blog

Dialog jako napínavý román

15.04. 2013

Cormac McCarthy, často označovaný za jednoho z nejvýznamnějších romanopisců současnosti, v roce 2006 vydal knihu The Sunset Limited: A Novel in Dramatic form. Tento „román v dramatické formě“ letos vychází i v českém překladu pod jménem Vlak Sunset Limited a stojí za povšimnutí hned z několika důvodů.

 

Román původně vznikl jako divadelní hra, která se hrála v roce 2006 s velkým úspěchem na Broadwayi, a jak už samotný podtitul knihy napovídá, dramatická forma se nakonec promítla i do knižní podoby díla. Ve srovnání s předchozími McCarthyho romány působí Vlak Sunset Limited jako velmi experimentální a netradičně pojatá práce, která sice těží ze stejných témat a základních lidských otázek, nicméně právě svou formou je pojímá odlišněji, minimalističtěji.

Román Vlak Sunset Limited totiž není nic než dialog mezi dvěma stárnoucími muži. Celý děj románu se odehrává ve stroze zařízeném městském bytě, kde spolu u stolu sedí dva naprosto odlišní muži. Pan Bílý, nihilisticky založený profesor humanitních věd, který se právě chystal skočit pod vlak, a pan Černý, který jej při tom zastavil a následně odvedl do svého bytu. Oba dva z nich jsou představiteli dvou přímo extrémních přístupů − absolutní skepse a nihilismus proti víře v boha a v dobro, ukrývající se v lidech.

Rozhovor těchto dvou mužů se stáčí různými směry. Vyprávějí své osobní příběhy i životní situace, většina se ale odehrává na rovině filozofujících otázek. Bílý vidí svůj život i dějiny celého lidstva jako přehlídku bolesti, smrti, zášti a nenávisti, zatímco Černý na své strastiplné cestě životem našel víru v Boha, která mu dala naději a důvod k životu.

ČERNÝ: Ne. A ani si nemyslím, že ji [bibli] musíte číst. Možná je to dokonce i tak, že ani o týhle knize nemusíte nic vědět. Mám za to, že veškerá pravda vepsaná do těchhle stránek je vepsaná i do lidskýho srdce. Byla tam vepsaná už dávno a bude tam vepsaná ještě dlouho. I když spálej všechny výtisky tý knihy − úplně všechny. Z toho, co řek, si Ježíš podle mě nevymyslel ani slovo. Jen to celý vyprávěl. Tahle kniha je průvodce pro ignoranty s nemocným srdcem. Zdravej člověk by ji vůbec nepotřeboval.

Vlak Sunset Limited, str. 72

BÍLÝ:  […] Kdyby lidi viděli pravou podobu světa. Pravou podobu svých životů. Bez jakýchkoli snů a iluzí… podle mě by nemohli uvést jediný důvod, proč co nejdřív nezvolit smrt.

 

Čtěte také  Tři důvody, proč si přečíst Život na míru

Vlak Sunset Limited

Cormac McCarthy  ·  Vydavatelství: Mladá fronta, 2013 ·  Překlad: Petr Fantys

 

„Román v divadelní formě“ poněkud vybočuje z celku McCarthyho díla: nejen tím, že vznikl původně jako divadelní hra (jež se v roce 2006 hrála s úspěchem na Broadwayi a v Chicagu), ale také přísnou jednotou místa a času, strohým jazykem a na kost oholenými dialogy.

Setkáváme se v něm jen se dvěma postavami, označenými jako „Černý“ a „Bílý“, jež spolu vedou dlouhý rozhovor v zašlém newyorském bytě – a neřeší přitom nic menšího než otázku po smyslu života. „Bílý“, nihilisticky založený profesor humanitních věd, je pevně rozhodnutý spáchat sebevraždu, „Černý“, bývalý kriminálník, jenž díky kdysi nalezené víře v Boha změnil svůj život od základu, se mu jeho úmysl pokouší rozmluvit.
Zdánlivě jednoduchý půdorys díla se ovšem v brilantním McCarthyho podání komplikuje a zpočátku přehledná, jednoznačně rozvržená pře obou mužů se postupně mění v rafinovanou disputaci nabitou symbolickými významy, v níž jako by se střetával Tomáš Akvinský se Samuelem Beckettem.

 

KNIHU SI MŮŽETE ZAKOUPIT ZDE.