Přibalte si novou Třeštíkovou do kufru na dovolenou

Nejvíc dovolenková četba na světě, to je Radka Třeštíková a její nový román s názvem Osm, ve kterém se do ležaté osmičky proplétá hned několik komplikovaných partnerských vztahů.

V pořadí již čtvrtá kniha bestsellerové české autorky vychází 15. června a je to přesně ta kniha, kterou si s sebou chcete zabalit na dovolenou; kniha, která od vás nevyžaduje přemýšlení a hluboké úvahy, kniha, která vás příliš nerozerve a nedojme, ale nad očekávání slušně vás zabaví na pláži svou dobře budovanou napínavou atmosférou a návykovou čtivostí.

Celý příběh se točí kolem hlavní hrdinky Michaely, kterou čtenář poznává, když na jednotce intenzivní péče všichni napjatě čekají, zda se probudí z umělého spánku poté, co jí kdosi v Ďáblickém háji postřelil. Kolem ní se motají další postavy – její nejlepší kamarádka, která čeká dítě s Michaeliným snoubencem, její šéfová Julie a Juliin manžel, podezřele starostlivý doktor Max. Třeštíková pak v retrospektivním vyprávění postupně rozplétá vztahy mezi jednotlivými hrdiny, příběh, který předcházel osudné události v ďáblickém parku a přidává zpestření v podobě náhledu do policejního vyšetřování.

Chtě nechtě se musím smířit s tím, že takový román, jako byla kniha To prší moře, už autorka asi nenapíše, že po Bábovkách jsou její časy sžíravých a melancholických románů pryč. Osm (a koneckonců i Bábovky) je určeno starší věkové kategorii, s jinými problémy, s jinými očekáváními od života, s jinými prioritami. Stručně řečeno asi takhle – ztotožnit se s tím mi dělalo problém, ale moje máma se do téhle knihy zamiluje hned po první stránce. Ti “sváteční” čtenáři, kteří si čtivo šetří na své letní dovolené, z knihy budou paf a přečtou ji na jeden zátah, to se s vámi klidně vsadím – všechny správné ingredience jako čtivost & napětí & působivé osudy hrdinů tam jsou – a ti, kteří dávají přednost komplikovanějším příběhům, si u ní odpočinou a naberou dech na další mnohovrstevnatý román.

Vcelku vzato fakt, že jsem knihu přečetla zhruba za čtyři hodiny (v kuse) asi mluví za vše. A s chutí si přečtu, cokoliv dalšího Třeštíková napíše, protože vím, že se nemusím obávat o kvalitu nebo o chudý příběh. Vím, že budu vždycky napjatá, pokaždé se zasměju nad jejím příjemně hořkým humorem a nikdy se nebudu nudit. Jednu výtku si ale neodpustím – mrzí mě, že v románu Osm se spisovatelka bojí zajít dál, než kam je korektní, taktní a zkrátka společensky přijatelné zajít. Kniha má potenciál nadnést rasové otázky, ve kterých se Češi dlouho plahočí, ukázat v novém světle feminismus a jeho důležitost i v dnešní době, má potenciál více osvětlit a upozornit na jednu psychickou poruchu. Jenže to už by pak nebyl lehký a stravitelný příběh na horké léto, což byl, předpokládám, autorčin záměr. Tak třeba příště. A nezapomeňte si Radku přibalit do kufru na dovolenou!

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
Rok 2017 je potterovský! Od 1. vydání Kamene mudrců uplynulo 20 let. To chce nový kvíz! 😍 Vyhrajte poštovné zdarma… https://t.co/S0Q92dlxOv
22. 6. 2017
Rozhovor s Annou Bolavou, který jde do hloubky - ideální pro ty, kdo novinku Ke dnu už četli:… https://t.co/agSorQ9ISA
22. 6. 2017
Před 119 lety se narodil Erich Maria Remarque, významný antifašistický spisovatel, autor mj. knih Na západní frontě… https://t.co/F3sXYJijNE
22. 6. 2017
@Svrdlin Edice Prekliati reportéri je naše oblíbená, rozhodně doporučujeme!
21. 6. 2017
"Celé moje psaní spočívá v tom, že jsem v neustálém konfliktu se svými hrdiny." Rozhovor s Benem Aaronovitchem: https://t.co/lm7tq71G3E
21. 6. 2017
Stalker
Lars Kepler