blog

15 knih, díky kterým toto léto nezapomenete

AKTUALIZOVÁNO PRO ROK 2018: Ležení u vody, válení se v parku, relaxování na chalupě, posedávání na lavičkách, balkonech a terasách. To vše je léto. Zároveň to jsou skvělé příležitosti, abyste si vychutnali jeden ze skvělých příběhů, které dosud vyšly. Neměli jste na ně ještě čas? Přinášíme vám 15 nejlepších knižních novinek, díky kterým na toto léto opravdu nezapomenete.

Hadrový panák se stal globálním krimithrillerem roku 2017 a kdo si ho nepřečetl, jako by v detektivkovém literárním rybníčku nebyl. Loutkář je volným pokračováním tohoto veleúspěšného příběhu, který můžete číst i bez předchozí knihy, ovšem abyste si jej jaksepatří užili, doporučujeme vzít s sebou na dovolenou obě dvě. Pro ty z vás, co jsou rádi, když jim při čtení jde krapet mráz po zádech a hltavě a nedočkavě otáčí stránku za stránkou, je Loutkář od Daniela Colea jako dělaný. Napětí v létě zaručeno!

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Hana se rychle po svém vydání v loňském roce stala novým českým hitem, který letos neutichl nejen díky tomu, že vyšla znovu, tentokrát v paperbacku. Dojemný a tklivý příběh, do kterého se ponoříte jako do vody a budete v něm žít až do jeho konce, se dotkne i těch nejotrlejších čtenářů a cukrový věneček si nejspíš aspoň chvíli nedáte. Ale věřte nám, že to za ten věneček rozhodně stojí a pokud jste ještě náhodou Hanu nepřečetli, rychle byste to měli napravit. Věříme, že Alena Mornštajnová má ještě spoustu skvělých příběhů v rukávu, ale byla by škoda, abyste zrovna tenhle minuli.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Jojo Moyes se v klidu nechala zaškatulkovat mezi spisovatelky klasických romantických slaďáren, aby pak vzbudila pozdvižení se svou nejnovější knihou Zakázané ovoce. Ta je sice opět o lásce, ale boří všechny zažité zvyklosti této spisovatelky. Odehrává se ve dvou časových rovinách a sledovat bohémskou skupinku, která rozčeří vody poklidného přímořského městečka, je vskutku zážitek! Konzervativci versus bohémové, osudová láska dvou žen, drama, napětí, dojetí… Každé léto by mělo obsahovat nějaké to Zakázané ovoce 🙂

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Tato kniha je instantní léto v paperbackové obálce. Je tam všechno – Itálie, bezhlavá a vášnivá láska, bolest a smutek, vtip a ironie, to všechno je čtenářovi servírováno syrové a bez iluzí. A nutno říct, že je to krásné. André Aciman vás donutí vzpomenout si na vaše první letní lásky, ať už byly jakkoliv bolestné a společně s hlavními hrdiny Eliem a Oliverem si je prožijete znovu. Výlet na útesy italské Riviéry je vcelku slušný plán na léto, co říkáte?

Čtěte také  Kvíz: Která hrdinka z knížek Taylor Jenkins Reid jsi?

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Osm rozhovorů se šumavskými poustevníky zaznamenalo okamžitý úspěch a kniha se v cukuletu vyprodala. Tak hleďte, aby vám druhé vydání taky neuteklo! Je to totiž naprostý unikát. Někteří svůj život v chýších, maringotkách a horských samotkách racionálně hodnotí, jiní ho líčí jako bájný mýtus. Všechny rozhovory každopádně přinášejí unikátní pohled do tajuplného světa, o němž většina lidí nic netuší, byť jej má třeba hned za humny.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Slibujeme vám, že na tom, jak všichni bez výjimky zbožňují Elenu Ferrante, vážně něco je. Její neapolská tetralogie je unikát a díky ní budete mít rozhodně nezapomenutelné léto. Už jen proto, že to bude už navždycky léto, které si vy a vaše okolí bude pamatovat úplně jinak. Okolí to bude vnímat jako léto, které jste strávili s nosem zabořeným do knihy. Vy si jej budete pamatovat jako léto plné cestování časem a po Itálii, léto v horkých, ukřičených neapolských uličkách, které voní pizzou, léto, které šumí vlnami na Amalfi. A možná, možná to bude i léto, kdy jste potkali ten nejlepší příběh ze všech.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Existuje ještě vůbec někdo, kdo nezná legendární instagramový účet Ester a Josefíny? Právě z něj vznikla kniha, která je opravdovým pohlazením po duši pro všechny, kteří někdy řešili své vztahy skrze svůj telefon. Smskové a messengerové zprávy zaznamenané v této knize vás donutí několikrát vyprsknout smíchy nahlas a hlavně vám připomenou, že v žádných bolístkách nejsme sami a nejsme jediní, kdo všechny tyhlety milostné strasti prožívá. Skutečná terapie!

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Tři ženy na třech různých světadílech a k tomu tři unikátní příběhy, které na vás nemilosrdně zaútočí svou syrovou upřímností, intimitou a křehkostí. Jeden z novějších titulů z edice Světové knihovny je vskutku zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Hrdé, feministické a dokonale vypointované příběhy jsou přesně tím, co chcete číst v létě, které by nemělo splynout v matnou vzpomínku. Tuhle knihu budete hltat, budete ji zuřivě doporučovat svým známým knihomolům, budete ji chtít číst znovu a znovu.

Čtěte také  Jak se stát jiným: Naštvané psaní se silným příběhem

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Ještě chvíli u Odeonu zůstaneme, ano? Žádný sběratel moderní světové literatury si nechce nechat ujít Světovou knihovnu se zbrusu novou verzí obálky a žádný milovník kvalitního čtení si nechce nechat ujít nového Barnese! Profesor historie v románu prožívá se svou manželkou sladké časy, ovšem jen do té doby, než zjistí, čím se kdysi živila. O stínech pochybností, žárlivosti, o dlouholetých vztazích, o tom všem je nová kniha spisovatelského virtuoza, jehož jedinečný styl psaní vám jednoznačně způsobí krásné letní knihomolské zážitky.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Gerda je taková naše dětská letní srdcovka. Jednoduše a zkrátka proto, že jsme se do téhle velryby zamilovali až po uši. Příběh z podmořského světa můžete číst dětem před spaním, ale vsadíme se, že budete možná ještě napjatější než oni ohledně toho, jak to s Gerdou dopadne. Kniha s úžasnými ilustracemi vám i vašim dětem připomene, jak důležité je přátelství a že je důležité mít kolem sebe ty správné lidi (nebo chobotnice či tučňáky), když přijde na to ztratit se a zase se najít.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Milionkrát June je přesně takový ten příběh, co si přibalíte do kufru na dovolenou u moře v podstatě jen proto, že má pěknou obálku a anotace zní sympaticky a neočekáváte od něj nic víc, než že vás zabaví mezi hloupnutím ve vlnách a pospáváním na pláži. Jenže ono je v tom něco víc… Magickou atmosféru, kterou se spisovatelce podařilo navodit, jen tak někde nenajdete a zůstane ve vás viset ještě dlouho po tom, co knihu odložíte. Na první pohled taková odlehčená záležitost, kterou ale doopravdy procítíte.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Citlivá sonda do života jedné Johany, svěží záležitost, která neokázale mapuje třicet let v životě dívky narozené v sedmdesátkách. Tuhle knihu společně napsaly tři autorky a stvořily záležitost na dva tři večery, ve kterých na stránkách hned několikrát potkáte samy sebe. Nebo svou mámu. Nebo svou babičku. Nebo svou nejlepší kamarádku. Je to příběh o všech těch palčivých nesmyslech, které nás každodenně sužují, o hloupých bolístkách i velkých ranách, které si nikdy nezahojí, o hledání sebe sama a svém místě ve světě. Výmluvné, svérázné, zachycení jedné doby po všech stránkách prostě skvělé.

Čtěte také  Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow: kniha nejen o přátelství a videohrách

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Pokud jste se ještě neseznámili s absyntovkami, teď v létě je nejvyšší čas to napravit! Začít můžete třeba se Dvěma sestrami z edice Prokletí reportéři. Dokumentární dílo od norské spisovatelky líčí příběh dvou sester, Norek somálského původu, které opustily rodinu a domov a odešly do Sýrie, aby bojovaly na straně ISIS za svého Boha a svou víru. V neuvěřitelném příběhu vyprávěném skrze rozhovory se dozvíte, co přiměje dívky z jedné z nejvyspělejších zemí světa, aby podlehly fanatickým vlivům a obrátily (nejen) své životy naruby.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Kdybychom museli jmenovat jen jeden román, který vám uštědří pořádnou lekci, abyste měli oči dokořán otevřené, byl by to nejspíš Příběh služebnice od Margaret Atwoodové, královny dystopických příběhů ze kterých mrazí. Spisovatelka ve své knize, která se dočkala úspěšného seriálového zpracování, dokázala načrtnout svět, o kterém víte, že sice není reálný, ale taky dost dobře víte, že by mohl vzniknout, kdyby se něco hodně zvrtlo. Geniální, čtivé, strašidelné, důležité.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

 

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, který mapuje osudy slovenského žida Laleho Sokolova, jenž musel své spoluvězně označovat nesmazatelným inkoustem. Právě Lale pověřil Heather Morrisovou tím, aby zaznamenala jeho příběh, který by si měli připomínat všichni, aby se nikdy neopakoval. Lale, hlavní hrdina knihy, využíval svou práci tatéra k tomu, aby pomáhal jiným, jeho život byl plný naděje a odvahy a dokonce i velmi nečekané lásky, která ho potkala právě mezi těmi, kteří vyděšení stáli v řadě na číselné tetování.

TOHLE BUDE MOJE LÉTO!

Jana Hartlová

Obsahový specialista

Jana v Martinusu píše a fotí na sociální sítě, dává do kupy newslettery a blog. Je věrnou fanynkou Harryho Pottera a v jednom kuse se snaží někomu vnutit Malý život nebo Geniální přítelkyni. Nejradši čte současnou beletrii.

Příspěvky autora