blog

Vánoční ozdoby pro booklovery

23.12. 2014

Zdobíte dnes stromeček? Ozdobte ho jako správný knihomol! Máme pro vás jednoduchý návod na nádherné knižní ozdoby, které si můžete jednoduše vyrobit doma sami ze starých knížek.2_vlo_ky_venku

 

Máte doma knihy, které už nebudete číst? Ať už hodně staré, nebo poškozené? Skvělé! Za pár minut z nich totiž můžete vykouzlit skvělé ozdoby na vánoční stromek. Jak? Blogerka Janka z blogu O nepodstatných důležitostech vám prozradí 15 kroků, jak mít knihomolský vánoční stromek! 🙂

Budete potřebovat: starou knihu, pravítko, nůžky, tužku, nit/vlasec, lepidlo/tavící pistoli + náplně.

1

1) Najděte si „vhodnou“ knihu – ujistěte se, že danou knihu nikdo ve vašem okolí už číst nechce (nebo v lepším případě zjistíte, že nikdo ani neví, že tam ta kniha vlastně je a nikomu tak chybět nebude). Nebo si vezměte „nepotřebnou“ knihu v knihovně – občas se obnovuje sortiment a rozdávají se starší kousky.

2) Rozhodněte se, jak chcete mít vlastně vánoční odzoby velké a podle toho zvolte šírku jednotlivých proužků. Já dělala vločky o šířce 2, 1,5 a 1 cm (rozdíly mezi velikostmi jsou patrné na spodních společných fotkách). Stránky knihy si pak označte a narýstujte kolmice, aby byly proužky všude stejně široké.

3) Proužky stříhejte z více stránek najednou – ozdoby budou bytelnější a vydrží pak skoro vše. Já jsem použila 5 stránek u vloček se šířkou 2 cm a 3 stránky u těch, které měly šířku 1,5 a 1 cm.

4) Všechny vločky, které jsem dělala, jsem z osmi částí přilepených ke středu a každá část se skládala ze 7 proužků různých délek. Jeden vždy nejdelší (= střed) a ostatní páry vždy o trochu kratší, tak aby cípky vločky byly symetrické.

TIP: U prvních kousků měřte délku proužků, tak aby byly vždy kratší o stejnou délku (např. 5, 7, 9 a 11 cm). Až jich uděláte víc a pochopíte princip, dokážete si více prohrát s délkami a dělat různé ozdobné cípky.

2

5) Postupně začněte skládat cípky k sobě – od nejdelšího po kratší, krátký až po nejkratší proužek.

Čtěte také  Požádali jsme umělou inteligenci o přepsání úvodů slavných děl. Jak to dopadlo?

6) Pokud máte knihu, kde jsou obrázky, rozhodně se, zda chcete, aby byly vidět. Já jsem je u některých vloček „přiznala“ a u některých jsem papírky s obrázky vždy schovala mezi proužky, na kterých je písmo (každý proužek se skládal ze 3 – 5 stránek papírů)

7) Na většinu vloček jsem pak používala pouze proužky, které jsou potištěné, a to buď obrázky nebo textem. Volné bílé papíry z okrajů stránek jsem buď vyhodila nebo je také skryla někam doprostřed jednotlivých proužků.

8) Takto sestavené dílky jsem pak zatížila něčím těžším – podle toho, jak moc jsem chtěla mít jednotlivé vějířky rozvité (pokud málo, tak co nejblíže směrem do středu, pokud hodně rozvité, tak pak pouze na samotném okraji). Všech osm vějířků vločky by mělo mít přibližně stejný tvar – aby byla vločka hezky symetrická.

3

9) Po vytvarování vějířku se celý „stonek“ zavažte provázkem. Utáhněte co nejvíce, aby se vám to později nerozjelo a nesestavovali jste vějířek znovu (jako já několikrát).

TIP: Podle toho, v jaké části stonku uvážete vějířek, můžete regulovat jak tento dílek bude rozvitý (můžete tak přeskočit část se zatěžováním těžkou věcí).

10) Nakonec udělejte střed. Podle toho, jak moc široké máte „základny“ jednotlivých dílků (= spodní části, které budeme lepit k prostředku), musíte mít veliký střed – aby nevznikaly příliš velké mezery a aby se tam naopak všechno dokola vešlo nalepit.

11) Smotejte jednotlivé zbylé proužky – klidně i větší množství (podle toho budeme mít pak volný nebo naopak plný střed) – a svažte je provázkem jako jste do dělali u jednotlivých vějířků.

TIP: Já jsem k vázání použila „kolečkové pravítko“ (můj pracovní název – viz. fotka) – hezky do drží, dokud neuděláte uzlík. Případně poprostě někoho, aby vám to pomohl podržet.

4

12) Když máme všechny dílky připravené přichází na řadu tavící pistole. Při jejím použití dávejte pozor, aby nebyl příliš moc horká – dělají se pak takové nitky lepidla, které překáží. Já to řeším tak, že pistoli rozhřeju a pak postupně vytahuji a zase zapojuji do zásuvky. Lepidlo pak nanášejte na jednotlivé dílky v dostatečně velké vrstvě. Ty pak nalepte na prostřední kolečko (viz. obrázek dole).

Čtěte také  Dopřejte si knižní drinky v knihkavárně

5

13) Postupně tamto připevněte všech osm částí, tak aby vznikla jedna vločka. Na závěr můžete vločky dodatečně ozdobit například třpytkami nebo jinými ozdobami. Já nesehnala nic jiného, než zlaté hvězdičky.

TIP: Při lepení postupuje tak, že nejprve na nalepte části, které jsou proti sobě – vždy 2 a 2. Mezery mezi nimi pak vyplníte zbylými čtyřmi dílky. Budete tam mít větší šanci/jistotu, že vločka bude symetrická.

14) Naneste na boční stěnu vločky lepidlo, o kterém víte, že po zaschnutí zprůhlední – např. Herkules. Pak jednotlivé ozdoby na lepidlo sypejte nebo nanášejte štětcem.
Hvězdičky jsem nanášela pouze na největší vločky o šířce 2 cm. Ostatní jsem nechala přírodní – pouze z potištěného papíru.

15) Nakonec některým z osmi vrcholů vějířků protáhněte provázek a udělejte smyčku na zavěšení. Dejte pozor – pokud jste lepidlo nenanášeli na jednotlivé konce dílků rovnoměrně, mohou být některé části (teď hlavně ty prostřední) uvolněné. Zkuste nejdříve jejich pevnost, než je pověsíte (aspoň si žádnou vločku nezničíte tak jako já).

3 - DSC_00945_vlo_ky_venku3

 

Zdroj: Upravený článek jsme zveřejnili s laskavým svolením autorky Janky, původní text najdete na Vánoční vločky pro booklovery.