záhady politiky za zavřenými dveřmi, přes pohled české společnosti na život a gastronomii, přes rozjezd českého porna až po krimi stránku naší domoviny. Častokrát až žasnete nad tím, co všechno se u nás doma upeklo a co se nejspíš úspěšně peče neustále.

Když jsem se do textu pouštěla, nevěděla jsem, co přesně mám čekat. Jako vůbec první mě na knize zaujala právě dosti vtipná obálka a samotný název knihy. Později jsem se do textu pořádně začetla a nemohla si pomoci a tu a tam se uchechtla nad trefným a dosti nevybíravým pohledem na současnou politickou scénu. U starších článků jsem si připomněla nejednu aféru našich pánů politiků a více nakoukla do zákulisí, které mi většinou zůstává skryto. V dnešní době potřebuje každý občan naší země alespoň se nad tou hrůzou zasmát, než zbytečně někde v koutu brečet.

Čtěte také  Zaostřeno na tebe: Energická hate-love romantika z prostředí fitka

Sice nejsem fanouškem Pohlreichových vpádů do koutů českých restaurací ani novodobých českých seriálů, přesto mě pohled na vývoj a smýšlení naší společnosti dost zaujal. O začátku českého porna jsem neměla ani ponětí a stále se v něm neorientuju, většina věcí mě dost překvapila. Největší dojem ve mně nejspíš zanechala část věnující se krimi. Té by tam klidně mohlo být daleko víc.

Knihu určitě doporučuju všem, kteří jsou už unavení z toho, co se u nás v poslední době děje, a hlavně se chtějí pobavit i odreagovat u něčeho, co vám kápne do vaší rýpající nálady. Já se skvěle bavila. A často byla také omráčena tím, co jsem se dozvěděla – a hlavně jsem si rozšířila obzory. Jisté věci mě dost vyděsily a nejspíš děsit nepřestanou.

 

Best(ie) of Česko

To nejlepší o nás

Petr Holec  ·  Vydavatelství: XYZ, 2012
Co o Česku soudí svět? Nezná nás jen jako národ konzumentů piva a zkorumpovaných politiků?! Co ale soudí o své zemi samotní Češi? Petr Holec, dlouholetý redaktor týdeníku Reflex, si ve svých článcích, týkajících se témat, které hýbou naší zemí – ať politických či společenských, nebere servítky. S nezastřeným pohledem, briskním úsudkem a humorem si bere na paškál jak naše politiky a veřejné činitele, tak i samotné Čechy.
Autorka je knižní blogerka. Tento článek byl původně publikován na jejím blogu.