blog

Jak začít běhat a nepřestat

Před časem se mi do rukou dostala knížka, která mě zaujala svým tématem i formou, přestože to není typ knihy, který bych přímo vyhledávala – Příručka dámy v běhu. Už několikrát jsem totiž „začínala s běháním“, ale nikdy jsem u toho nevydržela příliš dlouho. Po několika pokusech jsem to vzdávala a zase si hezky pohodlně sedla k televizi. Tahle knížka ale slibuje, že právě s tímhle vaším nešvarem zatočí a že vás naučí nejen jak běhat, ale i jak s tím nepřestávat.

Nejdůležitějším hnacím motorem k jakékoli činnosti je motivace. Musíte opravdu chtít, abyste se donutili k nějaké činnosti, zvlášť pokud je ta činnost namáhavá a zpočátku i nepříjemná jako právě běh.

V časopisech a lifestylových magazínech do nás v pravidelných intervalech hustí, jak je běhání úžasné, osvobozující a že se s jeho pomocí dá zhubnout. Tahle magická slůvka nám popletou hlavu a ihned jsme rozhodnuté stát se běžkyněmi! Vyběhneme a náhle zjistíme, že to píchání v boku vůbec skvělé není, že mnohem více osvobozující je snad jakákoli jiná činnost a že běh asi prostě není ten pravý sport pro nás. A pak si řekneme, že to s námi přece není tak hrozné, do léta je času dost a život nestojí na tom, jestli jsme hubení a vysportovaní. Mnohem důležitější je totiž to, co máme v hlavě, no ne? Hm. A jsme zase tam, kde jsme byli. Také se v tom poznáváte?

Ruth Fieldová na to jde ale naštěstí úplně jinak. Už od začátku svým čtenářům nemaže med kolem pusy – netvrdí, že běhání je zábava, právě naopak přiznává, že je to pořádná dřina. Nemotivuje vás tím, že běhání je to nejsnadnější a nejpříjemnější, co můžete se svým časem dělat. Místo toho ale říká, co všechno za těch pravidelně opakovaných 45 minut dřiny vlastně dostanete. Když se naučíte pravidelně běhat, zlepšíte tím totiž nejen stav svého těla a zdraví, ale budete snadněji zvládat všechny své ostatní povinnosti, budete příjemně naladěni, plni energie, a navíc se vám bude krásně spát. 🙂

Čtěte také  Kosení: Povídková senzace pro fanoušky Smrtky

Kniha je psaná v zábavném a hlavně přátelském duchu, vedle samotných rad, pokynů a různých upozornění autorka knížku prokládá humornými a inspirujícími historkami ze svého vlastního života. Žádný zázrak jsem od ní nejdříve nečekala, ale nakonec jsem celou knížku nadšeně přečetla jen za pár hodin.

Oproti jiným knihám o běhání má Příručka dámy v běhu jednu obrovskou výhodu – nepíše ji žádný sportovní guru, trenér fitness nebo bývalá sportovní hvězda, která byla v běhu ze všech nejlepší už od plínek. Píše ji vystudovaná právnička, která vlastně se sportem má jen máloco společného, ale kvůli jedné své sázce začala běhat, a to jí kompletně změnilo život.

Kromě samotné motivace, kterou – musím uznat – autorka v tomto případě zvládla skutečně na jedničku, je v knize popsán plán, jak vlastně běhat. Ruth Fieldová tvrdí, že s její technikou zvládne do 2 měsíců třičtvrtěhodinový běh úplně každý, včetně lidí s nadváhou. Netvrdí, že ten běh bude rychlý, bude (a měl by být) skoro stejně rychlý jako chůze, ale těch 45 minut nakonec zvládne každý. Do dvou měsíců se s Ruth Fieldovou tedy naučíte běhat, o něco zhubnete a budete připravení stát se běžcem. 🙂

Vedle zmíněné motivace a plánu pro začátečníky obsahuje kniha i kapitoly o tom, co (ne)jíst, pokud při běhání chcete i výrazněji zhubnout – a je to podle mého asi ta nejmírnější dieta, o jaké jsem kdy slyšela. Omezit sladkosti, mastná jídla a jídla „z pytlíku“ a naopak mnohem více pít obyčejnou vodu. A to je v podstatě celé tajemství hubnutí, pokud tedy přitom budete i běhat.

