S Angličanem v Paříži
Přestěhovat se do cizí země není nikdy jednoduché. Než se dostatečně asimilujete mezi místní domorodce, nejspíš prožijete nejedno trapné nedorozumění. Budete si totiž plést slova, mít jiné návyky a lecčemu zkrátka neporozumíte. Jak se říká: jiný kraj, jiný mrav.
A právě ze všech těchto krystalizujících „kulturních rozdílů“ těží anglický spisovatel Stephen Clarke ve svých humoristických románech, které píše o ryze anglickém Paulu Westovi a také o nesnázích, které ho provázejí jinak nádhernou Paříží.
Pod názvem Faktor Merde vyšel letos na jaře v nakladatelství Plus již pátý díl tohoto pařížského dobrodružství. Příběh Paula Westa je tedy populární už nějaký ten pátek (první díl Merde! Rok v Paříži u nás vyšel už v roce 2007) a ještě větší pozornosti se těšil v uplynulých měsících, kdy autor Stephen Clarke společně s českým projektem Listování vyrazil po České republice a představoval svou knihu.
Přestože je Faktor Merde už pátým pokračováním, v knize se neztratí ani ten, kdo se s předešlými díly ještě neseznámil. Stejně jako u předchozích dílů je totiž pokračování poměrně volné a vše je dostatečně vysvětleno. Hlavní hrdina Paul žije už nějakou dobu v Paříži a zatím si stihl najít pár přátel, otevřít anglickou čajovnu, prožít nějaký ten románek s krásnou Pařížankou a rozhodně také zabojovat s francouzskou byrokracií.
Jenže jak se brzy ukáže, někdo se za přítele jen vydává. Paulova čajovna začíná mít problémy a i sám Paul se čím dál tím víc propadá do pořádného merde. Do toho všeho se ještě zamíchají krásné mladé ženy, potyčky s úřady a ministerstvy a další námět na nový román je na světě.
Do detailu, ale s humorem
Stejně jako předchozí díly je i Faktor Merde psán v ich-formě − jedná se o jakési autenticky působící líčení všech událostí, které podle autora stojí za zmínku. Občas ale čtenář může mít dojem, že se dozvídá i takové věci, které vlastně vědět vůbec nemusel. Autorův styl je tedy dost popisný, podrobný a místy připomíná rozpovídaného prastrýčka, který občas při šíři svého vyprávění nezná míru. Při popisu Paulova bytu se tedy dozvíte i to, jak široké jsou odpadní trubky, a při jeho cestě z práce vám bude vysvětleno, co si koupil ke svačině a proč.
Na druhou stranu − a na rozdíl od zmíněného upovídaného příbuzného − jsou veškeré autorovy odbočky vyvažovány ironickými narážkami a nadneseným humorem. Nejvíce komických momentů mají na svědomí právě kulturní rozdíly, míchání angličtiny a francouzštiny (což musí být pro překladatele pořádný oříšek), ale skutečně mě rozesmály až prvky situační komedie, kterých je v knize sice méně, ale o to se mi zdají vydařenější.
Největší předností celé knihy je prostředí, do kterého je zasazena.
Nejenže se odehrává v Paříži, ale Paul West − ačkoli v podstatě provozuje „jen“ čajovnu − má ve svém okolí nespočet zajímavých lidí, takže se ocitá v porotě literární soutěže, pomáhá kamarádovi vydat knihu, chodí na výstavy moderního umění a proniká i na francouzské ministerstvo kultury. To všechno jsou lákavé a sympatické kulisy, které jinak obyčejnému příběhu dodají punc jedinečnosti.
Za určitý nedostatek ale bohužel považuji postavy a jejich mezilidské vztahy − osudová setkání a velké lásky už Paul prožil v předchozích dílech a Faktor merde je jen jakousi jejich ozvěnou. Vztahy mezi postavami (a to jak ze soudku milostných, tak i přátelských vazeb) vesměs jen kloužou po povrchu a působí spíše jako příprava pro další díl.
Pro milovníky Paříže
Trvalo mi vcelku dlouho, než jsem se do knihy začetla. Za její velké klady považuji lehký a humorný vypravěčský styl, zajímavé prostředí a situační vtípky, které jsou v některých případech nezapomenutelné. Zápletka celého příběhu by ale přece jen mohla být zajímavější a mezilidské vztahy by mohly jít více do hloubky.
Série příběhů Paula Westa se bude líbit milovníkům Paříže se smyslem pro humor. Doporučuji začít prvním dílem a postupně se prokousat třeba až k Faktoru Merde. Jak už to ovšem s příběhy na pokračování bývá, některé díly bývají skvělé, jiné jsou slabší. Kdo má ale Paula Westa rád už od samého začátku, přečte si i Faktor Merde určitě s chutí.
Faktor Merde
Paul West znovu ve střetu s pařížskou byrokracií
Angličan Paul West touží žít svůj pařížský sen a opravdu se přitom snaží zbytečně nedráždit Francouze. Jenže ne zrovna úspěšně. Jeho byt je tak malý, že si musí bagety krájet napůl, aby se mu vešly do kuchyně, a jeho průzkum francouzské cuisine málem vyústí ve všeobecnou stávku. Navíc to vypadá, že jej pronásleduje bývalá přítelkyně. A zatímco Paulovi hrozí vystěhování, ztráta práce a bankrot, postupně mu dochází, že jeho osobní faktor merde může vyvolat pořádný poprask.