
Z knih na plátno: Na jaké adaptace se můžeme těšit v roce 2025

Tak, jako milujeme skvělou knihu, milujeme i filmové nebo seriálové zpracování našich oblíbených děl. Nebo minimálně všem říkat, že jsme četli knihu a že byla lepší 🤭 Na tyhle adaptace se můžeme letos těšit a my se nemůžeme dočkat, až je uvidíme a budeme si moct udělat vlastní obrázek.
Jak vznikají knižní trendy na sociálních sítích?

Často panuje představa, že si pro své knihy vybírají autoři a autorky „módní témata“ spjatá s aktuálními literárními trendy. A i když je to samozřejmě možné, podobné vnímání zjednodušuje, jak knižní svět funguje. Trendy totiž mohou vznikat až poté, co je dopsáno, a autorstvu u toho vůbec nemusí být.
Den nepřečtených knih: 91 % lidí by chtělo věnovat čtení více času

Letošní Den nepřečtených knih už je za rohem, stejně jako každý rok jej oslavíme 31. srpna. O co vlastně jde?
Ohlédnutí za Světem knihy 2024

Máme za sebou největší událost roku pro všechny knihomoly a knihomolky: pražský Svět knihy. Jaký byl letošní ročník veletrhu? Jaké bylo festivalové téma? A jaké zahraniční a tuzemské hvězdy jste mohli potkat? To vše zjistíte v článku.
Julie Caplin: Romantika je univerzální, všichni ji známe a všichni jí rozumíme

Spisovatelka Julie Caplin zavítala do našeho bratislavského knihkupectví Martinus a my jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít příležitost trochu ji pro vás vyzpovídat.
Proč byste si i vy měli pořídit svůj Deník vděčnosti

V tomhle článku se mrkneme na zoubek jednomu fenoménu, který je v současnosti čím dál tím populárnější - jde o takzvané “deníky vděčnosti”, které čím dál tím častěji vídáme zejména sociálních sítích. Co to je a proč byste si ho měli pořídit taky?
Bookerova cena i po více než 50 letech mění kariéry spisovatelů a spisovatelek. Jak?

Stejně jako ve filmovém světě najdeme i v tom literárním různá prestižní ocenění. A mezi ty nejoslnivější patří v zahraničí Bookerova cena, která za dobu své existence přivedla nejednoho spisovatele či spisovatelku ke statisícům nových čtenářů.
Nová březnová hra je tady! Vydejte se na Knižní putování

Přátelé, je tu březen, měsíc knihy, což v Martinusu znamená jediné: novou luštitelskou knižní hru, ve které můžete vyhrát spoustu knih, užít si parádní zábavu a objevit tipy na nové knihy! Co na vás letos čeká?
Zakázaných knih v Americe přibývá. Které patří mezi ty nejkontroverznější?

I ve 21. století můžete narazit na hromádky hořících knih. Obzvlášť v Americe, kde se už nějakou dobu odehrává boj o literaturu ve školách. Internetem tak kolují obrázky amerických politiků, jak s plamenometem v ruce zapalují sérii Harryho Pottera nebo třeba Stmívání. Jak k tomu došlo?
Knihkupectví Martinus v Brně od 15.11.! Co vás tam čeká?

Drazí knihomolové a knihomolky, je to tu! Už za pár dní otevřeme brány nového brněnského knihomolského ráje. Na co se můžete těšit během prvních dní? Čekají na vás třeba speciální dárky k nákupu či první knižní beseda! V článku vám vše podrobně představíme, tak se pusťte do čtení.
Tipy na malá nakladatelství

Nedávno jsem se na blogu rozepsala o bibliodiverzitě a tak vám nyní chci dát pár tipů na malá a nezávislá nakladatelství, díky kterým můžete bibliodiverzitu podpořit a zároveň třeba vystoupit ze své čtenářské komfortní zóny.
Bibliodiverzita: O co jde a proč je důležitá

Pravděpodobně znáte pojem biodiverzita, který se používá pro označení rozmanitosti života na Zemi. S biodiverzitou je spojen (mimo jiné) pojem bibliodiverzita, který můžeme chápat jako takový literární ekvivalent ekologické biodiverzity. Co to tedy je a proč je pro nás bibliodiverzita důležitá?
5 důvodů, proč se pustit do knih Jodi Picoultové

Jodi Picoultová je bestsellerová autorka, jejíž knížky kromě zábavy přinášejí i výživnou porci poznání. Už jste četli některou z nich? Pokud ne, zpozorněte! Téhle autorce už u nás vyšlo několik soudobých společenských románů, kterým rozhodně stojí za to dát šanci. A čím že vás dostanou? Na to se hned podíváme!
Tove Janssonová a fenomén z Muminího údolí

Máte všechny mumínky v údolí? Že nevíte, na co se ptám? Jedná se o idiom znamenající “má všech pět pohromadě”, který se rozšířil z rodného Finska spisovatelky a autorky mumínků Tove Janssonové. Muminí skřítci svou autorku nejen přežili, ale jejich příběhy jsou stále aktuální a na co je nalepíte, to se hned stane oblíbeným prodejním artiklem. Pokud chcete o tomto fenoménu vědět více, tak čtěte dál.