blog

Temný příběh, který vás naladí na dlouhé zimní večery

Pondělí 16. září 2013 06:00
Po 16.09. 2013 06:00

Lovecká výprava našla v žaludku medvěda kost z lidské ruky. Několik měsíců nato je u sebe doma zavražděna Sol-Britt Uusitalová. Rebecka Martinssonová a kirunští policisté začínají vyšetřovat případ, který na první pohled vypadá jako vražda ze žárlivosti nebo zášti. Když je Rebecka z případu odvolána a nahrazena nepříjemným prokurátorem Carlem von Postem, rozhodne se vzít si všechnu nevybranou dovolenou. Nedokáže Sol-Brittinu vraždu pustit z hlavy, stát stranou a nechat vyrůstat sedmiletého Sol-Brittina vnuka bez rodiny a příbuzných, aniž by se dozvěděl, co se stalo jeho babičce. Spolu s vyšetřováním vraždy a policejní prací vyplouvá na povrch starý příběh Hjalmara Lundbohma, kirunského podnikatele z počátku minulého století, a jeho milostná aféra s krásnou učitelkou Elinou Petterssonovou. Přítomnost je propojena s dávnými událostmi více, než se zdálo.

Mrazivý dezert po horkých letních dnech v podobě dalšího dílu případů Rebecky Martinssonové nabízí vše, co čtenář od pravé severské kriminálky čeká. Pokud netrpělivě očekáváte další dobrodružství Harryho Holea, možná právě vám Rebecka padne do noty a rozhodně zpříjemní čekání.

Åsu Larsson asi fanouškům severských detektivek není potřeba dlouze představovat. Jedná se o stálici tohoto žánru, která spolu s dalšími autory dodává tomuto žánru šmrnc a drží jeho kvalitu v těch správných mezích. Autorka opět zavádí Rebecku do svého rodiště, švédského města Kiruny a oblasti kolem ní. Právě zde se odehrává další její případ, při kterém vám bude běhat mráz po zádech. Na Rebecku a její kirunské kolegy opět čeká zapeklitý případ, na jehož počátku je zastřelený medvěd, v jehož žaludku se najde část lidské ruky.

O několik měsíců později Rebecka nalezne zavražděnou Sol-Britt Uusitalovou. Vražd v této zapadlé části Švédska přibývá a zločiny, jež zpočátku vypadaly, že spolu nijak nesouvisí, začínají spojovat nová a nová pojítka. Rozplétání vztahů mezi oběťmi zavede čtenáře až k počátkům největšího rozmachu Kiruny v době jejího založení.

 Autorka opět nic nenechává náhodě a  předkládá hutnou detektivku, ve které již na prvních stranách  čtenáře vtáhne naprosto do děje a nenechá je oddychnout až do poslední strany.

Jak už si fanoušci Larssonové zvykli, opět na nás čeká příběh, který je prostý zbytečných popisů a sáhodlouhých souvětí. Díky tomu získává příběh neskutečný spád a šmrnc. Díky tomu se autorka mohla zaměřit na to nejdůležitější, a tím je spletitý příběh, který zaručeně pobaví.

Příběh je rozhodně velkým kladem knihy. Nečekejte pouze jednoduchou zápletku a plochost postav, se kterými se můžeme občas setkat. U Larssonové je tomu právě naopak − zde každá postava žije svůj život a prožívá své problémy. Díky tomu dostáváme další dějovou linii, která se line všemi knihami o Rebecce a dává nám tak nahlédnout do jejího soukromí.

Pokud máte obavu z toho, že jste nečetli předchozí díly a něco vám unikne, mohu vás uklidnit. Oběť Molochovi se dá číst samostatně.

Ovšem počítejte s tím, že budete ochuzeni právě o dějovou linku, která se přímo týká Rebecky a dění kolem ní. V knize Oběť Molochovi čeká na čtenáře nejedno překvapení, kterým autorka dokáže hnout žlučí i otrlejším čtenářům. Pro fanoušky severských detektivek je Åsa Larsson zárukou kvality a nejinak tomu je i u této knihy.

Pokud chcete hutný a temný příběh, který vás naladí na dlouhé zimní večery, je další případ Rebecky Martinssonové rozhodně dobrou volbou a zárukou kvalitní severské kriminálky.

 

Obet Molochovi (Asa Larssonova)

Oběť Molochovi

Asa Larssonová  ·  Vydavatelství: Host, 2013

Neohrožená právnička Rebecka Martinssonová se vrací. Muž rozpáře medvědí břicho a zamumlá: „Co to sakra sežral?“ Najednou se vztyčí. Úplně zesiná. V lese se rozhostí ticho, které nenaruší ani vítr, ani ptačí zpěv. Zdá se dokonce, že les zadržel dech. Lovecká výprava našla v žaludku medvěda lidský palec. Několik měsíců poté je doma zavražděna Sol-Britt Usitalová. Rebecka Martinssonová a kirunští policisté začínají vyšetřovat případ, který na první pohled vypadá jako vražda ze žárlivosti nebo zášti. Když je Rebecka z případu odvolána a nahrazena protivným advokátem Carlem von Post, rozhodne se vzít si nevybranou dovolenou. Rebecka ale neumí nechat Sol-Brittinu vraždu být, neumí stát stranou a nechat vyrůstat sedmiletého Sol-Brittina vnuka bez rodiny, bez příbuzných, bez toho, aniž by věděl, co se stalo jeho babičce. Spolu s vyšetřováním vraždy a policejní prací vyplouvá na povrch starý příběh Hjalmar Lundbloma, kirunského despoty z počátku minulého století, a jeho milostná aféra s krásnou učitelkou Elinou Pettersonovou. Přítomnost a minulost jsou propleteny víc, než se zdálo.

KNIHU SI MŮŽETE KOUPIT ZDE.