Mé tajemství: Jaktože přečtu tolik knih?

“Já ti tak závidím, že máš tolik času na čtení,” slýchávám často od svých přátel. Vždycky se nad tím jen pousměju. Pracuju průměrně 10 hodin denně, často včetně víkendů, denně se setkám minimálně se dvěma přáteli, ať už na snídani, oběd, nebo večeři, po většinu měsíce mám u sebe doma couchsurfaře, kterým se snažím věnovat. Nemluvě o domácnosti, vztahu a všežravém labroušovi, který taky vyžaduje nějakou tu péči. :-) I tak přečtu minimálně jednu knihu týdně.

Takže argument, že já mám čas a ostatní ho nemají, jsme právě smetli ze stolu. Děkuji za asistenci! Mám velmi pravděpodobně o dost méně volného času než vy. A i tak zvládnu přečíst víc knížek? Jakto? Protože chci. Prostě si ten čas udělám. S tím mi pomáhá několik věcí, které by možná mohly pomoci i vám. :-)

Nejdůležitější věc, a také ta hlavní, kterou bychom měli začít, je zlaté PROČ. Uvědomte si, proč chcete číst. Pokud chcete číst, protože chcete něco dokázat své matce, nemáte s čím machrovat na internetu, nebo na to balit holky /kluky, nepůjde vám to.

 

1) Čtěte to, co vás baví.

Velmi pravděpodobně jste poté, co jste tu knihu otevřeli, nepodepsali žádnou závaznou slouvu o jejím dočtení. Nebo snad ano? Tak vidíte. Nebaví? Nedočítejte. Nedočetla jsem miliony knih. A některé z nich chválilo celé moje okolí, jiné jsou považovány za nejlepší romány 20. století a …. mě prostě neoslovily. Já vím, že asi nikdy nepřečtu Jiráska. A miliony dalších knih, které jsou na mě moc složité, dlouhé (sbohem, Anno Karenino!),  nudné, strašidelné…. prostě není to můj šálek kávy. Správnou knihu si musíte najít. A teprve potom nebudete řešit, že “ještě 50 stránek a konečně to mám dočtené!” nebo pokukovat po hodinkách.

2) Sdílejte s ostatními čtenáři.

Mít kolem sebe lidi, se kterými své poznatky a zážitky z knížek můžete sdílet, je k nezaplacení! Čtení vás bude bavit o to víc! Zkuste si je najít ve svém okolí nebo na internetu. Knižních klubů je mraky! :-) Dostanete další tipy na zajímavou četbu a budete mít spousty nových témat ke konverzaci. Podívejte se na Instagramu pod #copravectu, #kniha / #knihy. Na Twitteru pod #copravectu, na Facebooku do skupin Knižní blogeři a jejich pravidelní čtenáři, skupiny Co čteme nebo k nám na Martinus.cz.

3) Nesoutěžte.

Na čtení je nádherné, že se sice dá měřit, ale měří ho jen idiot. Nestresujte se tím, že čtete jednu knihu rok, že Karel ji přečetl za víkend, že někdo zvládá číst dvě knihy najednou. Ne. Jste-li soutěživý typ, přihlaste se na atletiku.

4) Nečtěte víc knih najednou.

Pravidlo Číst vždy jen jednu knihu je fajn hlavně z čistě psychologického důvodu, že máte jednou za týden / měsíc pocit, že jste něco uzavřeli a začínáte znovu. Máte-li rozečteno šest knihu najednou, neustále vám někde zbývá pár stránek a počet stran před vámi je nekonečný. To (například mně) chuť ke čtení nezvyšuje. :-)

5) Vypisujte si.

Ne. Tohle není čtenářský deník. Opravdu! Je to jen malý bloček nebo aplikace (Evernote např.), které vám pomohou mít přehled nad přečtenými knihami. Zvyk dělat si z knížek výpisky je praktický. Náš mozek není počítač, většinu zajímavostí si nebudete pamatovat po měsíci, po roce budete mít problém složit dohromady i děj. Díky drobným poznámkám budete mít ze čtení lepší pocit. :-)

6) Mějte knihu vždy poruce.

