blog

Tampa: Lolita naruby?

24.06. 2014

Před pár týdny vyšla v Odeonu dosti kontroverzní knížka, a to literárně vytříbený debut jménem Tampa od Alissy Nutting. Hlavní hrdinkou je šestadvacetiletá učitelka se slabostí pro čtrnáctileté chlapce, a právě díky téhle problematice a stylu je román přirovnáván k Nabokově Lolitě. A protože Lolita je světlo mého života, žár mých slabin… má oblíbená kniha, bylo jasné, že dříve či později si tohle tvrzení sama ověřím.Příběh začíná tím, že se mladá a krásná Celeste chystá učit literaturu na místní “high school”, což považuje za svou vysněnou práci. Na své osmáky se těší celé letní prázdniny ovšem z docela jiných důvodů, než by se dalo očekávat. Je sice vdaná za přitažlivého a úspěšného policistu, ale sňatek s ním byl pro ni čistě praktický tah a její veškeré (a navíc pečlivě utajované) touhy patří chlapcům kolem čtrnácti let, tedy takovým, kteří už nejsou vyloženě dětmi, ale muži dosud také ne.

Mně osobně je šestadvacet, a vlastně jsme tedy vcelku vrstevníci. Jenomže jakožto jednatřicátník se nachází asi tak sedmnáct let za územím mých sexuálních zájmů.

 – Celeste o svém manželovi (Tampa, str. 5)

Žádného Humberta v sukních nečekejte

Brzy si vytipuje chlapce Joshe, hezkého, sympatického, ale také dostatečně skromného, aby měla jistotu, že jejich tajemství nevyzradí. Postupnými krůčky a náznaky se jí ho povede svést a jejich utajovaný vztah podobně jako v Nabokově Lolitě nabírá na obrátkách. Co se ovšem od Lolity opravdu výrazně liší, je charakter hlavní postavy.

Humbert Humbert Lolitu miloval a nemohl si pomoci, zvlášť když ona sama byla ten, kdo druhého trýznil a pokoušel. Ačkoli čtenář Humbertovo počínání možná neschvaloval, dokázal mu porozumět a mít pro něj pochopení. Celeste je ale jako postava dost odlišná – kromě zalíbení v teenagerech je totiž přímo posedlá svými sexuálními zážitky a vlastně veškeré její počínání i myšlenky míří právě tímto směrem. Žádné mravní dilema, vnitřní rozpor nebo snad zamilovanost neočekávejte.

Celeste je sice nadmíru empatická, díky čemuž dokáže zahrát pro okolí jakékoli divadlo, zároveň je ale chladná a neschopná citu, takže za každým jejím jednáním se vždy ukrývá kalkul.

Nejdříve jsem z Tampy byla zklamaná, protože jsem si od ní slibovala Humberta v sukních, ale místo toho se mi dostalo chladnokrevné erotomanky v těle blonďaté topmodelky. Jakmile se ale příběh rozeběhl a Celestino svérázné uvažování (které se točí hlavně kolem sexu, vlastní krásy, mladých hošíků a pohrdání vlastním manželem) zevšednělo, tak mě tahle knížka začala dost bavit. Není totiž dobrá proto, že je jako Lolita, ale je dobrá pro mnoho dalších důvodů, které s Lolitou nemají nic společného.

Čtěte také  Ztracena v bílém šumu: Přečtěte si, jaký je charismatický španělský thriller z New Yorku

Víc než jen erotický román

Alissa Nutting se ukázala jako dobrá vypravěčka. Přestože vás už na začátku zarazí tím, že je Celeste fakt hodně zvrácená a že její sexuální představy i činy tvoří podstatnou část knihy, má celý román rozhodně dost daleko od erotických románů typu Fifty Shades, protože je za tím vším i výrazný příběh s hlubším významem. Postupně zjišťujete, že Celeste není jen chladná a vypočítavá, ale že je zkrátka sociopat a v některých chvílích z ní až mrazí. Vedlejší postavy, ať už je to její manžel, vyhlédnutý Josh, jeho otec nebo další postavy ze školy… všechny jsou vykresleny hodně zdařile a reálně. Ačkoli je vidíte pouze skrze povrchní Celestinu optiku, stejně si na ně dokážete utvořit svůj názor.

Tampa je zajímavá i díky tomu, že podobně jako Lolita nabízí další pohled na složitou problematiku pedofilie. Z hlediska zákona i z hlediska morálky je Celeste jednoznačně vina a kniha samotná se nesnaží tenhle fakt nijak zlehčovat. Ovšem všechno to má i svou druhou stránku… Který čtrnáctiletý kluk by s radostí nevyužil šance, kdyby se mu nabízela krásná mladá učitelka? A může mu snad sexuální zážitek s vysněnou ženou způsobit nějaké trauma? Z příběhu totiž vyplývá, že vlastně ne. Že trauma, které si z toho ten smutný mladý Josh nakonec odnáší, netkví v onom odsuzovaném věkovém rozdílu, ale v tom, že Celeste mu zlomila srdce. A to je jen jedna z věcí k zamyšlení.

Závěrem

Tampa se vám bude líbit, pokud máte rádi příběhy s antihrdiny v hlavních rolích, máte silnější žaludek a rádi čtete mezi řádky. Z literárního hlediska je to skvělé dílo, navíc ve vás zanechá spoustu podnětů k zamyšlení… Jen může chvíli trvat, než si zvyknete na to, jak vypadá svět očima někoho, jako je právě Celeste.

Čtěte také  Ready Player Two: Nechte se znovu ovládnout počítačovou simulací

 

Tampa (Alissa Nutting)

Tampa

Alissa Nutting  ·  Vydavatelství: Odeon, 2014

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její zálibou jsou nezletilí studenti. Při výběru ideálního kandidáta má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její představy splní… Kritika román ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“, autorka dopodrobna popisuje všechny sexuální scény. Zároveň nastoluje jízlivou otázku: Kdo by v patnácti dokázal odolat svodům atraktivní učitelky?

KNIHU MŮŽETE KOUPIT ZDE.