V poslední části pak autorka radí, co dělat, když jste na nějaký čas, např. ze zdravotních důvodů, s běháním museli přestat, a jak s tím zase začít. V závěru popisuje, jak nejlépe trénovat na desetikilometrový závod, a přidává i další tipy pro zkušenější běžkyně. Přiznám se, že tuhle část jsem jen prolistovala, protože se mě ještě ani zdaleka netýká.

Čtěte také  Trápení všeho druhu: Příběhy všedního života, ve kterých pravděpodobně poznáme sami sebe i své blízké

Musím uznat, že mě tato příručka mile překvapila a svým způsobem mi v určitém pohledu na sebe samotnou otevřela oči. Neříkám, že v tuhle chvíli začínám s pravidelným běháním (s tím počkám, až se tam za okny přece jen trochu oteplí), ale pokud mi k tomu má někdy něco dopomoci, bude to nejspíš tahle příručka. 

A na závěr jedna z myšlenek, které jsem z knihy pochytila:

K běhání potřebujete jen dvě věci: boty a vlastní přesvědčení. Takže pokud se z běhání vymlouváme, znamená to jedině to, že jsme líní a ve skutečnosti se sebou nic dělat nechceme. Anebo to, že nemáme boty.

Pokud tedy chcete sami se sebou něco dělat (nebo pokud snad máte někoho takového ve svém okolí), možná bude tahle knížka právě tím pošťouchnutím, které něco změní. 🙂

Příručka dámy v běhu

Jediný osobní trenér, kterého kdy budete potřebovat

Ruth Fieldová  ·  Vydavatelství: Jota, 2012

Překlad: Naďa Funioková
Vyzkoušela jste už stovky diet a nějak se vám pořád nedaří zhubnout? Nerada se potíte v posilovně, kde všichni okukují vaše tělo, které má k ideálu pořádně daleko? Vidíte při pohledu do zrcadla bledou, neduživou osobu bez stopy sex-appealu? Připadáte si apatická, bez elánu a jiskry? Máte pocit, že vám v životě něco chybí? Pak je tato kniha určena právě vám!

Přináší návod, jak můžete zhubnout jednou provždy a přitom se netrápit žádnými sadistickými dietami a navíc ještě získat energii, která vám v životě možná chybí. Stačí jen začít běhat. Nepotřebujete žádné drahé vybavení, nemusíte se vláčet přes celé město do tělocvičny a výsledky se dostaví v nejkratším možném čase. Navíc běhání přináší i spoustu vedlejších výhod, zdravý spánek, dobrou náladu a taky schopnost lépe překonávat všechny životní strázně.
Kniha je určena úplným začátečníkům, které v šesti jednoduchých krocích nastartuje, i těm zkušeným, protože přináší spoustu chytrých rad a návodů, jak si běhání zpestřit. A pokud budete chtít, můžete to dotáhnout třeba až k maratonu. Autorka vám humornou formou vylíčí všechny překážky, na které při své cestě za štíhlým, zdravým tělem můžete narazit, a poradí, jak se s nimi vypořádat. Její vyprávění doplňují i příběhy, zážitky a zkušenosti dalších pravidelných běžců, které vás mohou motivovat. A navíc v knize najdete i návod, jak jíst zdravě a přitom se nijak zvlášť neomezovat. Takže hurá do tenisek…

Čtěte také  Píseň L.: Nádherný příběh ze stínu lesa

KNIHU SI MŮŽETE ZAKOUPIT ZDE.

 

Autorka je knižní blogerka. Článek byl původně publikován na jejím blogu.