Všichni by si měli přečíst knihu Takový prima věk
Dnešní knižní tip se bude týkat knihy, kterou si v září přečteme v našem Čtenářském klubu – dopodrobna rozebereme knihu Takový prima věk od Kiley Reid a dáme vám vědět, proč byste si ji měli přečíst i vy.
Kiley Reid žije v Los Angeles a hned její debutový román se objevil v long listu na Booker Prize v roce 2020 – dá se tedy říct, že splněný sen každého spisovatele či spisovatelky! Ze zahraničí se valily pozitivní recenze na knihu Takový prima věk, která je sarkasticky vtipná, upřímná, autentická a aktuální a my se jí nemohli dočkat.
Po přečtení knihy – ne, počkejte, po zhltnutí knihy – nutno říct, že souzníme s každou pochvalnou recenzí. Aby se na knižním trhu objevil společenský román, nikoliv žánrovka, kterému se podaří výborně zachytit jeden vážný problém ve společnosti a navíc se k němu postavit bez zesměšňování a zlehčování, ale zároveň vtipně a svěže a sarkasticky, to se hned tak nevidí. Tím problémem, který pálí už nějakou dobu zejména americký kontinent, je – jak si asi správně tipnete – rasismus.
První scéna, která udává tón celého příběhu, scéna ze supermarketu, kam dvacátnice Emira vezme děvčátko Briar, kterou příležitostně hlídá, je velmi jednoznačná – sekuriťák nabyde podezření, že Emira mohla dítě ukradnout zjevně proto, že má jinou barvu kůže než malá holčička. Díky téhle situaci se pak v příběhu odvíjí spousta drobných nuancí, které jsou leckdy sotva zaznamenatelné, drobných poznámek, dobře míněných reakcí, omylem učiněných přeřeků – a dalších trapností, kterých se Briařina matka dopouští v náhlém záchvatu snahy dokázat své chůvě, že je skvělý člověk. Předsudky v sobě ale máme leckdy zakořeněné hlouběji, než se domníváme.
Důležité čtení i generační výpověď
Proto je to tak dobrý příběh. Nenabízí totiž klasické rozlišení na dobré a zlé lidi, jen zkrátka ukazuje, že bez zkušenosti nemůžete soudit. Nebo taky jak důležité jsou empatie a komunikace. Pochopitelně vás taky postrčí k přečtení knihy So You Want To Talk About Race nebo Why I’m No Longer Talking to White People About Race. Doufejme, že se jich jednou dočkáme i v češtině.
Kromě toho by se taky dalo klidně říct, že je Takový prima věk takovou variací na knihy od Sally Rooney, které jsou skvělou generační výpovědí. Podobně je tomu i u románu od Kiley Reid, která výborně zachycuje život Emiry, jejích kamarádek a spolubydlících, život, ve kterém se tak trochu potácíte, ale v některých okamžicích si ho nesmírně užíváte. Připomíná, že je úplně běžné a normální hledat se a neznat samu sebe ve dvaceti, v pětadvaceti, v sedmadvaceti a tak trochu uklidňuje ty, kteří se taky ještě hledají.