blog

Ahoj krásko: Příběh, který překvapí i dojme

Nejvyšší čas představit vám jaksepatří knihu Čtenářského klubu pro měsíc červen - Ahoj krásko od Ann Napolitano. Jak se nám kniha líbila, komu bychom ji doporučili a souzníme s přirovnáním k Malým ženám? Dočtete se v této recenzi!

Tuhle knihu jsem objevila při brouzdání zahraničními knižními instagramy, aniž bych si její autorku Ann Napolitano spojila s titulem Milý Edwarde, který už dříve v češtině vyšel a který mě doposud míjel. Tehdy jsem ale na rodinnou ságu neměla zrovna náladu, rozhodla jsem se tedy počkat na české vydání.

Ahoj krásko vyšlo nakonec pod záštitou Metafory, což mě, upřímně, trochu překvapilo, vzhledem k recenzím a doporučením na obálce, kterým vévodí zařazení do reading listu Baracka Obamy; vzhledem ke skvělým hodnocením i šuškandě na Instagramu jsem očekávala, že knihu by u nás mohl vydat Host, možná Odeon. Zkrátka víc Celeste Ng než Colleen Hoover. O to víc jsem byla ale na knihu zvědavější a hned po vydání knihy jsem se pustila do čtení.

Americká autorka tří románů (kromě Milý Edwarde napsala ještě román Within Arm’s Reach o neočekávaném těhotenství uprostřed silně katolické rodiny) se pustila v Ahoj krásko do rodinné ságy. Zhruba pětadvacet let odehrávajících se zejména v Chicagu vás provází hned několik vypravěčů. Na první pohled se mi zdálo, že hlavní hrdina bude muž – William, slibný student a basketbalista, citlivý chlapec, který vyrůstal ve stínu své tragicky zemřelé starší sestry.

Ann Napolitano ale ústředními hrdinkami činí sesterské kvarteto, se kterými se William záhy v příběhu seznámí. Očaruje ho totiž Julia Padavanová, nejstarší sestra i nejschopnější a nejpřímočařejší ze všech, samozvaná řešitelka všech problémů. Julia nalajnuje Williamovi dráhu budoucího vysokoškolského profesora, rodinný život, napsání vlastní knihy, zkrátka všechno. Opět jsem se domnívala, že takhle už to zůstane; že se mrkneme jen po povrchu na to, co která sestra během života prožije za příběh, více či méně zajímavý.

Čtěte také  Velké léto: Jízdenka do horkého prázdninového dne

Opět špatně, autorka mě převezla podruhé. Ještě v první polovině knihy rozbije všechny Juliiny představy o dokonalém rodinném životě i kariéře na kousíčky, ponoří se do těžkých témat – celým příběhem rezonují zejména sebevražedné sklony jedné z postav, těžké deprese, nečekané těhotenství i terminální stadium nevyléčitelné nemoci. Zkrátka a dobře, to, co se nejprve tváří jako neškodná, víceméně plochý a odlehčený rodinný příběh se ukázalo být poměrně hlubokým, intenzivním příběhem, u kterého jsem musela na konci zamáčknout slzu.

Není to intelektuální čtení, klidně bych tuhle knihu doporučila těm, co hledají odlehčený příběh, do kterého se snadno začtou, ale klasické romantické oddechovky je nebaví. Trochu mě mrzelo, že je kniha v anotaci přirovnávána k Malým ženám, ale není divu, přišlo mi, že Napolitano se tahle představa zjevně zalíbila a snažila se ji v několika momentech “našroubovat” do příběhu poměrně na sílu (a zbytečně). Krom toho bych preferovala, kdyby se kniha intenzivněji věnovala všem sestrám stejně, protože nepochybně byly všechny čtyři velmi pestré osobnosti, ale soustředí se primárně na starší dvě, Julii a Sylvii.

Jsem každopádně moc ráda, že právě tuhle knihu teď v červnu 2024 čteme ve Čtenářském klubu Martinusu, protože si více pozornosti rozhodně zaslouží a my jsme moc zvědaví, co na ni povíte vy – a jestli vás dovede i k další knize Ann Napolitano Milý Edwarde, do které se brzo pustím i já.

Knihu teď v červnu najdete na našem webu i v brněnském knihkupectví s výjimečnou slevou a navíc s kódem AHOJKRASKO máte poštovné zdarma 🙂

Jana Hartlová

Obsahový specialista

Jana v Martinusu píše a fotí na sociální sítě, dává do kupy newslettery a blog. Je věrnou fanynkou Harryho Pottera a v jednom kuse se snaží někomu vnutit Malý život nebo Geniální přítelkyni. Nejradši čte současnou beletrii.

Příspěvky autora