Přes den je hodně chvilek, kdy prostě nemáte co dělat. Cesta MHD, fronta v potravinách, čekárna u lékaře, zácpy (dopravní) atd. Život je plný čekání. Zabijete dvě mouchy jednou ranou – přestane vás štvát, kdykoliv někde budete muset čekat, protože se nebudete nudit, a zároveň načtete víc stránek. :-) Berte si knihu do kaváren, mějte ji na záchodě, ve vaně, berte si ji na kuřáckou pauzu.

7) Nebraňte se jiným formátům.

Nechce se se vám s sebou tahat papírovou knížku? Pořiďte si čtečku, nebo si knížku přečtěte na tabletu či telefonu. Nechce se vám číst? Pusťte si audioknihu. Nahraďte si písničky ve sluchátkách nebo rádio v autě nějakým dobrým příběhem.

8 ) Neexistuje špatná literatura.

Nestresujte se tím, že podle některých lidí čtete brakovou nebo oddechovou literaturu. Každý si čte to, co ho baví. To byste se pak museli cítit vinní i za to, že máte v nabídce televizních kanálů Novu a utíkali z každého obchodu, kde hraje Evropa 2. Mainstream není vždy nutně špatný. I špatná kniha vám dá miliony poznatků.

9) Knihy nejsou ztráta času.

Knihy nejsou za odměnu. Knihy jsou stejně důležité cvičení pro mozek a fantazii, stejně jako je pro tělo návštěva fitness centra. Přestaňte čtení knížek považovat za flákání. Máloco z těch šíleně nutných aktivit, kvůli kterým čtení posunete na neurčito, vás rozvíjí tolik jako čtení knih. A opravdu to jen stěží bude uklízení nebo sezení u počítače.

10) Dělejte víc věcí, u kterých si jde číst.

Najděte si aktivity, které můžete do vašeho denního programu velmi lehce začlenit a dá se u nich číst. Já například nejezdím autem, protože v MHD se dá po cestě do práce a z práce přečíst denně přes 50 stránek úplně s přehledem. :-) Vím, že jakmile si po dlouhém dni vezmu do postele knihu, tak do dvou stran usnu, takže jsem si večerní čtení v posteli nahradila večerním čtením ve vaně. Tam se usnout bojím, takže tam většinou těch 50 – 100 stránek dám taky. I meziměstsky se snažím využívat autobusy a vlaky. Nečtu noviny a magazíny, místo nich čtu knihy. Čtu při každém čekání, dokonce mám ráda, že moji přátelé chodí trochu pozdě. A víkendová rána se snažím, pokud dopoledne nemám něco naplánovaného, strávit alespoň hodinu dvě v postěli a číst si.

 

  Napište komentář
 1. Povinný údaj
 2. Váš web nebo blog
 1. Mé tajemství: Jaktože přečtu tolik knih? | Martinus.cz Blog – Spisovatel Tomáš Sekerka 8. 5. 2016 20:01

  […] Zdroj: Mé tajemství: Jaktože přečtu tolik knih? | Martinus.cz Blog […]

 2. Sally 4. 2. 2016 22:58

  Hezky napsáno :-)

 3. Denník emancipovanej 15. 1. 2015 13:38

  Súhlasím. Človek si vždy nájde čas na to, čo sa mu chce robiť :) Ja mám rada ten relax pri čaji a dobrej knihe, kde po prečítaní lepšie zaspím :D
  Navyše sa vám aj tie najnepotrebnejšie informácie z knihy často zídu. Ak chcete byť kreatívnejší, tak kniha je najlepším inšpirátorom :)

 4. sozajo 14. 1. 2015 21:52

  Pekne povedané. Čas si nájdeme, ak chceme a nenájdeme, ak nechceme :)

 5. Kary 14. 1. 2015 13:24

  Článek opravdu skvělý. Jsem ráda, že je více zanícených čtenářů jako jsem já. U mě je jediný problém, že mi vadí čtení e-knih jak ve čtečce, tak v tabletu. Trvá mi to mnohem déle přečíst a nemám do čtení takovou chuť. Nic jiného však nezbývá, když na vázané knihy nemám peníze a v knihovně jsou často vypůjčené. Co se mi líbilo v článku je odpočítávání stránek do konce. Neumím si představit, že budu frustrovaná, že mi zbývá ještě 100 stránek k dočtení. Já jsem naopak frustrovaná, že mi zbývá jen 100 stránek k dočtení a mrzí mě, že jsem již na konci. Nicméně abych to uzavřela. Děkuji za hezký článek, odkaz na čtenářské blogy a přeji příjemné chvíle strávené v knižní fantazii. :-)

 6. Lucie Mráziková 13. 1. 2015 23:16

  Díky za skvělý článek! Nečtu sice moc, ale čtu velmi ráda… :)

 7. cham 13. 1. 2015 10:49

  Pěkně napsaný článek , který mě usvědčuje v tom,že nejsem jediný blázen do knížek :) Jen mě zarazilo pravidlo číslo 4 – já mám průměrně rozečtené 3 knížky ( buď nové , nebo už přečtené,ale čtu je znovu ) a nemyslím , že když si ze scifi přeskočím na fantasy a pak na válečnou,tak z knížek si pamatuju většinu i po delší době. Prostě si na chvilku odskočím k jinému tématu a pak se s radostí vrátím :)

 8. Petra 13. 1. 2015 08:00

  Miluju knihy, miluju jejich vůni :) ale čtečka je na cesty prostě praktičtější… Jinak je váš článek naprosto pravdivý, kdo chce číst, čas si najde… kdo nechce, přichází o svět své fantazie :) Měla jsem velké štěstí, že se vedle nás nastěhovala sousedka se stejnou vášní ke čtení stejného žánru :) Teď stíháme mnohem více knížek, každá ze svého zdroje a ještě si o tom můžem pokecat… :)

 9. Staník 13. 1. 2015 00:15

  Mě třeba hrozně chybí právě těch 2x 45min 5x týdně kdy jsem jezdil MHD do školy, to jsem měl přečteného… Těch 2x45min x5 teď sice taky mám, ale trávím je pěší chůzi (nepoužívám ani auto ani MHD) a přitom se čte docela blbě.

 10. Silvii 12. 1. 2015 16:22

  Řekla bych, že má autorka pravdu. Je lepší číst alespoň něco, než se nechat odradit velkými romány. K těm se může člověk kdykoliv vrátit. Jen hluboce závidím, jak rychle dokážete číst :D Já čtu jako šnek, změřila jsem si to a průměrně dávám tak 20 stránek za hodinu. Prostě si to vychutnávám :) Ale naopak nemám ráda takové to časté a přerušované čtení ve spěchu, spíš si vyhradím čas během dne právě na čtení (ničím a nikým nerušené). Nejlépe večer, mám totiž problém usnout, takže mi někdy knížka pomůže :D

 11. Margerie 12. 1. 2015 11:59

  To je teda splácanina. Nejste skutečný čtenář. Ti se totiž nerozhodují podle tloušťky knih či jejich zařazení to klasické beletrie. Právě Jirásek či Anna Karenina za to stojí, jen se holt musíte snažit. Jestli si vybíráte jednoduché čtivo typu 50 Shades, Shopaholic nebo Viewegha, pak snadno přečtete alespoň jednu knihu týdně a s přehledem dáte za cestu MHD 50 stran, o tom žádná. Ale představte si, že existují lidé, kteří mají méně času než vy, nevyhýbají se náročné literatuče, a přesto přečtou i více. A protože ví, že život je krátký, klidně sami se sebou budou soutěžit v počtu přečtených knih ročně. ;-) Pro takové lidi jsou výpisky samozřejmostí, dobře vědí, proč čtou několik knih najednou, a také chápou, že špatná literatura opravdu existuje a lze se jí snadno vyhnout…

  1. To není důležité 14. 1. 2015 14:02

   Dle mého názoru je kvalita důležitější než kvantita, takže přečtu jednu knihu za 3 měsíce, protože na to nemám čas a nedokážu se soustředit na čtení knihy, když bych se měla učit do školy nebo dělat hromadu jiných DŮLEŽITĚJŠÍCH věcí, ale když už čtu, tak z toho mám opravdu požitek a nad knihou uvažuju dny nebo i týdny, místo toho, abych začala hned zhurta číst novou a pořádně si neužila tu jednu. Já si myslím, že čtení knih není jen o těch slovech a větách, je za tím víc… Ve spoustě knížek je totiž nad čím přemýšlet i po přečtení dané knihy, rozvíjí to člověka-to přemýšlení, možná i víc než samotné čtení, to je podle mě podmět pro přemýšlení.
   Článek mě moc neoslovil.

