blog

Soutěž s #krimys: Pojďte s námi na konferenci o kritickém myšlení!

“Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.” Tento citát uvozuje konferenci Kritické myšlení a objektivita neboli #krimys, která se uskuteční 17. října v Praze. Přečtěte si, proč je pro nás tohle téma důležité, co se na konferenci dozvíte a vyhrajte lístek!

krimys_blog

Říká se, že žijeme v post-pravdivé době. V době, kdy se na nás valí tolik informací, že je stále větší problém rozlišit, co je pravda a co lež. A také v době, kdy se na fakta mnozí dívají skrz prsty a radši se řídí pocity – ty jsou ale často ovlivněné dezinformacemi, propagandou a polopravdami. Co s tím? Lékem na nástrahy moderní informační džungle je kritické myšlení.

A je to právě čtení, které dokáže kritické myšlení mimořádně rozvíjet. Lidé, kteří jsou zvyklí číst knihy, číst beletrii stejně jako literaturu faktu nebo třeba reportáže, moc dobře vědí, že skutečnost je vždycky o něco složitější. Že pravdy a objektivity se nikdy nedobereme jen skrze jeden zdroj. Že k jednomu faktu potřebujeme celou řadu dalších, k jednomu pohledu další úhly, a jen pak se můžeme dobře rozhodovat a správně jednat.

Některé knihy se na kritické myšlení přímo zaměřují, na toto téma vzniká v současné době celá řada textů a článků, věnují se mu redakce kvalitních médií. A to je moc dobře! Ještě lepší je, že v Česku vznikla také konference kritického myšlení a objektivity. A právě na tu vás zveme.

O čem na #krimys konferenci bude řeč?

Jak nepodléhat klamům našeho mozku? Jak pracovat s informacemi a poznat, čemu věřit a čemu ne? 

Pokud lépe rozumíme tomu, jak věci skutečně fungují, dokážeme dělat lepší rozhodnutí a dosahovat zamýšlených výsledků. V době neomezeného přístupu k informacím, kdy se volně šíří lži a polopravdy je kritické myšlení klíčovou dovedností pro úspěch v práci i osobním životě. 

Kdo bude o kritickém myšlení a jeho různých aspektech mimo jiné hovořit?

Čtěte také  Požádali jsme umělou inteligenci o přepsání úvodů slavných děl. Jak to dopadlo?

Lukáš Hána, spoluautor kurzu kritického myšlení na Vysoké škole ekonomické, Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně, Marek Vranka, zakladatel laboratoře pro výzkum lidského rozhodování či Petr Ludwig, autor knihy Konec prokrastinace, který se momentálně věnuje výzkumům racionálního kvocientu.

Kritické myšlení tedy bude rozebíráno v mnoha oblastech jako jsou justice, dobročinnost, rozhodování, věda či marketing.

Pojďte na konferenci, máme pro vás jeden lístek!

Jak ho získat? Vítěze či vítězku vybereme z komentářů zde na blogu, stačí nám napsat, jaká z vašich oblíbených knih dle vás nejlépe rozvíjí kritické myšlení. Držíme palce!

Čas na odpovědi máte do neděle 8. října, v pondělí vybereme výherce či výherkyni.