Svět knihy 2021: Tipy na zajímavé akce z programu
To nejlepší z letošního programu Světa knihy jsme pro vás přehledně vypsali - mrkněte tedy, jestli právě tady nejsou tipy na akce, které by vás lákaly. Besedy, křty, autogramiády, debaty, zkrátka to nejlepší z letošního knižního festivalu na jednom místě.
Každoroční slavnost knihomolů je tu! Pokud se chystáte na letošní Svět knihy, který se koná po roční pauze opět v pražských Holešovicích, možná dumáte nad tím, které akce, besedy, křty a autogramiády – zkrátka ty největší pecky letošního programu – byste si neměli nechat ujít. Vybrali jsme pro vás tedy akce, které nám připadají skvělé a my si na ně rozhodně posvítíme. Kam se vydat od čtvrtka do neděle? 😉
Evropský knižní trh v době pandemické a postpandemické // 23.9. 13:00, Profesní fórum
Téma, které je rozhodně stále aktuální. Martin Vopěnka, Jonáš Zbořil a další budou diskutovat o proměnách knižního trhu, státní podpoře i způsobech, jak ochránit malé nakladatele a knihkupce.
Žhavé trendy v detektivkách a thrillerech // 23.9., 16.00, Sál audioknih
Severská detektivka dlouho vládla detektivnímu žánru, ale jak je to s detektivkami teď? Která témata mezi autory převažují a co nejvíce táhne čtenáře knižní i audioknižní? Poslechněte si povídání o současných trendech v detektivním světě, který patří mezi jeden z těch nejoblíbenějších knižních světů vůbec.
Milan Kundera: Nostalgie po Evropě // 23.9., 18.00, Velký sál
Letošním čestným hostem festivalu je Francie, říkali jsme si tedy, že právě tuhle událost stojí za to si přijít poslechnout. Čeká vás zamyšlení nad pojetím Evropy v myšlení Milana Kundery. V čem je Milan Kundera autorem evropským a světovým? Pro Kunderu je Evropa, termín dnes používaný zejména politology a ekonomy, pojem označující především společnou kulturu, která je založena na zcela konkrétním souboru sdílených hodnot. Oblast těchto hodnot pak určuje hranice Evropy, které jsou z toho důvodu pohyblivé.
Jak digitalizovat naklatelství a ušetřit statisíce i nervy // 24.9., 10:00, Profesní fórum
Knihomolové z nakladatelství Jan Melvil Publishing vás provedou softwary, díky kterým dosahují větších úspor i tržeb. Primárně zajímavé pro lidi z knižního byznysu, pokud byste ale chtěli nakouknout pod pokličku, věříme, že bude debata zajímavá i pro vás.
Překladatelé všech zemí, spojte se! // 24.9., 15.00, Profesní fórum
Tady na vás čeká debata o pozici literárních překladatelů na knižním trhu, včetně příkladů dobré a špatné praxe. Markéta Kliková, Anežka Charvátová a další se budou bavit nejen o tom, jak jsou na tom tuzemští překladatelé, ale třeba i ti zahraniční.
David Mitchell – autogramiáda // 24.9., 20.00, Velký sál
Na Světu knihy se koná tolik zajímavých setkání s autory a autorkami, že kdybychom je tu měli všechny vypisovat, už by nezbyl prostor na nic jiného 🙂 Můžete se samozřejmě těšit na setkání s Alenou Mornštajnovou, Viktorií Hanišovou, Kateřinou Tučkovou a spoustou dalších skvělých spisovatelů a spisovatelek. My tu vypíchneme ty nejznámější zahraniční; všichni fanoušci a fanynky Atlasu mraků se tedy mohou těšit na setkání s jejich oblíbeným autorem 😉
O dracích a lidech – draci v dějinách // 25.9., 10.00, Fantasy & Scifi
Pro milovníky fantasy se na Světu knihy otevře celý speciální sál – pokud tedy patříte mezi fanoušky a fanynky tohoto žánru, nenechte si ujít třeba debatu o dracích! Jak se stalo, že se z draků jako Týfón či Fafnir staly Bezzubky? Krátký výlet do historie draků v literatuře vám představí vývoj ohně chrlících bestií od starověku až po dnešek. Přes mytologii a Tolkiena až k fantasy novince O dracích a lidech.
Liberatura LIVE // 25.9., 18.00, P112
Náš oblíbený podcast o literatuře s Jonášem Zbořilem si budete moci poslechnout živě v podvečer v sobotu na Světu knihy! Nenechte si ujít živé vstupy, vsadíme se, že poslechnout si jej naživo bude parádním zážitkem.
Setkání s Chimamandou Ngozi Adichie // 25.9., 19.00, DOX
Další z těch významných zahraničních autorek, které tu prostě musíme zmínit. Naše oblíbená autorka Amerikány bude mít přímo na veletrhu i autogramiádu, vsadíme se ale, že setkání v DOXU bude stát za to!
Co se na kurzu tvůrčího psaní nedozvíte // 26.9., 11.00, Fantasy & Scifi
Chcete se stát spisovateli? Existuje celá řada nejrůznějších kurzů, dílen tvůrčího psaní a literárních workshopů. Stojí za to je navštěvovat? Co potřebujete vědět, než na takový kurz začnete chodit? Čeho se vyvarovat? Na vaše otázky odpoví spisovatelka Tereza Matoušková, která vede literární dílny pro mládež v MK v Praze a v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.
Adichie & Hanišová: Psaním k identitě // 26.9., 13.00, Gauč ve Stromovce
Pokud byste nestihli Chimamandu v DOXu nebo při autogramiádě, můžete se zastavit v Gauči ve Stromovce, který je jen pár kroků od samotného Výstaviště. Viktorie Hanišová a Chimamanda Ngozi Adichie tu budou debatovat o úloze literatury vůči sociálnímu a osobnímu rozměru identity a vsadíme se, že to rozhodně bude stát za to.