  2. Elinor 13. 1. 2015 08:29

   Pointa je, že pokud člověka nebaví něco číst, nebude jej motivovat si daný titul přečíst a dočíst – bez ohledu na to, co preferuje. Pokud si vzpomínám, třeba Jiráskovo Na dvoře vévodském jsem měla přečtené za mnohem kratší dobu než když jsem četla Padesát odstínů.

   Jestli soutěžení (ať už se sebou nebo s jinými) motivuje, mi připadá jako věc striktně individuální. Někoho ano, někoho ne. Stejné je to se čtením několika knih najednou, osobně mívám paralelně rozečtené dvě až tři knihy a další dvě až tři dělají “studijní kopku”. xD

  3. Lenka 12. 1. 2015 12:33

   Každý, kdo čte, je skutečný čtenář. A co je na tom, že někdo místo Jiráska chce číst Viewegha. Pořád je to mnohem lepší, než lidé, kteří považují jakékoliv čtení za naprostou ztrátu času a za celý život přečetli maximálně Honzíkovu cestu a to, protože museli. :) Ať si každý čte, co chce.

   1. Kary 14. 1. 2015 13:34

    Nemohu s Vámi souhlasit. Za prvé: podle mě neexistuje špatná literatura. Četla jsem mnoho uznávaných knih, považovaných za nejlepší díla daného období a také mnoho takzvaných brakových knih. Každá z těchto knih mi něco dala. A stalo se, že mi uznávaná kniha dala méně, než ta “braková”. Za druhé: Čtení je sice vzdělávací a má nás rozvíjet, ale ze všeho nejvíc by čtení mělo být radost. A existuje pár knih, které si nikdy nepřečtu (ačkoliv prý patří k nejlepším), protože vím, že by ta dřina za to nestála, proč číst knihu, když z toho nebudete mít radost a dobrý pocit. Taková kniha Vám nic nedá a místo aby Vás pozitivně naladila, cítíte se pak jen bez energie.

 12. Pavel A. 9. 1. 2015 12:03

  Dobrý článek! Obvzlášť souhlasím s děláním poznámek, momentálně čtu Zbraně vlivu od Cialdiniho a už po první kapitole jsem dostal pocit, že si prostě MUSÍM udělat alespoň jednoduché výpisky, jinak většinu z těch zajímavých věcí za týden zase zapomenu :) A zbytek mi taky mluví z duše. Knihu s sebou nosím teď pořád, v MHD či na záchodě je vždycky hromada času na čtení. Tak schválně, kolik přírůstků v knihovničce bude na konci roku 2015

 13. Hana 18. 2. 2014 12:30

  Potěšil mne článek a potěšila mne diskuze. je milé najít na jednom místě tolik zpřízněných duší… S novou čtečkou se mi podařilo za loňský rok přečíst 150 knížek. Problém je, že bych měla méně jezdit MHD a více chodit pěšky, Jsem závislá – normální biblioholik.

  1. Stana 12. 1. 2015 16:34

   i ja jsem zavislak :) knihy se mi nevyplaci kupovat,udelala jsem si ctenarskou kartu.za mesic prectu i 9 knih.do toho zvladam praci,skolku,syna,bezne domaci prace..ale na knihach jsem natolik zavisla,ze v MHD,koupelne,na WC,nebo vecer misto televize si sednu a ctu..me generace nas moc neznam.a je to skoda.ctu ne ze musim,ale ze me to moc bavi.. :) a uz vim,ze si mam rikat bibliohlik :) dekuju.lecit se nechci,budu rada dal zavisla :D tato droga alespon neskodi jako jine.

