Lotosový kruh paní Tchan: Skrytý poklad mezi historickými romány
Romány Lisy See na Instagramu a TikToku sice nepatří k těm nejpropagovanějším, ale přesto bychom na ně rádi upozornili. Knížky téhle autorky jsou totiž neobjevenými perlami, které určitě stojí za přečtení – zvlášť, pokud se skrze příběhy rádi dozvídáte něco nového a baví vás nahlížet do historie východních kultur. Proč dát šanci Lotosovému kruhu paní Tchan?
Lisa See je americká spisovatelka s čínskými kořeny. To je důležité zmínit, protože právě čínský původ výrazně ovlivňuje její psaní, především pak tematicky. V románech se autorka často vypravuje do Číny a zaměřuje se na silné příběhy žen, jejichž žití kdysi rozhodně nebylo procházkou růžovým sadem. Nejen proto, že si musely dobrovolně zlámat kosti, aby mohl jejich nastávající obdivovat „půvabná“ chodidla své vyvolené. Ano, i takhle drsné detaily v knížkách autorky najdete.
Lisa See nicméně o těchto praktikách nepíše proto, aby své čtenáře a čtenářky šokovala. Spíše se stinným stránkám dějin nevyhýbá. Ostatně – ne všechno, o čem píše, je takto trýznivé. Mezi výrazné prvky autorčiných děl patří například přátelství, rodinné vztahy a tamní tradice. Jednou z nejoblíbenějších autorčiných knížek je Tajemství hedvábného vějíře, krásným románem s motivy čaje je pak román Čajová dívka z Kolibříkové ulice. A loni u nás vyšel neméně skvělý titul Lotosový kruh paní Tchan, který nás zavádí do Číny v 15. století.
Příběh začíná v bodě, kdy je hlavní hrdince Jün-sien osm let a umírá jí máma. Proto se záhy ocitá pod ochranou své babičky, která je léčitelkou a znalkyní tradiční čínské medicíny. Právě ona začne dívku zasvěcovat do světa bylin, léčitelských metod a péče o druhé. Nic ale není jednoduché – Jün-sien se musí vypořádat s tím, že její životní poslání je v rozporu se zkostnatělými tradicemi tehdejšího patriarchálního systému, ve kterém se od žen očekává úplně něco jiného. Přesto se však rozhodne jít za svým snem a pomáhat ženám.
Zajímavostí je, že protagonistka má v tomto případě reálný předobraz. Zápisky lékařky Jün-sien Tchan se zachovaly dodnes a dokonce byly přeloženy do angličtiny. Informací o téhle ženě sice není mnoho, ale i tak před sebou máme inspirativní příběh, který je – pravda – z velké části fabulací, ale i tak je pozoruhodnou sondou do světa, který je nám na míle vzdálený. Budete svědky medicínské praxe, z níž vám bude rozum stát. I když, jak sama autorka píše v úvodu – vlastně to není až tak překvapivé, když si uvědomíme, že na západě se ve stejnou dobu mnohé nemoci léčily pouštěním žilou.
Lotosový kruh paní Tchan je každopádně fascinujícím okénkem do historie. Rozšíří vám obzory. A jestliže vás baví historické romány, ve kterých se mísí příběh, emoce a zajímavosti východních kultur, tak Lisu See zkuste. Nebudete litovat!