Pražský indián

Praha měla svého indiána. Alespoň na chvíli, na počátku dvacátého století, kdy ho přivezl z Jižní Ameriky Alberto Vojtěch Frič, významný cestovatel a mimo jiné dodavatel exponátů do Náprstkova muzea.

Příběh Čerwuiše, pražského indiána, který se zásahem Evropana vykořenil ze své kultury, můžeme prožívat díky komiksové podobě vyprávění. Komiksová zpracování beletristických pretextů jsou v současné době velice oblíbená, ač často i zatracovaná, ovšem – ruku na srdce – kdo ze současných čtenářů četl nebo je ochoten číst Fričova díla, i když šlo o autora dobrodružné literatury, na jehož dílech vyrostlo několik generací dětí. Jako spisovatel je tedy pro současníky víceméně mrtvý, proto není od věci, že právě komiks Divoši jeho dílo oživuje a připomíná.

Dílo se aktualizuje zejména v dnešní době, kdy je zájem o přírodní kultury velice silný a ve společnosti se volá po akceptaci kulturní jinakosti. A. V. Frič je v díle prezentován jako člověk chápající jinakost a člověk vysoce tolerantní k indiánským kulturám – pochopitelně s nutnou dobovou vlasteneckou akcentací zlého Němce, který indiány ponižuje, utlačuje, ba zabíjí. Co se může stát s člověkem, kterého vyjmeme z jeho přirozeného kulturního prostředí a přesadíme do Prahy v desetiletí před první světovou válkou? Jaký může, resp. musí být jeho návrat zpět do původní kultury? I na to příběh odpovídá.

Lucie Lomová převyprávěla příběh Friče a Čerrwuiše lehkou rukou, s humorem a jistou naivitou, jaká se dá od komiksu očekávat.

Některé pasáže působí poněkud křečovitě a až příliš z nich číší snaha po aktualizaci a modernizaci díla, ale v celku to není knize na škodu. Začtěme se (a zadívejme se) tedy do obrázků a bublin, které dám příběh zprostředkovávají, ale všimněme si vedle vyprávění ještě něčeho – Prahy, která tvoří kulisu části příběhu. Protagonisté přijíždějí na hlavní nádraží, aby oživili atmosféru velké, stověžaté, ale ve své době stále maloměstské Prahy, Prahy doznívajícího devatenáctého století, Prahy vlasteneckých a jiných spolků, Prahy rozdělující německé a české obyvatelstvo, Prahy secesní, Prahy modernizující se, ale přitom se konzervující. Potkejme s Čerwuišem stařičkou paní Náprstkovou, mladého hubatého Haška, figurky z Podskalí, výběrčí mýtného a četníky, pány v oblecích, dámy s peřím na klobouku, emancipující se i vdavekchtivé mladé dívky a všechny další, nudící se obyvatele staré Prahy, pro které je příjezd indiána vytržením z jisté letargie. Zrcadlem moderní městské kultuře může být právě jedna ze závěrečných scén – Čerwuiš mezi svými pořádá přednášku a vypráví, jak to u bílých mužů chodí.

A příběh nekončí – autorka nás nechává nahlédnout dál, než kam sahala původní Fričova kniha. Často se nám osobnost izoluje v čase – neuvědomujeme si, že i osobnosti mívají nějaké potomky, že je následují další a další generace, které píší další a další příběhy. A tady se náhle setkáváme s Fričovými potomky indiánskými, ti ovšem už nežijí v pralesích a nepodivují se nad příletem prvního letadla, i českými. Jim už se svět přiblížil, už se mohou pomocí moderní techniky a moderních technologií přiblížit alespoň virtuálně jeden druhému a neztratí se, jako seztratili Frič a Čerwuiš.

 

Divosi (Lucie Lomova)

Divoši

Lucie Lomová  ·  Vydavatelství: Labyrint, 2011

Kreslený biografický román vycházející ze skutečných událostí, jak je ve svých zápiscích zachytil mladý cestovatel a botanik Alberto Vojtěch Frič. V zimě roku 1908 přiveze z Paraguaye do Evropy indiána Čerwuiše, jehož kmen sužuje neznámá choroba. Podmanivý příběh o setkání dvou mužů ze zcela rozdílných kultur, jejichž cesty se na krátký čas spojily. Komiksové vyprávění protkané humornými i temnými tóny. Doslov Yvonna Fričová. Kniha obdržela komiksové ceny Muriel 2011 v kategoriích Nejlepší původní český komiks a Nejlepší původní scénář.

Lucie Lomová
(1964) Absolventka divadelní dramaturgie, od začátku 90. let kreslí komiksy, ilustruje časopisy a knížky, navrhuje obálky. Je autorkou oblíbeného dětského seriálu Anča a Pepík, který deset let vycházel v časopise Čtyřlístek a později vyšel také knižně. V posledních letech se věnuje hlavně komiksu pro dospělé, její album Anna chce skočit získalo v roce 2007 komiksovou cenu Muriel a Zlatou stuhu. Komiks Divoši vychází současně ve Franci.

KNIHU MŮŽETE KOUPIT ZDE.

 

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
26. ročník Zlaté stuhy, tedy výroční ceny pro nejlepší dětské knihy, zná své nominované! Najdete tu třeba Kdo zabil… https://t.co/uxhbzyc8yo
21. 3. 2018
@Amywiel No, jako ta bezcitná osoba, co jedla čokoládové zajíčky od uší, si myslím, že nakonec se to určitě jí 😊 Al… https://t.co/DCL5XRGumz
20. 3. 2018
Ještě někdo tu trpí předobědovou chutí na sladké, případně navíc kombinovanou s pottermánií? Pokochejte se 😉… https://t.co/JWchJiV445
20. 3. 2018
Cenami ověnčený Marek Šindelka vytvořil spolu s Vojtěchem Maškem a Markem Pokorným komiks o kuřimské kauze, jmenuje… https://t.co/KGfhifXQCZ
16. 3. 2018
@Nikol_Seven_ Jé, děkujeme! A co pěkného ke čtení tě čeká?
16. 3. 2018
Počátek
Dan Brown