Veronika Opatřilová: Moje knížky by se měly procítit, ne porovnávat
Knížky Veroniky Opatřilové vám určitě neunikly, zvlášť pokud máte v oblibě českou tvorbu. Nutno říct, že Veronika se z mainstreamových témat, které v české literatuře momentálně hrají prim, vymyká.
Proč byste si i vy měli pořídit svůj Deník vděčnosti
V tomhle článku se mrkneme na zoubek jednomu fenoménu, který je v současnosti čím dál tím populárnější - jde o takzvané “deníky vděčnosti”, které čím dál tím častěji vídáme zejména sociálních sítích. Co to je a proč byste si ho měli pořídit taky?
Někde mezi literaturou a temnotou. Co je to dark academia?
Ponurá atmosféra, akademické prostředí a touha po vědění. Tak by se dal zjednodušeně popsat nejen literární fenomén, kterému se na internetu začalo říkat dark academia.
Bookerova cena i po více než 50 letech mění kariéry spisovatelů a spisovatelek. Jak?
Stejně jako ve filmovém světě najdeme i v tom literárním různá prestižní ocenění. A mezi ty nejoslnivější patří v zahraničí Bookerova cena, která za dobu své existence přivedla nejednoho spisovatele či spisovatelku ke statisícům nových čtenářů.
Dopřejte si knižní drinky v knihkavárně
Je libo Petra a Lucii, Zakletou paní nebo třeba negroni v podobě Božské komedie? Máme! Pojďte se s námi mrknout na speciality, které najdete v naší knihkavárně Martinus v Brně.
Divadelní adaptace našich oblíbených knih
Také je vám někdy líto dočíst knihu, jejíž příběh se vám vryl pod kůži? Chtěli byste se svými oblíbenými hrdiny strávit ještě pár hodin navíc? Máme pro vás řešení: vyražte za kulturou! Pojďte se s námi podívat na divadelní adaptace našich oblíbených knih, které by vám neměly uniknout.
Nové adaptace knih na streamovacích platformách
Filmové a seriálové adaptace knih, které hýbou žebříčky sledovanosti na streamovacích platformách a neměly by uniknout ani vaší pozornosti.
BookTok a Bookstagram: Jaká jsou knižní zákoutí sociálních sítí?
BookTok ani Bookstagram vám jistě nemusíme dlouze představovat - tyhle knižní prostůrky na sociálních sítí se těší veliké oblibě i u českých knihomolů a knihomolek. Co tenhle prostor ale přináší?
Nová březnová hra je tady! Vydejte se na Knižní putování
Přátelé, je tu březen, měsíc knihy, což v Martinusu znamená jediné: novou luštitelskou knižní hru, ve které můžete vyhrát spoustu knih, užít si parádní zábavu a objevit tipy na nové knihy! Co na vás letos čeká?
Tipy na naše oblíbené knižní podcasty
Podcasty jsou naším oblíbeným doplňkem audioknih, obzvláště ty knižní! Rádi se totiž noříme do knižních vod ještě o něco hlouběji a posloucháme, jak o knihách debatují další čtenáři a čtenářky - ať už je sofistikovaně recenzují, nebo si o knihách zkrátka jen tak povídají. Máme pro vás tipy na naše - aktuálně - nejoblíbenější!
Požádali jsme umělou inteligenci o přepsání úvodů slavných děl. Jak to dopadlo?
Zadumali jste se někdy nad tím, jak by asi vypadala vaše oblíbená kniha, kdyby ji napsalo jiné slavné autorstvo? My ano! 😁 Vybrali jsme pět začátků slavných děl a požádali jsme umělou inteligenci chatGPT, aby se je pokusila převyprávět ve stylu jiných, neméně slavných a klasických autorů či autorek.
Zakázaných knih v Americe přibývá. Které patří mezi ty nejkontroverznější?
I ve 21. století můžete narazit na hromádky hořících knih. Obzvlášť v Americe, kde se už nějakou dobu odehrává boj o literaturu ve školách. Internetem tak kolují obrázky amerických politiků, jak s plamenometem v ruce zapalují sérii Harryho Pottera nebo třeba Stmívání. Jak k tomu došlo?
In & Out 2024: Jaký by měl být tento rok?
Začátek roku (za který považujeme celý leden) se nese v duchu nových plánů, předsevzetí a predikcí - jaký asi nastupující rok bude? Co můžeme udělat pro to, aby byl co nejlepší?
Čtení s porozuměním: Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře?
Knihy milujeme mimo jiné proto, že nám pomáhají pochopit ten často nepochopitelný svět, který nás obklopuje. Proto tu máme Čtení s porozuměním, do kterého vybíráme knihy, které věříme, že mají moc nám s tím pomoci.