 14. Dana 14. 1. 2014 19:44

  Já jsem docela velký čtenář – loni mýma rukama prošlo 122 knížek a letos už jsem 4 pokořila a mám 5 rozečtených (bez problému). Knížky si většinou vybírám podle tématu – viděla jsem třeba nějaký zajímavý film, tak hledám podobný žánr (třeba o sopkách, o Titanicu…), nebo chystám svůj další román a potřebuju nastudovat nějaké informace (o jeskyních, virologii, amazonský prales…). Letos bych ráda zůstala na stejném, ne-li větším počtu knih. :-D A jsem přihlášená na databazeknih.cz, kterou moc doporučuji!

 15. Hanka 6. 1. 2014 11:15

  Moc hezky napsáno, opravdu, zase mi to přidalo trochu větru do plachet:). Vždycky jsem hodně četla, se studiem na vejšce u mě ale upadlo i to čtení a nahradily ho seriály a podobné prokrastinování učení:). Návrat spolu s nástupem do práce byl přeci jen těžší, ale už mě tolik nebaví civět ještě odpoledne a večer do počítače, takže spíš sáhnu po knize. A knih k přečtení mám takovou frontu, že bych nejraději četla pořád. Občas mi jen tenhle plán komplikuje můj chytrý telefon, který si mě na můj vkus ochočil až trochu moc, a do kterého každou chvíli koukám. Takže plán je odkládat telefon dostatečně daleko a číst:).
  Zajímal by mě jen ten bod 5) – vypisování. Jen mě zajímá názor – co si vypisujete? Při složitějších knihách jsem si třeba vypisovala kdo je kdo, případně třeba nějakou citaci, co mě zaujala ale neumím si představit, že bych si udělala výpisky z knihy, ze kterých bych později pochopila, jaký příběh se tam odvíjel:).

  1. Eli 13. 1. 2014 14:10

   Doporučuji něco na způsob čtenářského deníku či recenze. Mě asi nejvíc inspiruje a pomáhá aplikace Goodreads.com. Jsou tam hodnocení, různé tipy, člověk si může i udělat svoje knihovničky. Nejlepší asi je základní označování knih – přečtené, právě čtu, chci přečíst :-) Navíc se váš profil dá spojit se sociálními sítěmi, takže vidíte co čtou vaši přátelé. To mě většinou nakopne, abych přidala další přečtenou knihu. Navíc v Year challenge si můžete určit, kolik knih za rok přečtete a ono vám to krásně připomíná váš cíl a ukazuje jeho plnění… Takže tohle není reklama, jsem jen velmi spokojený uživatel a díky tomu aktivnější čtenář! :-)

 16. Moreanne 5. 1. 2014 19:23

  Pěkně napsáno. Taky se mi stává, že se známí udivují, jak to, že toho tolik přečtu, že oni na to nemají čas… V práci bývám pravidelně 9 hodin, i víc, pak mám ještě druhou práci (na živnost), taky zabere několik hodin, i když nárazově. Občas si někam vyrazím, o domácnost se taky postarám… a přesto za letošek mám přečtené 4 knihy a další 3 mám rozečtené. Nedělá mi problém číst víc knih naráz. Většinou mám nějakou těžší doma na večery/víkendy a jednodušší a kratší do MHD. Jinak čtu i během reklam v TV třeba, při čekání na autobus… Opravdu jde o to, aby si člověk vybral to, co je mu blízké a co ho baví, pak se na čtení bude těšit a bude ten čas na to vyloženě vyhledávat. Vím, že nikdy nebudu číst klasiku, jak se píše v článku – Jiráska, přiznám se, že nemusím ani Čapka (tímto pozdravuji svoji češtinářku, která mi ho dokonale zprotivila) a i dalším vyzdvihovaným autorům se nejspíš vyhnu. Naštěstí mám tolik žánrů a autorů na výběr, že nevím, co číst dřív :) Akorát já teda žádnou knihu neodkládám, dočtu vždy všechno, teprve potom si na knihu můžu udělat objektivní názor. Ale to je každého věc, než se do čtení nutit, to je pak asi opravdu lepší knihu odložit.

 17. StaNov 3. 1. 2014 11:08

  Úplně se v tom vidim. Akorát že místo čtení programuju.

