11x nejen Valentýn: Tipy na knižní dárečky

Víte, co se slaví 14. února? Ale jistě, svátek svatého Valentýna! Ale to není všechno. Na 14. únor připadá také Mezinárodní den darování knih, který nabádá všechny, aby věnovali knihu – ať už svým blízkým, a nebo potřebným. Jednoduše řečeno, 14. února máte hned dva důvody pro to, darovat knihy těm nejbližším. A jakou knihou potěšit drahou polovičku? Je tu naše valentýnská obdarovávací typologie :-)

Snad jste si nemysleli, že se k Valentýnu hodí jen romantické knihy? Je samozřejmě naprosto v pořádku obdarovat drahou polovičku románem o lásce, pokud je to její oblíbený žánr. Ale jak víme, pokud vaše milá miluje horory nebo pokud si váš drahý ujíždí na komiksu, jsou pro ně romantické právě takové, poněkud temnější knižní dárky ;-) Ať už jste spolu deset let nebo se teprve snažíte vzbudit pořádný zájem, určitě tu najdete inspiraci ;-)

Jakou knihu tedy vybrat, když…

…mu chcete poradit, jak na to?

Před nedávnem vyšla naprosto úžasná kniha, která jednak potěší, a také může sloužit jako inspirace. Že vám vaše zlatíčko nikdy neposlalo liebesbrief? S knihou Milostné dopisy slavných mužů se to změní :-) Najdete v ní milostné dopisy z pera Beethovena, Kafky, Shawa, Voltaira a mnoha dalších. Vyznání jako blázen… A taky pěkná inspirace ;-)

…se ráda bojí?

Není nad to, tisknout se k sobě u pořádného hororu. Že vy jste se seznámili v kině na nějakém krváku? Ještě lepším zážitkem ale je tisknout se k sobě nad knihou – není u toho tma a kolem je méně lidí ;-) Pokud váš milý či vaše milá rádi tají dech a bojí se, sáhněte po Poslední hlídce Stephena Kinga. Jde o nejnovější kousek ze série o vyšetřovateli Billu Hodgesovi a podle názoru zahraničních čtenářů je to ten nejlepší díl!

Takhle sám by se člověk fakt bál, ale ve dvou? To je jiné kafe…

…milujete, jak se směje?

Úsměv sluší každé a každému. A zvonivý smích, to je jasná cesta k lásce, no ne? ;-) Pokud se ta vaše láska směje obzvláště neodolatelným dojmem, je to úplně jasné – musíte vybrat nějakou “řehtací” knihu. A málokterá série pobavila v poslední době čtenáře a čtenářky tak jako Aristokratka. Má v sobě spoustu prvků typicky českého humoru. Trocha škodolibosti, trocha situační komiky, výborná hra se slovy… To bude smíchu :-)

…je to prostě váš nejmilejší mudla?

Fanouškům a fanynkám světa Harryho Pottera se kupují poslední dobou knihy snadno. Kromě osmého příběhu se objevila také spousta obrazových publikací především o filmové verzi, nás ale nejvíc nadchly ilustrované kousky s obrázky Jima Kaye. Ilustrovaný Harry Potter a Tajemná komnata je přesně tou knihou, u které se můžete třeba s horkým kakaem přitulit a prohlížet si obrázky. Ách <3

…je to prostě srdcerváč?

Drsňáci a drsňačky mají něco do sebe. Tyler Durden by mohl vyprávět… Pokud vaše srdce patří právě někomu takovému, ukažte, že rozumíte jeho temné stránce. Nejlepším kouskem pro pořádné srdcerváče je samozřejmě Klub rváčů! A vzhledem k tomu, že druhý díl vyšel jako výtvarně naprosto famózně ztvárněný komiks, užije si ho i nejeden fanoušek filmové verze, který není zrovna zapálený knihomol.

Tato knížka je graficky tak úžasná, že u ní může usnout snad jen ten, kdo neumí číst ani obrázky :-)

…je, nic naplat, romantička jak blázen?

Mohlo by se zdát, že obdarovat na Valentýna toho, kdo má rád rudé růže, bonbony ve tvaru srdce a červenou knihovnu je hračka. Ale i mezi autory a autorkami romantické literatury je potřeba najít to nejlepší! A na úplný vrchol bezpochyby patří Jojo Moyes. Sáhněte třeba po knize Než jsem tě poznala s filmovou obálkou, ne nadarmo je to trhák – už i na stříbrném plátně.

