Milénium: Kniha, nebo film? A který?
Zadruhé, ve filmu je z Lisbeth velmi osamělá a uzavřená bytost. Vedlejší postavy, jako její matka a její přátelé mimo hackerské prostředí, ve filmu vůbec nejsou. Trochu to zjednodušuje chápání Lisbeth – zda je to k horšímu nebo k lepšímu, necháme na vás.
Za třetí, stopy, vedoucí k odhalení záhady, servíruje film rychleji a s menší hloubkou než kniha. To filmu trochu ubírá na tolik zajímavých “aha!” momentech, kterých je kniha plná.
Za čtvrté, ve filmu chybí poměrně dost klíčových hráčů, kteří by mohli být pachateli. Velká část rodiny Vangerových je úplně vypuštěna, a na plátně je tak sice menší tlačenice, ale také je jednodušší odhadnout, kdo je vrah.
Za páté, i když se to může zdát nemožné, z Lisbeth je ve filmu ještě větší drsňačka než v knize. Velmi dobře se pere a ještě více znepříjemňuje život tomu, kdo jí znásilnil. Je fascinující i v momentech, kdy už jsou její kousky skoro odporné.
Rozdílů mezi knihami a filmy je v případě Milénia samozřejmě veliká spousta. I z tohoto úzkého výběru je ale jasné, že jak už to tak bývá, ve filmu je více efektních scén a v knize zase momentů, kdy jste na sebe pyšní, že vám něco došlo, že jste zase prokoukli kousek mystéria. Proto doporučujeme obojí servírovat podle nálady. 🙂