 18. Jara 3. 1. 2014 10:08

  Čas na čtení není třeba hledat. On se kolikrát sám nabízí (např. MHD). Ale já se přiznám, že čtu i při vaření, u televize při reklamě a podobně. Vždycky, když na něco čekám. Nebaví mě jen tak sedět a koukat z okna. Nebo když nemůžu spát.

 19. Syl 3. 1. 2014 01:20

  Když jsme u těch jiných formátů…. já miluju audio. Jezdím služebně delší cesty autem a ne vždy chytnu mluvené slovo nebo zajímavý rozhovor na ČRo. Například tuto zimu trávím s Eragonem v báječném podání Martina Stránského.
  Na usínání mám zase Saturnina, Tracyho tygra nebo jiné kratší povídky.
  Vřele doporučuju. :-)

  1. Gabriel 13. 1. 2015 20:51

   Zaujal mě ten Eragon. Já býval velký čtenář, ale co jsem objevil audio spíše poslouchám. Eragona znám jen od pana Hyhlíka, který namluvil (asi nejznámější jeho audio) 3. – 7. díl Harryho Pottera. Jeho hlas patří k jedněm z nejlepším. Pana Stránského jsem si pustil, ale prostě to není ono. Je to jak na divadle. Když prvně uvidíte v roli jednoho člověka a zamilujete si ho v té roli, už jiného nepřimete. Poslouchám prakticky pořád. Ráno, když se chystám do práce, v MHD, chvilkami v práci, když jdu domů a stavím se kdekoli, pořád mám sluchátka, doma, a večer při usínání. Bez toho už bych asi neusnul. 5 let poslouchám a za tu dobu jsem neměl sluchátka pouze 2x. Mojí zásadou je vždy nabitý telefon a sluchátka stále u sebe. Hodně krásných chvil u audioknih :)

 20. jana 2. 1. 2014 22:59

  souhlasím s většinou bodů. když mám nejmíň času, přečtu toho hodně, čtu klidně do noci a ráno než jdu do práce. mám většinou rozečtený tak 2-3 knihy, nějak mi to nevadí, dokážu mezi nima přepínat. když si zapomenu knihu doma, jsem pak celej den jako bez ruky, bez hodinek, bez “něčeho na čekání” a štve mě, že se můžu zabavit jen blbym mobilem, i když je chytrej. mám seznam knih, které si chci přečíst a sleduju své statistiky půjčování v městské knihovně.. :) čtenářům zdar!

 21. Sabina 2. 1. 2014 20:58

  Moje řeč, mám obdobné zásady, čtu o každé volné chvíli a knihu mám vždy v kabelce a přečtu klidně 10 knih za měsíc. Už mě trochu rozčiluje, jak se tomu pořád všichni diví, přitom jde opravdu jen o to chtít. Jediné, čeho se nedržím, je nedočítání knih, vždycky se snažím vše dočíst do konce, říkám si, že mě to třeba ještě překvapí, ale už se lepším a nedávno jsem po pár stránkách odložila knihu Tak trochu úžasní, to se z mého pohledu fakt nedalo :)

 22. JB 2. 1. 2014 20:57

  MHD je skvělá na čtení! Souhlas, X knih jsem přečetl jen během cesty do-z práce v tramvaji a autobuse. Navíc, autobus ujede? Tak si zkrátit chvilku při čekání čtením na zastávce.

 23. mag 2. 1. 2014 16:07

  hou, hou, hou. keby som sa drzala niektorych zasad, pridem o vela! jack kerouac – on the road – ako som trpela do jej takmer polovice. krv som potila pri jej citani. ale drzala som sa svojej zasady – zdolat to dokonca a az potom hodnotit. a po jej docitani som zistila (teda, uz pocas citania druhej polovice knihy), ze je to kniha, ktora asi bude stale zastavat velmi cestne miesto v mojej TOP5 a zila som z nej intenzivne a zijem aj doteraz. moj nazor je – ohodnotit knihu ci film az vtedy, ked sme ju nepochovali v polovici . inak hodnotime len cesto a nie upeceny kolac. to nie je jediny pripad, kedy sa mi to trapenie pociatocne, alebo polovicna nakoniec oplatilo. ale – proti gustu ziadny disputat ;)

