blog

LookBook #20: V barvách černé a bílé

10.01. 2016

První LookBook nového roku jsme oblékli do dvoubarevného hávu. Zjistili jsme totiž, že v kontrastu černé a bílé krása knih tak nějak zvláštně vyvstává…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čerstvý román Kečupová mračna vypráví příběh patnáctileté Zoe. Ta tráví noci neobvyklým způsobem: v zahradní kůlně píše dopisy Stuartu Harrisovi, usvědčenému vrahovi odsouzenému k trestu smrti, toho času v texaské věznici. Je přesvědčená, že jen on může pochopit její neobvyklý příběh. O jejím tajemství nemá nikdo v okolí ani zdání, přesto se rozhodla svěřit ho papíru, v naději, že tak odčiní své chyby. Zatraceně působivý románek toto, vážení 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Druhým, do hávu černé a bílé zahaleným románem, a tentokrát o něco drsnějším, je Kraj padavých větrů. O čem že kniha je? Během koncertu v idylických alpských lázních se z galerie zřítí muž přímo do publika – je na místě mrtvý. A divák, na kterého spadl, také. Komisař Jennerwein se pouští do vyšetřování případu – byla to nehoda, sebevražda, nebo vražda? Prodírá se rozcházejícími se výpověďmi svědků, místní mezitím spekulují požitkářsky u piva a v horách pofukuje teplý alpský fén. Proč je najednou vážený majitel pohřební služby Ignaz Graseger tak nervózní? Komisař Jennerwein se mezitím dostává na horkou stopu…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máte smysl pro módu? Pak by vám neměla uniknout kniha Champagne Supernovy. Ta se věnuje třem výrazným postavám módního světa – Marcu Jacobsovi, Alexanderu McQueenovi a Kate Moss. Všichni tři měli úžasný talent a každý měl nějakou temnou stránku, která ho téměř zničila. Společně představovali zlomový moment v módě a lidové kultuře, který skoncoval se vším, co bylo předtím – a změnil všechno, co následovalo. Tato trojice se objevila přesně ve chvíli, kdy dlouhonohé supermodelky ustoupily heroinové eleganci a kdy grunge vystřídal hair metal.

Čtěte také  Soumrak roku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ve své druhé knize Zatraceně kyselo česká autorka Jaroslava Kadlasová vzpomíná, jak se žilo v okresním městě pod horami a jak si po svatbě zařizovala vlastní domácnost a zvykala si na nové prostředí, tak odlišné od velkoměsta. Nakonec všechno zvládla – výchovu potomka i místní kyselo. Vaření se stalo jejím koníčkem a časem i pracovní náplní. A pak vtrhly do života i do kuchyně polistopadové změny: nové suroviny, kontakty se světem a první zážitky z cestování. Vyprávění doprovázejí dobové recepty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Román Já jsem Čína pochází z pera Xiaolu Guo, čínské autorky, která byla v roce 2013 zařazena na prestižní seznam nejlepších mladých britských spisovatelů Granta Best of Young British Novelists. A o čem pojednává?  V bytě nad hlučným tržištěm v severním Londýně se mladá překladatelka Iona Kirkpatricková pouští do překladu čínského dopisu: Nejdražší Mu, slunce tu neúprosně praží. Svinská nebeská výheň. Připadám si prázdný a obnažený. V duši nemám mimo Tvé podoby zhola nic. Píšu Ti z místa, které Ti zatím nemohu prozradit…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krajinou mrtvých mužů je první knihou z chystané série s doktorem Watsonem. V zákopech první světové války denně umírají tisíce mužů, jeden mrtvý navíc sotva koho překvapí. Až na to, že tohle tělo je plné bizarních ran, což neunikne pozornému zraku doktora Watsona, který dříve asistoval při vyšetřování samotnému Sherlocku Holmesovi. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků, jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. Něco tu nehraje! A to je teprve začátek. Brzy se objeví další těla a je na Watsonovi, aby vypátral zákeřného vraha ze zákopů. Komu má důvěřovat? Kdo je nepřítel? A dokáže útočníka zastavit dřív, než znovu udeří? Uprostřed krvavé řeže, během válečného běsnění, jež trhá svět na kusy, musí Watson vystoupit ze stínu svého učitele a sám se vyřešit tajemství, k němuž ho dovedou záhadná úmrtí.

Čtěte také  Čtení s porozuměním: Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře?