Takže: „Na zdraví!“
Kingsley Amis se u nás proslavil zejména romány Šťastný Jim a Jake má problém. Celá knížka Manuál každodenního pijáka je soubor tří větších textů. První nás seznámí s praktickými věcmi, které potřebujete znát ohledně alkoholu. Třeba jakou zásobu alkoholu byste měli mít doma, jaké víno máte servírovat, co si koupit do baru, abyste nevypadali jako neznalec, a obsahuje také kapitolu o kocovině i o tom, jak se neožrat.
Druhá část je sbírkou Amisových novinových textů, které vydával o alkoholu. V každém z nich se dozvíte něco nového, ale pokaždé je to samozřejmě spojené s alkoholem. A v poslední části vám autor připravil kvíz. Prozkoumá vaše znalosti ohledně všech druhů alkoholu i věcí, které jsou s tím nutně spjaty. Většinou si můžete tuhle knížku nechat připravenou kousek od baru a poté jenom zkoušet všechny nápoje a rady, které v ní můžete najít. Autor se totiž celý život snažil udělat ze sebe kvalitního a vzdělaného pijáka. A jestli taky patříte mezi pravidelné pijáky, tak takhle knížka se stane vaší barovou biblí.
Seznamuje nás s logikou, proč je pivo lepší než víno. S vínem je spojená hromada problémů. Musíte vybrat správné víno ke správnému pokrmu, teplota vína je u každého rozdílná, musíte se trefit do vkusu každého, a navíc se vám to může časem prodražit, když budete přátele zvát na luxusní ročníky. Proto jim naservírujete pivo a necháte je, ať se obslouží sami.
Máte tu i pár stránek o tom, co k čemu pít. Vejce se slaninou nebo hranolky se hodí k pivu nebo skotské s vodou a ledem. Pravděpodobně vás zahltí hromadou názvů, které jste v životě neslyšeli. Ale když už si zajdete k vinaři a trochu rozšíříte své obzory, tak budete alespoň vzdělaný piják.
Mezi moje oblíbené pasáže patří kocovina. Autor vám vysvětlí, že zažíváme dva druhy, fyzickou a mentální. Fyzickou kocovinu každý větší milovník alkoholu jistě zná. A možná se jí ani nemusíte dočkat v tak velké míře, když se budete řídit protiopatřeními. Ale bohužel nejlepší opatření proti fyzické kocovině je nepít tolik. Anebo aspoň vědět, co pít. Po ránu všichni známe to hrozné období, kdy nás bolí hlava, nemůžeme skoro ani vstát a je to, jako bychom v noci dostali nakládačku.
Asi v půl jedenácté popadněte psa, který vás porafal, pevně za kožich. Ten čokl mimochodem není žádné konkrétní rasy, neexistuje žádná povinnost lít do sebe týž drink, který jste ztrestali minulou noc. Mnozí upřednostní Bloody Mary, pročež zhlédněte poznámku, kterou jsem k této položce přičinil v kapitole o nápojích.
Taky by vás mohlo zajímat, jak je to s alkoholem a dietou. Bohužel tady není žádné světoborné rozhřešení. Když chcete hubnout, tak pít můžete. Jenom byste neměli pít tvrdý alkohol, který ve vašem žaludku vytvoří cement, a na jeho konci budete více vážit. Můžete tam ale objevit různé tipy, které vás možná aspoň o pár kil vysvobodí. Protože Kingsleyho stejně jako mě štve fakt, že na konci každého návodu, jak zhubnout, se objeví tato slova: samozřejmě, žádný alkohol. Ale co bychom to byli za pijáky, kdybychom s tím nebojovali?
Nalít si sklenku, zalehnout do křesla a objevovat krásu odborné literatury, která nás vzdělá v oboru, který nás vážně baví! Takže: „Na zdraví!“
Manuál každodenního pijáka
Kingsley Amis · Vydavatelství: Plus, 2012
Kingsley Amis neměl nic na světě radši než popíjení alkoholu. Tato kniha v jednom svazku přináší tři texty, které o pití napsal. Velký mistr anglického humoru doporučuje čtenářům dobře vyzkoušené recepty na míchané nápoje, seznámí je s fenoménem kocoviny, poradí, jak by se pijáci měli stravovat a jak se neopít. Čtenář zde najde citáty slavných osobností na téma alkoholu a potěší se autorovými poučenými a veselými myšlenkami, postavenými na jeho celoživotní pilné praxi a hlubokých zkušenostech.