blog

10 důvodů, proč si přečíst Kafe a cigárko

Fenomén Kafe a cigárko hýbe českými literárními vodami a málokdo o něm ještě neslyšel. Blog herečky Marie Doležalové začal krátce po svém založení slavit ohromné úspěchy a jeho knižní podoba na sebe nenechala dlouho čekat. Na konci roku 2015 ji vydalo nakladatelství Domino a pokud vás její úspěch stále nechává chladnými, připravili jsme pro vás 10 důvodů, které vás přesvědčí, že i vy si potřebujete herecké historky ze zákulisí přečíst.

Kafe a cigárko

1. První důvod jsme prozradili už v úvodu. Jde o herecké historky ze zákulisí. Jasně, že v trafice každé ráno lačně nestojíte frontu na nový bulvární plátek, ale no tak, každý jsme přece zvědaví, co se děje za dveřmi divadelní šatny. Nebo na natáčení seriálu. Jak to chodí mezi těmi slavnými celebritami. V Kafi a cigárku se to dozvíte.

2. Díky Kafi a cigárku zjistíte, že tyhlety slavné celebrity jsou vlastně úplně normální lidé, kteří občas mají strach, popadne je závist, nebo jim vyraší pupínek na čele. Což je pro sebevědomí nás „obyčejných“ lidí docela důležité.

3. Je to vtipné. Ultimátně vtipné. Smála jsem se u toho já, moje mamka i moje babička. Smály se u toho moje kamarádky, kamarádi, podle reakcí na knihu a blog se směje každý, kdo na to narazí.

4. Dozvíte se, jak takové natáčení vlastně probíhá. Tušila jsem, že čeští herci se o natáčecích přestávkách necpou kaviárem a nejsou ovíváni pavími pery, ale ono je to někdy fakt náročné. Taky nahlédnete pod pokličku divadelní scény, všechny zkoušky, premiéry a derniéry Doležalová popisuje opravdu bravurně.

5. Přečtete si, jak je to vlastně s herci a reklamou. Že natočení jednoho pohození vlasů může vyžadovat velmi specifické herecké zkušenosti a že se občas zapletete do reklamy, kde si připadáte, že nemáte co dělat. Ti herci to mají fakt těžké, tyjo.

Čtěte také  Pláňata: Jak se přelom osmdesátých a devadesátých let (ne)dotkl jedné obyčejné rodiny

Kafe a cigárko

6. Mezi řádky můžete vyčíst, jak ze svého vlastního blogu můžete vytřískat co nejvíc. Na textech Marie Doležalové se můžete naučit, co všechno by neměl postrádat obsah vašich stránek, aby byly zábavné, čtivé, poutavé, aby se k vám čtenáři pravidelně vraceli a chtěli víc a víc vašeho psaní.

7. Seznámíte se s Marií Doležalovou. Než jsem začala číst Kafe a cigárko, měla jsem ji (asi jako většina) zařazenou jako tu malou zrzku z nepříliš duchaplného sitcomu. Teprve až díky Kafi a cigárku jsem se dozvěděla, že je výrazná a talentovaná divadelní herečka, že je inteligentní, vtipná, pohotová a její spisovatelský um snad nezná mezí.

8. Doležalová umí shodit sama sebe. Jev, který se často nevidí. Nebojí se psát o svých problémech, trapasech, o trémě a dalších nedokonalostech. Pojímá je ovšem s grácií a vtipem sobě vlastním, takže sice vám Maruška díky svým historkám bude připadat o něco bližší, zároveň se pro vás ale může stát i jakýmsi vzorem. Stane se vám šílený trapas, ale co – Doležalová to taky přežila a ještě o tom napsala skvělý článek!

9. Po grafické stránce je knížka naprosto jedinečná. Ilustroval ji Jan Hofman, který je známý spíše jako herec a jeho trefné obrázky dodávají knize šmrnc. Celkové provedení je vůbec poměrně netradiční, kniha má obdélníkový formát a dřevěné desky. Zkrátka a dobře, nebude vám dělat jen radost, bude i hezkým designovým doplňkem vaší knihovny.

10. Čtivost. O té už jsem se zmiňovala, ale je nutné vypíchnout ji znovu. Čtvrteční blogové příspěvky se pro mě staly drogou, stejně tak se pro vás nepostradatelné stane Kafe a cigárko v knižní verzi. Je to kniha, kterou budete tahat všude s sebou, klidně se s vámi vsadím; ovšem je vám asi jasné, u čeho si ji vychutnáte nejlépe.

Čtěte také  Autofikce. O co jde a proč nás tolik přitahuje?