blog

Na ostrově s trosečníky

26.08. 2013

Další příběh v robinsonském stylu, napadne vás, když si přečtete anotaci nově vydaného románu Na ostrově od T. G. Gravesové. Ztroskotání na tropickém ostrově, který je odříznutý od světa, snaha přežít, podivná přátelství i nekonečná touha po domově – to vše tu bylo už nesčetněkrát, Robinsonem z 18. století počínaje a třeba seriálovým The Lost konče. Má vůbec další robinsonský příběh co nabídnout?

Tracey Garvisová Gravesová tento svůj debut vydala v roce 2011 vlastním nákladem. Kniha si ale našla své čtenáře, malý náklad se rychle vyprodal a brzy si jí všimla i řada velkých nakladatelství. Nakonec knihu v roce 2012 vydalo tentokrát nakladatelství Penguin a z knihy se během dvou měsíců stal americký bestseller, podle kterého se v Hollywoodu chystá dokonce i film. Robinsonské téma očividně stále ještě táhne.

Líbivé prostředí i propracované postavy

Šestnáctiletý Týdžej se právě zotavil po dlouhém boji s rakovinou a odlétá za svými rodiči na Maledivy, kam se pár dní před ním přesunuli z Chicaga. Týdžeje čeká u moře ale především studijní léto, protože musí dohnat všechno, co promeškal během nemoci. A právě proto letí z Chicaga s třicetiletou učitelkou Annou, která bez váhání přijala tuto prázdninovou práci v tropickém ráji a dostala za úkol s ním všechno dohnat.

 

Jenže Týdžej se s rodinou už nesetká, hydroplán, se kterým se měli dostat na jeden z tisícovky maledivských ostrovů, se totiž zřítí do oceánu a Týdžej s Annou se po několika hodinách vyplaví na malém opuštěném ostrově.

 

A právě tak začíná celé trosečnické dobrodružství. Román je rozdělený do krátkých kapitol, které jsou psány střídavě z pohledu Týdžeje a Anny. Kromě toho, že autorka vcelku poutavě vylíčila všemožné nesnáze, kterým se žádný robinsonský trosečník nevyhne (jako stavění obydlí, shánění jídla a pitné vody, odolávání nemocem i dravým žralokům…), velkou pozornost soustředila i na psychologii postav, která je podle mě právě tím nejvydařenějším na celé knize. Dospívající mladý muž a krásná žena, odkázáni sami na sebe, navíc v líbivých kulisách tropického ostrova. V mnoha chvílích se přímo nabízí, aby se celý román přehoupl v laciný erotický kýč, ovšem autorka se tomu dokázala vyhnout a nechat tento zvláštní vztah přirozenému a uvěřitelnému vývoji, kterému ale přesto nechybí jiskra, humor i nějaké to drama.

Čtěte také  Ahoj krásko: Příběh, který překvapí i dojme

 

Společně s postavami se tak ptáte, jestli se někdy dostanou domů. A pokud se domů dostanou, jak to s nimi bude dál? Doba na ostrově se neustále protahuje, zásoby docházejí a víra v záchranu zrovna tak.

Autorka vsadila na jistotu

Příjemně mě překvapil závěr románu, ačkoli samotný epilog se mi zdál možná až příliš sentimentální. Během čtení mě napadaly dva možné konce, ale autorka nakonec dokázala vyklouznout ze všech předvídatelných vyústění a vzít si z každé možnosti něco. Kromě sentimentálního epilogu mi místy ještě neseděl český překlad – použití některých slov občas trochu zaskřípalo a také fonetický přepis jména Týdžej se mi nezdál nutný.

T. G. Gravesová ve svém románu sází na jistotu. Tropický ostrov a zakázaná láska patří k těm nejosvědčenějším kombinacím na (nejen) letní trhák. Originalitu v románu Na ostrově proto raději nehledejte, skrývá se tam skutečně jen pomálu. Nutno ale uznat, že autorka z tohoto tématu dokázala vytěžit úplné maximum, příběh napsala poutavě a s citem, takže se ve své kategorii – tedy v románech pro ženy – zařadila mezi ty kvalitnější autorky.

Pokud hledáte nějaké dobrodružné čtení s romantickou zápletkou, román Na ostrově by vám nejspíš mohl prokázat tu správnou službu. Je to příjemné čtení, které vás sice nijak myšlenkově neobohatí, neposune vás dál, nebo snad výš, ale přesto si čtení užijete a nebudete chtít přestat.

 

Na ostrove (Tracy Garvisova Gravesova)

Na ostrově

Tracy Garvisová Gravesová  ·  Vydavatelství: Ikar CZ, 2013

Na Maledivy se většinou jezdí na dovolenou. Třicetiletá učitelka Anna však bude na jednom z jejich ostrovů trávit léto neobvyklým způsobem. Má pomoci šestnáctiletému Týdžejovi dohnat školu, kterou zameškal kvůli boji se zákeřnou chorobou. Ani Týdžej si nepředstavoval, že bude trávit prázdniny s rodiči někde daleko od Chicaga a kamarádů. A ještě k tomu ležením v učebnicích. Jenže letadlo s Týdžejem a Annou za mladíkovou rodinou nikdy nedorazí. Po ztroskotání hydroplánu skončí na opuštěném ostrově, odkázáni jeden na druhého. Debutový román mladé americké autorky, který se okamžitě po vydání stal bestsellerem.

KNIHU SI MŮŽETE ZAKOUPIT ZDE.

Čtěte také  Kvíz: Jaký jsi hrdina/jaká jsi hrdinka z romantické knihy?