5 knižních novinek, které byste neměli minout
Pronikavý román psaný v e-mailech, komiks o touze po dokonalém životě, nekonečné kolem Země v kosmické lodi, rané mateřství bez příkras a debut laureátky Nobelovy ceny za literaturu.
Dnešní knižní novinky jsou poněkud genderově nevyrovnané, snad nám to odpustíte. Máme pro vás 5 tipů na knižní novinky silných žen. Román v dopisech, jasně, ale už jste někdy četli román psaný v e-mailech? Kolik na sociálních sítích sledujete odborníků na různé aspekty života? A pomáhají vám jejich rady, nebo vás různá pravidla, denní rutiny a jejich množství přivádí do stresových situací? Utekli byste radši někam do vesmíru, kde by byl klid a neuvěřitelný výhled na naši planetu i hluboký vesmír? A co když ani tam byste se nezbavili špatných myšlenek stejně jako hrdinka další knihy, která se právě stala matkou a není to tak sluníčkové, jak se často prezentuje? Zkuste tedy cestu do Pyrenejí s neobvyklou společností.

Čau debile | Virginie Despentes
Začněme rovnou knihou, která má velmi kontroverzní název. Čau debile je pronikavý román psaný v e-mailech. Jeho autorku Virginii Despentes možná znáte díky feministickému manifestu Teorie King Konga nebo trilogii o pařížské undergroundové legendě Život Vernona Subutexe. Francouzská spisovatelka a novinářka za svůj život vystřídala mnoho povolání, byla například uklízečkou, prostitutkou nebo prodavačkou, a má tak do svých knih z čeho čerpat.
V nejnovějším románu Čau debile se střetávají úspěšný spisovatel a slavná herečka. On je nařknut mladou feministkou v rámci kauzy MeToo z obtěžování na pracovišti a aby ulevil své frustraci, napadne na instagramu stárnoucí hvězdu francouzského filmu. Komentář o její uvadající kráse ji popíchne k tomu, aby mu napsala e-mail (jak asi začíná? 🙂 a rozvine se nepřátelská přestřelka. Ta se nečekaně promění v hlubokou konverzaci o současných tématech, do které se propisuje pohled mužské a ženské perspektivy i různých generací.

Hovoří Pýthie | Liv Strömquist
Švédská komiksová superstar Liv Strömquist nás odzbrojila již svou předchozí knihou V zrcadlové síni, v níž autorka zkoumala, kdy se z nás stali paparazzi vlastních těl a jak se stalo, že žijeme v říši obrazů a nejdůležitějším aspektem života se stal vzhled a to, jak vypadáme na fotce. V novém komiksu Hovoří Pýthie navazuje na to, co umí nejlépe: glosuje moderní svět a za pomoci sociologů, astrologů nebo samozvaných self-help koučů zkoumá, jak se dostat ven z koloběhu dokonalého života a vyrovnat se s tím, že stejně nakonec všichni umřeme. A ještě je u toho neuvěřitelně zábavná! Je to taková self-help příručka pro ty, kteří nemají self-help příručky rádi. Za pomocí různých sociologických teorií i událostí z dějin nahlíží na naši touhu vypadat mladší a mít dokonalý život, která není pro lidstvo žádnou novinkou. Nyní se k tomu ale přidává posedlost wellness, sledováním (a následováním) internetových guru, kteří vědí všechno nejlépe, a aplikacemi sledujícími naše tělesné parametry. Ze snahy o lepší život se tak stává závod, který nám nepřináší mnoho radosti, jen stresu, zda jsme udělali všechny kroky denní rutiny správně.

Orbity | Samantha Harvey
Kniha Orbity, to je sci-fi, literární fikce a filozofické drama dohromady. Anglická spisovatelka Samantha Harvey ve svém poeticky laděném románu nahlíží do mysli šesti astronautů, kteří v kosmické lodi obíhají kolem Země. Celý román se odehrává během 24 hodin, kdy dvě ženy a čtyři muži stihnou domovskou planetu obkroužit rovnou šestnáctkrát. Ve stísněném prostoru mají přesně stanovený časový harmonogram s úkoly, který jim pomáhá vyrovnat se s tím, že ve vesmíru ztrácí pojem o čase. Vždyť východ a západ Slunce vidí během dne hned několikrát. Přesto jim zbývá neuvěřitelné množství času přemýšlet nad tím, zda jim splnění snu stálo za to stýskání po rodině a postupné chřadnutí těla v beztížném stavu. Přemítají o smyslu života, nechávají se při každém pohledu unést krásou té vzdálené Země, která z výšky vypadá jako neobydlená plocha. Ze shora nejsou vidět války, diktatury ani ničivé tajfuny, jen během noci nádherně ozářená města a hranice pobřeží. Ale stačí se u okna podívat kamkoliv jinam a jsou tváří v tvář nekonečné temnotě vesmíru, kde všechny lidské problémy mizí.

Pozor! Pohov! | Claire Kilroy
Román oceňované autorky Claire Kilroy o mateřské lásce během prvních let mateřství. Niterný román Pozor! Pohov! přináší zpověď matky, která promlouvá ke svému synovi od jeho narození až do tří let. V dlouhém monologu vypravěčka vykresluje každodenní situace, se kterými se potýkají ženy po celém světě. Nebojí se však dotknout témat, která bývají mnohdy tabuizovaná a autenticky zachycuje náročnost a složitost této etapy v životě ženy.
Bezpodmínečná mateřská láska a radost, ale také každodenní rutina života s malým dítětem plná nevyspání, vyčerpání, úzkosti, pochybností nebo frustrace z toho, že mnohdy neví, proč její dítě pláče a co mu chybí. Nepochopení manžela, který snad žije v jiném vesmíru a není schopen ji pomoci. Hlavní hrdinka je často na pokraji svých fyzických i duševních sil a otevírá tak čtenářstvu mateřství bez všech příkras a možná i přináší matkám poselství, že v tom nejsou samy.

Cesta lidí Knihy | Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk, hlavní hvězda letošního Světa knih a polská laureátka Nobelovy ceny za literaturu, přijela svůj literární debut Cesta lidí Knihy z roku 1993 představit osobně. Rozhovořila se o tom, jak literatura propojuje kultury a otevírá nové světy. A právě objevování nových světů a putování za poznáním, jež rozvinula i ve svých dalších románech, bylo poprvé zpracováno v tomto debutu.
Cesta lidí Knihy se odehrává ve Francii v roce 1685, král Slunce zrovna zavádí jako jediné povolené náboženství katolicismus, pravověrní hugenoti proto prchají do Nizozemí s nadějí, že naleznou nový domov. Uprchlíky z oken kočáru sleduje skupina neobvyklých cestovatel vydávajících se do Pyrenejí, kde chtějí získat z ruin kláštera Knihu. Jak může cesta kurtizány Veroniky, alchymisty Markýze, bankéře de Berle, němého kočího Gauche a žlutého psa změnit nejen jejich osudy, ale i dějiny celého lidstva? P.S. Tokarczuk opus magnum Knihy Jakubovy plné putování mezi Polským královstvím, Čechami a Blízkým Východem už jste četli? Mezikulturní střet křesťanů, židů a muslimů pod vedením vyvoleného Jakuba Franka.