Knihy Sally Rooney: Čím začít a co vás bude možná dráždit
Psal se rok 2017, když v angličtině vyšel její první román. Ten druhý se na policích knihkupectví objevil dokonce o pouhý rok a čtvrt později – a dodnes se ho jen ve Velké Británii prodalo přes milion výtisků. Čím to je, že tvorba Sally Rooney promlouvá k tolika lidem najednou?
A jestli umřeli, žijí tam spolu dodnes: Klasická Margaret Atwood v povídkovém formátu
K tvorbě Margaret Atwood jsem se ve větším dostala až letos, což považuju za osobní selhání. O to víc si ale její knihy užívám. Neutekla mi ani její novinka, kde se autorka ukázala v povídkovém formátu, opět velmi povedeně, samozřejmě.
5 knižních novinek, které byste neměli minout
Románová trilogie z chladného Islandu, debutový a autofikční román české básnířky, imaginativní svět, existenciální román z Muminího údolí a originální kronika Evropy od renesance do dvacátého století.
Divé ženy: Ideální čtení do podzimního počasí
Pátrání po kořenech, spojení s přírodou, pohled do minulosti. To jsou slova, která vystihují podstatu románu Divé ženy. A mezi námi – tuhle lahůdku si nejlépe vychutnáte v pošmourném podzimním počasí. Taky vás zaujala ta úžasně nespoutaná, zelení prorostlá obálka? V tom případě přišel čas po ní sáhnout!
To nejlepší z červencových a srpnových knižních novinek 2024
Nebojte se, nezapomněli jsme na vás ani teď v létě s naší pravidelnou rubrikou, ve které vám představujeme ty nejlepší novinky, co vychází v daný měsíc. Naopak tu teď dostanete skoro dvojnásobnou dávku knihomolského štěstí!
Totožnost: Kunderovská mistrná próza i jeho problematičnost
Nedávno vyšel v českém překladu román Milana Kundery s názvem Totožnost, který napsal už v roce 1997. Přečetli jsme ho pro vás dnešníma očima a povíme vám, jestli stojí za to.
5 knižních novinek, které byste neměli minout
Letní oddechovka z vyhřáté Sicílie, nový román amerického klasika, povídky z válčící Arménie, ekologická sci-fi utopie a izraelsko-palestinský konflikt.
Knihy Coco Mellors: Čím začít, co je lepší & o instagramovém pozlátku
Román Kleopatra a Frankenstein bavil čtenářstvo v celém Česku, dokonce jsme knihu vybrali v roce 2023 i do našeho Čtenářského klubu Martinus. Kdo je vlastně Coco Mellors, je lepší K&F nebo její novější Blue Sisters a proč teď tolik baví čtenářstvo po celém světě?
Všechno je v pohodě: Mohou spolu být lidé s odlišnými politickými názory a být v pohodě?
Cecilia Rabess ve svém debutovém románu Všechno je v pohodě nechává ožít „enemies to lovers“ příběh Jess a Joshe, kteří mají diametrálně odlišné politické názory. Mohou spolu i tak žít šťastně a na věky?
Přechodné období: Skvělý debut pro ty, co si užívají atmosféru a emoce víc než děj
Jak se nám líbila kniha Přechodné období, debut Veroniky Bálkové? Přečtěte si naši podrobnou recenzi a dejte nám vědět, zda vás kniha zaujala.
Džinové: Rodinný román o neschopnosti komunikovat
Fatma Aydemir ve svém románu analyzuje život tureckých emigrantů mířících do Německa za lepším životem, přibližuje nám jednu rodinu neschopnou spolu komunikovat a snažící se žít v přítomnosti, aniž by znali svou minulost.
Eva: Každá žena chce mít děti. Nebo ne?
Verena Kessler ve svém románu Eva zkoumá téma mateřství z různých úhlů. Podmanivým stylem vypráví příběhy čtyř velmi odlišných žen. Ale ta hlavní otázka zní: Je rození dětí vhodné pro životní prostředí?
Ahoj krásko: Příběh, který překvapí i dojme
Nejvyšší čas představit vám jaksepatří knihu Čtenářského klubu pro měsíc červen - Ahoj krásko od Ann Napolitano. Jak se nám kniha líbila, komu bychom ji doporučili a souzníme s přirovnáním k Malým ženám? Dočtete se v této recenzi!
Jsou smutné a neoblíbené. Vítejte ve světě hrdinek sad girl literature
Sally Rooney, Ottessa Moshfegh nebo třeba Coco Mellors. Co mají tyhle spisovatelky společného? Podle některých se svou tvorbou podílejí na vzniku nového literárního trendu.