blog

Knižní šifra: Jak to dopadlo?

Pondělí 4. dubna 2016 17:08
Po 4.04. 2016 17:08

Druhá Knižní šifra je úspěšně za námi! Už podruhé způsobila radost, spánkovou deprivaci, nadšení i prokrastinaci mnohým knihomolům a knihomolkám v Česku i na Slovensku. Kdo zvítězil, kdo vyhrál poslední Tajný bonus, jaké bylo řešení? První odpovědi a statistiky jsou tu!

sifra_blog

Tahle knižní hra spojuje Československo, jako by se 1. leden 1993 nikdy nestal 🙂 Milovníci a milovnice literatury celý březen tráví sledováním postupně se odkrývajícího obrazu z dílny Martina Bajaníka a pátrají v jeho jednotlivých polích po literárních dílech. Luštění jsme letos ozvláštnili zapeklitými Tajnými bonusy i Tajnou soutěží, spojenou s další novinkou – antistresovou omalovánkou šifry. Obraz Knižní šifry byl stejný pro ČR i SR, lišily se jen znění Tajných bonusů.

Jak tedy letos Knižní šifra vypadala v číslech?

  • Knižní šifru v České a Slovenské republice luštilo více než 64 tisíc lidí
  • Proběhlo více než 11 milionů pokusů o uhádnutí knihy
  • Tajný bonus jste se pokusili uhodnout celkem 350 000x

Jaké bylo řešení posledního Tajného bonusu?

Pro poslední, tedy čtvrtý Tajný bonus jsme si vybrali autorku, jejíž kniha byla v obraze ukrytá.

Hádanka zněla následovně: Vyluštíš název neprozaického díla z první poloviny 20. století?

(Mimochodem, za tohle zadání nám někteří z vás vyčinili, a oprávněně 🙂 Hledané dílo není sice beletrií v pravém slova smyslu, nicméně v próze psané samozřejmě je, takže se za zmatečné zadání dodatečně omlouváme, měli jsme se ptát na nebeletristické dílo.)

Do šifry jsme knihu ukryli,
malé šedé buňky pilně cvičily.
Moře šplouchá, světla svítí,
snad ta loďka signál chytí!

Vlny rozbouřené jako duše sama,
a ke břehu kráčí tmavovlasá dáma.
Odmalička jen psala a psala,
o osud svých sester se obávala.

Proto psala a přednášela dál,
někdo se hněval, někdo se jí smál.
Jen ať se muži klidně rozčilují,
však ona dobře ví, co ženy potřebují.

První verše odkazují k tomu, že v obraze Knižní šifry je ukryta kniha K majáku. Druhé dva verše pak připomínají osud autorky, Virginie Woolf – byla od dětství aktivní čtenářkou i autorkou, vydávala dokonce dětské noviny. Trápily ji však také deprese a její život skončil, když se rozhodla s kapsami plnými kamenů vejít do moře. Ještě předtím se ale proslavila jako obhájkyně ženských práv, k čemuž odkazují poslední dva verše – jedním z jejích nejznámějších esejů na toto téma je Vlastní pokoj – to je tedy řešení 4. Tajného bonusu.

Vítězi se stali: jarani…@gmail.com, doktor.d…@seznam.cz, adela.vr…@seznam.cz, zuzana.s…@seznam.cz, jjirk…@seznam.cz, s_mee…@yahoo.com. 

V celé Knižní šifře jsme pak rozdávali následující odměny – 5 poukázek v hodnotě 500 Kč, dalších 5 poukázek v hodnotě 1000 Kč a konečně hlavní cenu, která mohla znamenat až 32 000 Kč na knihy! V případě všech výherců a výherkyň rozhodovalo pořadí – tedy to, jako kolikátí odhalili polovinu všech knih v obraze. Hlavní výherkyně byla na 3333. pozici (více na webu šifry v pravidlech).

Z výhry se mohou těšit následující luštitelé a luštitelky:

500 Kč poukázky: Kristyna.sam…@gmail.com, zakn…@gmail.com, vlcakova.t…@seznam.cz, jan.k…@komisystem.cz, katerina.ko…@siemens.com. 

1000 Kč poukázky: dominic…@seznam.cz, ozzo…@email.cz, asme…@volny.cz, ardb…@seznam.cz, lucieja…@centrum.cz.

Hlavní výherkyní…

se stává knihomolka s e-mailem h-an…@seznam.cz. 

Veliká gratulace všem!

Jste zvědaví na řešení celé Knižní šifry? Máme tu pro vás všechny knihy, které v ní byly letos ukryté. Pozor, pokud jste náhodou šifru objevili teprve teď nebo jste ji nestihli dokončit a chcete ještě trápit mozkové závity, nedívejte se! 😀

sifra_cela_jenknihy

Knižní šifra 2 je tedy za námi, ještě se ale můžete těšit na další informace a statistiky s ní spojené, především na vyhlášení Tajné soutěže s omalovánkou – Martin Bajaník, autor obrazu, právě vybírá nejhezčí vámi vymalovaná díla 😉 Už brzy vyhlásíme vítěze!

Doufáme, že vás Knižní šifra bavila – nás rozhodně bavily vaše milé vzkazy i to, jak jste si vzájemně pomáhali, naznačovali a diskutovali. Jste super! 🙂

Náš Instagram