…chcete knihou vyrazit dech?

Že je Malý princ už klišé? To mohou říkat snad jen ti, kdo ho nečetli pořádně. A také ti, kdo neviděli obrazovou verzi téhle nesmrtelné knihy. Tohle vydání je totiž pop-up – obsahuje celou spoustu plastických a nějakým způsobem pohyblivých obrázků, vytvořených z původních Exupéryho kreseb. Je to prostě nádhera jak obsahem, tak i formou. Ideální dárek <3

…se ničeho nebojí?

Už od dětství se dělíme na ty, kterým se při pohledu na sebemenší násilí dělá mdlo, a na ty, kteří teprve se vzestupem žánru Nordic Noir zjistili, že je baví detektivky. Jak jste na tom vy? Ať už se u vás protiklady přitahují, nebo máte drsňárny rádi oba, pokud se vaše láska nějakého toho násilí a nervy drásajících scén neděsí, pořiďte jí Sovu. Za nás asi nejlepší detektivka loňska.

…a když přidáte vlastnoručně upečené sušenky, je nadšení zaručeno.

…má smysl pro černý humor?

Je na tom něco neodolatelného, když si někdo umí dělat srandu i tam, kde se to úplně nehodí, nemyslíte? Pokud je vaše drahá polovička právě taková, udělejte jí radost nějakou knihou, která vnáší humor do situací, kde byl vždycky tabu. Co třeba taková smrt? Smrt a jiné vrcholy mého života jsou strašně vtipným příběhem kluka, který se o to sice neprosil, ale kmotřička zubatá si ho vybrala za nejlepšího kámoše. Nevhodné? Zábavné!

…je jedinečná?

Je prostě jiná. Tajemná, odlišná, záhadná, zajímavá. Je podle vás vaše zlatíčko jediné svého druhu? Tak to je na tom podobně jako žánr suomikumma neboli finské podivno. Darujte mu knížku Lesní lišky. Takovou směs magického realismu, sci-fi, fantasy a jemné ezoteriky nikde jinde nenajdete. Zato se v téhle knize dost možná najde on či ona. Je prostě báječná.

…je prostě klasik?

Pokud vaše srdce patří knihomolce či knihomolovi klasického střihu, nehledejte složitá řešení a darujte klasiku :-) Třeba takový Karel Čapek je jedním z největších talentů středoevropské literatury vůbec a jeho hry neztrácejí na aktuálnosti ani div ne po století. Co třeba Válka s mloky? Tu musí mít ve své knihovně alespoň v jednom vydání každý, kdo to s láskou k literatuře myslí vážně. Myslíte to vy vážně s ním (či s ní)? Darujte knihu ;-)

No, a co pokud jste single?

Darujte knihy sami sobě! Nevýhodou sice je, že je musíte vlastnoručně pořídit a nebudete mít překvapení, ale zase si je můžete sami vybrat a nemusíte se bát, že se netrefíte do vkusu, že ;-) Ony knihy jsou stejně občas nejlepšími společníky a je to jeden z mála společensky nekontroverzních způsobů, jak mít drahých poloviček hned několik ;-)

Jo a víte, co je nejlepší? Všechny tyhle knihy jsou ve slevě :-)

Inspirujte se, vyberte si, a hlavně… 14. února darujte knihy <3

    Napište komentář
  1. Povinný údaj
  2. Váš web nebo blog
Sociální sítě
Burgessovi chlapci jsou nejnovější česky vydanou knihou Elizabeth Strout, držitelky Pulitzerovy ceny. Co na ně říká… https://t.co/6C4HT6CrC0
15. 2. 2018
Nový Dan Brown si rozhodně zaslouží videorecenzi! Tak se mrkněte, jak @LucieZeli hodnotí Počátek, příběh profesora… https://t.co/u17A9YJ2cu
15. 2. 2018
Kdo letos získá titul Nejkrásnější kniha roku? Mezinárodní výtvarná komise vybrala z 255 přihlášených knih 55 nomin… https://t.co/Utvg1xiJi3
14. 2. 2018
Něco k Valentýnu pro milovníky a milovnice literatury faktu 😉 https://t.co/qSnOkzjdWE
14. 2. 2018
Valentýn, nebo #bookgivingday? Klidně obojí :-) Romantické čtení najdete v naší valentýnské kolekci:… https://t.co/8b7SWBfeZh
14. 2. 2018
Počátek
Dan Brown