blog

Soumrak: Nefiltrovaná lidskost z pera Levandule Brownové

Tuhle knížku na první pohled nelze přehlédnout – na obálce dominující růžová, oranžová a žlutá v barvách západu slunce je stejně přímočará jako příběh samotný. Pojďme se mrknout na zoubek Soumraku od Jessie Cave.

Pokud vám tohle jméno něco říká ve spojení s Harrym Potterem, jste na dobré cestě – Jessie Cave je představitelkou filmové Levandule Brownové, nebelvírské spolužačky nejslavnějšího čarodějnického tria a milostný úlet jednoho z nich 😊 Kromě herectví se Jessie Cave věnuje také psaní; má na kontě úspěšnou divadelní hru, ilustrovanou knihu Lovesick a román Soumrak, který v červenci čteme ve Čtenářském klubu Martinus.cz.

Anotace inzeruje hořkosladký příběh o lásce, smutku a usmíření, který je ódou na naše nejsilnější pouta. Mně po dočtení rezonuje především ta druhá část a chtěla bych dodat, že především je podle mě Soumrak příběhem o zdolávání bolesti. Bolesti tak neuvěřitelně velké, že si ji jen málokdo dokáže představit.

Soumrak se pod drobnohledem dívá na vztah dvou sester, Hannah a Ruth, prozkoumává jejich povahy, vypráví drobné útržky z jejich života, líčí důležité i nedůležité momenty. Pod tím vším probublávají velké emoce, především spousta výše zmíněné bolesti a trápení, které se dere na povrch s nezlomnou vůlí. V některých pasážích je příběh nesmírně silný a emotivní, někdy zas chcete spisovatelce zatleskat za to, s jakým detailem dovede odvyprávět drobné každodenní momenty, občas ale Soumrak ztrácí dech, je příliš naivní, popisný, nebo zbytečně tlačí na pilu s dojemnými situacemi.

Obecně vzato ale Jessie Cave uchopila těžkou tématiku velmi zručně, což je s obdivem především vzhledem k tomu, že si prošla podobnou situací, v níž se ocitá její hlavní hrdinka Ruth. Speciální plus bod dávám za to, že Ruth nijak nepřikrášluje a nechává jí dokonale obyčejnou a svou, tak, aby se s ní lidé mohli doopravdy ztotožnit a odpouštím spisovatelce příliš teatrální postavy rodičů.

Pokud jste si prošli ztrátou někoho blízkého, promyslete, jestli se cítíte na to se do téhle knihy pustit právě teď, nebo si ji raději necháte na jindy. Jinak se knížky nebojte a klidně se do čtení pusťte hned teď v létě – byť se zabývá těžkými tématy, je velmi přístupná, čtivá a snadno se do ní ponoříte.

Čtěte také  Kosení: Povídková senzace pro fanoušky Smrtky

Jana Hartlová

Obsahový specialista

Jana v Martinusu píše a fotí na sociální sítě, dává do kupy newslettery a blog. Je věrnou fanynkou Harryho Pottera a v jednom kuse se snaží někomu vnutit Malý život nebo Geniální přítelkyni. Nejradši čte současnou beletrii.

Příspěvky autora