blog

RECENZE: PAX – Hůl prokletí & Grim přízrak

14.04. 2016

I když Chceme vaše recenze! hodnotíme už sedmý týden, stále nás příjemně překvapujete – mezi výherci se například poprvé objevila recenze audioknihy! Helena v recenzi prvních dvou dílů série PAX v audiopodobě, Hůl prokletí a Grim přízrak, skvěle zhodnotila příběh, formu i zpracování do audiopodoby. “Zahoďte předsudky, že jste snad na dobrodružné knihy pro děti moc rozumní a dospělí, a s chutí se nechte pozvat do města, kde není radno věřit ani vlastní, totiž vlastně nevlastní matce,” píše. Tak čtěte – a taky se zapojte 🙂

pax

Tajemná knihovna, přízraky, plíživé zlo i nová přátelství defilují v uších posluchačům audiosérie Pax. První dvě části dobrodružné série pro mládež vydalo vydavatelství OneHotBook.

Alrik a Viggo si prozatím moc legrace neužili, většinu svých krátkých životů procestovali mezi pěstouny. Nyní se přistěhovali do městečka Marienfred, a tentokrát to vypadá velmi nadějně. Noví pěstouni si je snad budou chtít nechat a se školou se nějak poperou. Jen si ještě najít pořádné kamarády.

Než se kluci rozkoukají, přihraje jim náhoda nebo osud do života hned dva zvláštní přátele. Jeden rozbitý skleník zařídí seznámení Alrika a Vigga s postaršími sourozenci, z nichž se záhy vyklubou strážci místní magické knihovny, ukryté v podzemí jejich domu.

Strážci touží zasvětit kluky do všech tajemství. Alrik s Viggem jsou totiž podle všech znamení jediní, kdo může uchránit Marienfred před plíživě se rozpínajícím zlem, které hrozí městečko pohltit. Napínavý příběh se rozbíhá a Marienfred terorizuje podivný pes, který snad není ani z našeho světa. Navíc se někteří obyvatelé začínají chovat opravdu podivně. Jak a proč se všechno sběhlo, prozradí audiokniha Pax: Hůl prokletí a Grim přízrak.

Švédské autorky Asa Larsson a Ingela Korsell napsaly sérii, která se směle může měřit s čarodějnými učni a jinými moderními ságami pro mládež. Pax má ale ještě něco navíc. Lehkost vyprávění a celá řada vtipů dokáže zaujmout i dospělé. Proto zahoďte předsudky, že jste snad na dobrodružné knihy pro děti moc rozumní a dospělí, a s chutí se nechte pozvat do města, kde není radno věřit ani vlastní, totiž vlastně nevlastní matce.

Čtěte také  Barva nachu: Dopřejte si silný a dojemný příběh

Hrdinům série Pax propůjčil svůj hlas skvělý herec Jan Vondráček. Napínavý a vtipný příběh tak pozvedl ještě na vyšší úroveň. Hrdinové promlouvající jeho ústy mají báječnou špetku ironie, dospělého nadhledu, ale i snadného dětského pohledu na svět, tolik potřebného, aby posluchač uvěřil, že mluví malý kluk s nepřekonatelným problémem.

Více jak pětihodinové vyprávění je poskládáno z krátkých, svižných kapitolek, a tak uběhne rychleji, než se stihnete vůbec rozkoukat. Jsem také nucena vás upozornit, že se jedná o sérii, která bude ještě pokračovat, takže se připravte, že si nervozitou okoušete všechny prsty, než se dostanete k dalšímu dílu.

Audiokniha plná napětí a báječného humoru je doplněna hudebním doprovodem, jenž se vám snadno dostane pod kůži.

Knihy v zakázané knihovně se bouří, neboť cítí příchod zla, které je třeba zastavit. A jedinou nadějí se pro bývalé klášterní město stávají dva neobyčejní malí bráchové. Pax Maria vám všem!

Autorkou recenze je Helena Herynková.