Lucie je martinusácká knihoholka. Ač ráda cestuje a fotí, nejčastěji ji najdete doma schoulenou nad queer nebo feministickou fikcí i nefikcí nebo velkými společenskými romány.
5 pestrých tipů na čtení v angličtině

Tohle léto jsem se ve velkém pustila do čtení knih v angličtině. Pokud to máte stejně nebo se třeba v angličtině teprve chcete rozečíst, nesu plnou náruč tipů 📚
Totožnost: Kunderovská mistrná próza i jeho problematičnost

Nedávno vyšel v českém překladu román Milana Kundery s názvem Totožnost, který napsal už v roce 1997. Přečetli jsme ho pro vás dnešníma očima a povíme vám, jestli stojí za to.
Kvíz: Co si přečíst tohle léto?

Delší dny, hromada času na čtení (nebo aspoň hromádka) a spousta skvělých knih v policích knihkupectví. Po které ale sáhnout jako první? Tenhle kvíz za vás všechny trable s výběrem vyřeší (nebo alespoň dodá novou inspiraci na čtení)!
Hledání Phoebe: Tuhle hrdinku (mimojiné na autistickém spektru) si zamilujete

Na poli young adult contemporary, tedy současných příběhů psaných hlavně pro mladé, se už pár let rodí opravdové skvosty, které se nebojí velkých a důležitých témat, ale zároveň je zpracovávají citlivě a přístupně pro mladistvé publikum. A Hledání Phoebe je přesně takový skvost.
Rozmarné léto: Klasika, kterou už tohle léto přečtete

Horké léto volá po klasikách, alespoň nám se to tak většinou stává. Zmocní se nás pocit, že bychom měli mít teď víc času dohnat to, co jsme u maturity obelhali a doplnit si základy. V půlce léta samozřejmě zjistíme, že jsme sahali jen po jednoduchých novinkách, u kterých si odpočineme, a čas jsme klasikám nevěnovali. Jenomže je tu jedna, kterou by byl hřích v létě nevytáhnout.
Pride month: Queer knížky, které samozřejmě můžete číst kdykoli

Rozumí se samosebou, že duhové knížky můžete číst úplně kdykoli. Mezinárodní dny/měsíce čehokoli spíš berme jako prostor pro ještě více inspirace a prostor pro debatu, která jindy může bojovat o naši pozornost s jinými tématy, neméně důležitými.
Veronika Opatřilová: Moje knížky by se měly procítit, ne porovnávat

Knížky Veroniky Opatřilové vám určitě neunikly, zvlášť pokud máte v oblibě českou tvorbu. Nutno říct, že Veronika se z mainstreamových témat, které v české literatuře momentálně hrají prim, vymyká.
Píseň L.: Nádherný příběh ze stínu lesa

Podívali jsme se na zoubek nové knize Veroniky Opatřilové, která nás už obálkou láká do lesa. A byl to opět naprosto kouzelný zážitek. Nechte se namlsat a knize taky dejte šanci!
Kvíz: Jaký jsi hrdina/jaká jsi hrdinka z romantické knihy?

Přinášíme prvomájový kvíz, ve kterém se dozvíte, jaká knižní hrdinka nebo jaký knižní hrdina z romantické knihy jste! Nejsou to zdaleka jen klasiky, může se stát, že vám vyjde i velmi aktuální postava :) Tak šup na to!
Co si přečíst po Čtvrtém křídle?

Pokud jste zhltli Čtvrté křídlo jedním dechem a máte pocit, že nevíte, co teď se životem, přinášíme další tipy na romantasy (romantické fantasy příběhy), které by se vám mohly taktéž zamlouvat!
Shuggie Bain: Srdceryvný portrét chudoby a rodinných vztahů

Román Shuggie Bain nás zavede do Skotska 80. let do rodiny zasažené chudobou, ztrátou, ale i odolností a svého druhu láskou. Čtěte dál a nechte se nalákat na empatickou a vrcholně obohacující knihu, která vám nedá spát.
BookTok a Bookstagram: Jaká jsou knižní zákoutí sociálních sítí?

BookTok ani Bookstagram vám jistě nemusíme dlouze představovat - tyhle knižní prostůrky na sociálních sítí se těší veliké oblibě i u českých knihomolů a knihomolek. Co tenhle prostor ale přináší?
To nejlepší čtení k Valentýnu, ať už ho milujete nebo nesnášíte

Valentýn je zase po roce tu a postoje němu jsou v našich končinách stále různorodé. Někteří slaví, někteří vůbec, někteří kupují dárečky a někteří obdarovávají sami sebe. Myslíme, že letos pro vás máme tipy a rady pro všechny možné scénáře.
In & Out 2024: Jaký by měl být tento rok?

Začátek roku (za který považujeme celý leden) se nese v duchu nových plánů, předsevzetí a predikcí - jaký asi nastupující rok bude? Co můžeme udělat pro to, aby byl co nejlepší?