 24. Teri 2. 1. 2014 14:50

  Presne ako ja, okrem toho čítať viac kníh naraz. bežne čítam viac kníh, lebo napríklad nejaká encyklopédia alebo literatúra faktu, hlavne ak majú 500-600 strán sa nečíta naraz ľahko, tak to prehodím občas niečím “ľahším”. Dosť sa divím ľuďom čo nečítajú a vyhovárajú sa na nedostatok času alebo že ich to “nebaví” a radšej pozrú 10 filmov ako prečítajú jednu knihu. A už vôbec nechápem názor, ktorý som počula nie dávno – ” Neznášam knihy, všetky z domu vyhodiť, nech ich nemám na očiach.” rozumiete tomu niekto??????

 25. Bublushka 2. 1. 2014 13:04

  Moc pěkný článek. Taky to tak beru. Čtení nemá být maraton o přečtení co nejvíc knih a není špatné odložit špatnou knihu. Možností kdy číst je spousta, ale je taky pravda že když má člověk plnej den ,težko pak hledá čas na čtení a když je unavený tak se na to blbě soustředí. Já jednu knihu týdne přečtu určitě, a víc když mám čas. Ale taky se mi stává, že nepřečtu nic, protože se čas nahrne tak že se mi ani číst nechce, Čtení se nesmí stát opruz, ale zábava a na zábavu se najde čas vždycky :)

 26. Igor 2. 1. 2014 12:59

  Dobry blog, prikladam 3 hlavne moje tipy “kde najst” cas na knihy

  1. ZAKLAD – vypnut telku a namiesto toho citat!!! tu je najviac casu

  2. ako bod 6 blogu – majte knihy “po ruke”. napriklad na tom zachode by ste neverili ako rychlo precitate knizku (len tam treba “male formy” – kapitolky na 2-3 strany – na jednu “potrebu” )

  3. ako bod 7 blogu – mat tablet ci citacku a tak citat e-knizky

  S bodom 4 toho blogu ale nesuhlasim a citam naraz niekolko kniziek. Inu mam na zachode (kratke kapitoly), inu citam pred spanim (motivacne, psychologicke ci filozoficke), inu citam vecer ci cez vikend (odborne, fakty), ak je zapnuta telka citam nieco lahsie (beletria ci nieco lahsie na sustredenie)…

  Do noveho roku teda zelam kazdemu vela precitanych knih

  1. Dana 14. 1. 2014 19:42

   Já jsem docela velký čtenář – loni mýma rukama prošlo 122 knížek a letos už jsem 4 pokořila a mám 5 rozečtených (bez problému). Knížky si většinou vybírám podle tématu – viděla jsem třeba nějaký zajímavý film, tak hledám podobný žánr (třeba o sopkách, o Titanicu…), nebo chystám svůj další román a potřebuju nastudovat nějaké informace (o jeskyních, virologii, amazonský prales…). Letos bych ráda zůstala na stejném, ne-li větším počtu knih. :-D

Sociální sítě
Co ke dni dětí? No přece čtení! 😊 Připravili jsme pro vás výběr krásných dětských knih pro kluky a holky od nejmenš… https://t.co/MKffnAWtua
22. 5. 2018
Jaké bylo setkání s Petrou Soukupovou v #bookscalling clubu? Mrkněte na report, nechte se nalákat na její knihy a t… https://t.co/WpyPKdtR3U
22. 5. 2018
Do kin míří film podle povídky Petry Soukupové ze skvělé knihy Zmizet. Jmenuje se Na krátko a hraje v něm mj. Petra… https://t.co/dwOdTvWU7z
21. 5. 2018
Je tu nový Knihovlog! Co nás bavilo a co jsme viděli na #svetknihy? Podívejte se, tipy na knihy, krásné komiksy i ž… https://t.co/uWmMbRp38M
20. 5. 2018
Nestihli jste na @svetknihypraha nakoupit všechny zásadní novinky? Mrkněte na kolekci největších hitů veletrhu a ko… https://t.co/MIo1RTGT36
17. 5. 2018
Počátek
Dan Brown