blog

5 důvodů, proč v MHD neskrývat knihu, kterou právě čtete

Čtvrtek 3. září 2015 14:22
Čt 3.09. 2015 14:22
2 minuty čtení 2

Ať už čtete literární skvost z pera klasika, experimentální kousek českého autora, erotický počin, nebo třeba pohádku, nikdy není důvod se za čtenou knihu stydět. Když jsem s sebou svého času brávala Bertíka a čmuchadlo, v autobuse jsem pak zaznamenala pár zaražených pohledů – pohádku? Vážně? Ne, neexistuje důvod, proč knihu skrývat, ať už čtete cokoliv.

meeh

1. Váš osobní vkus na knihy, zalíbení v určitých titulech formuje budoucí knižní scénu. Pokud se nám budou líbit nové formy a podoby literatury, bude v tom duchu vznikat více a více knih. Přesně takhle to šlo třeba s upírskými romancemi, nebo s příchodem éry dystopických knih. Stačilo, aby si ten nový žánr lidé oblíbili a dali to najevo.

2. Váš osobitý vkus na knihy může přinést nové rozhledy lidem ve vašem okolí. Pokud budou masy číst Coelha a Odstíny šedi, vy doporučíte svému okolí neznámého autora s nulovým promem, bude tak mít šanci nejen oslovit dalšího čtenáře, ale potenciálně se později stát relevantním na literárním poli a postavit se mainstreamu.

3. Čtete při jízdě metrem něco, co jste objevili zapadlé v Levných knihách/antikvariátu? Možná jste objevili pravý literární klenot. Existují nedoceněná literární díla neznámých autorů. Ukažte ho světu, podělte se o svůj nález!

4. Každý přistupuje ke knize ze svého vlastního postavení, s vlastním pohledem na svět. Postavy, události, jazyk v knize – to vše vnímáme každý ze své vlastní perspektivy a prakticky není možné, aby „dva lidé četli tutéž knihu“. Ze své perspektivy vidíme dílo jinak a proto i kniha, která nemá dobré recenze a kritika ji smetla, může vnést zrovna do vašeho života zásadní myšlenku, změnit vaše vnímání, inspirovat vás, potěšit. A nebo právě člověka, který sedí v metru naproti vám. Třeba mu svou inspirací změníte život. Nebo alespoň náladu.

5. Čtete brak? No a co. Chcete se jím pobavit, ulehčit na chvíli stresu, přijít na jiné myšlenky? Pokud za sebou máte náročný týden, z nějž měl každý den patnáct pracovních hodin a dva kýble stresu navíc, o víkendu si tu Bridget Jones zasloužíte. Tečka.

Nebojte se okolí ukázat, jakou knihu čtete, i kdybyste v obalu skrývali Brouka Pytlíka. Pokud se setkáte s pohoršenými pohledy, nebo se vám lidé za váš výběr vysmějí, jejich hloupost. Pohled shora, posmívání se a nadřazenost ještě nikomu k lepšímu životu nepomohla.

Náš Instagram