Lucie je martinusácká knihoholka. Ač ráda cestuje a fotí, nejčastěji ji najdete doma schoulenou nad queer nebo feministickou fikcí i nefikcí nebo velkými společenskými romány.
Příběhy do kapsy: Proč letos v létě zkusit audioknihu

Někdy prostě není čas číst. Ale to ještě neznamená, že se musíte vzdát příběhů. Právě naopak – tehdy je ideální chvíle pustit si audioknihu. Zatímco jdete na procházku, žehlíte, vaříte, nebo jen tak odpočíváte na dece, stačí nasadit sluchátka a nechat se unášet do jiného světa.
Já, která nikdy nepoznala muže: Dystopie, která mlčí a právě tím děsí

Já, která nikdy nepoznala muže přináší jedinečný a možná zvláštní čtenářský zážitek. Patří do žánru dystopie, ale nenechte se zmást – místo rychlého děje, drastických režimů a rebelských výprav tu najdete stroze vyprávěný příběh, který klade otázky, ale nedává odpovědi. A právě tím je tak podmanivý. Harpman napsala knihu, která bude pro mnohé čtenáře frustrující, ale pro jiné může představovat fascinující ponor do prázdna – doslova i obrazně.
Takhle chutná léto v brněnské knihkavárně Martinus

Je to tak, knihkavárna Martinus v Brně, kterou najdete v OC Velký Špalíček, má letní menu! Máme pro vás spoustu nových mňaminek, které vás v létě osvěží a jistojistě spraví den! 🍹
Čas vos: Když minulost bodne jako žihadlo

Alena Mornštajnová, jedna z nejoblíbenějších českých spisovatelek, se ve své nové knize Čas vos vrací k tématům, která jsou jí vlastní: rodinná traumata, mlčení, vina a odpuštění. Tentokrát ale nepíše historický román, ani výrazně společenský příběh – její novinka je spíše civilní, tichá a velmi osobní. A možná právě tím může na nějaké čtenářky a čtenáře působit o to silněji, anebo naopak mohou od knížky odcházet lehce zklamaní. Rozhodně ale stojí za pozornost a v tomhle článku si povíme proč.
Rozhovor: 10 otázek pro Douglase Stuarta ✨

V polovině května navštívil Prahu Douglas Stuart a my jsme měli to štěstí se s ním potkat a zeptat se ho na 10 zvídavých otázek - o jeho životě, psaní i čtení.
Čtete podle nálady? Tady je váš knižní moodboard

Každý knihomol a knihomolka to jistojistě zná – někdy nesáhneme po knize pro její žánr, autorstvo, obálku nebo anotaci, ale čistě podle momentální nálady. Ten neviditelný impuls, kdy vnitřní knihomolský kompas velí: „Teď potřebuju něco temného,“ nebo „Dnes to chce něco, co mě rozpláče.“ Je to intuitivní a neplánovaný způsob, jak objevovat knihy, které by vás v jiné náladě možná nezaujaly.
Hanba / Zamrzlá žena / Mám kolem sebe pořád tmu: Tři skvělé prózy Annie Ernaux v jednom svazku

Francouzská nobelistka Annie Ernaux je známá tím, že ve svých knihách neuhýbá ani předtím, co je v životě nepříjemné. Píše o hanbě, těle, stárnutí, ženské roli i třídní příslušnosti. V její nové knize, která v českém překladu vychází pod hlavičkou Hostu a kterou jsme vybrali jako květnovou knihu Čtenářského klubu Martinus, se setkáváme hned se třemi texty. Všechny jsou poměrně krátké, ale o to intenzivnější. Taky je to moje veliká oblíbenkyně a kdykoli si přečtu jakýkoli její text!
Čtení jako sebepéče: Kniha jako terapie

Květen je měsícem duševního zdraví – a právě v tomto období si ještě víc připomínáme, jak důležité je starat se nejen o tělo, ale i o mysl. Čtení může být víc než jen volnočasová aktivita – pro spoustu knihomolů a knihomolek je to útočiště, tiché místo, kde se můžeme na chvíli schovat, uklidnit se nebo si urovnat myšlenky. Otevřená kniha někdy poslouží jako zrcadlo, jindy jako ruka, která nás tiše vede ven z chaosu. Ne proto, že by uměla vyřešit naše problémy – ale protože dokáže vytvořit prostor, kde je možné se zastavit a dýchat.
Antarktida: Debut Claire Keegan konečně v češtině

Antarktida je debutovou sbírkou povídek irské autorky Claire Keegan, která vyšla v roce 1999 a okamžitě si získala pozornost literární veřejnosti. A díky nakladatelství Prostor si ji už můžeme uceleně přečíst i česky! Keegan je známá svou schopností vyjádřit hluboké emoce a napětí s minimem slov, což potvrzuje i její výrok: „Elegance je říci právě tolik, kolik je třeba.“ Tato sbírka představuje autorčin jedinečný styl, který kombinuje úsporný jazyk s intenzivními emocionálními zážitky.
Monique na útěku: Silný ženský osud jako další dílek skládačky

Édouard Louis, mladý francouzský spisovatel známý svou autofikční tvorbou, se ve své nejnovější knize Monique na útěku opět vrací k příběhu své matky. Tento text navazuje na jeho předchozí dílo Boje a proměny jedné ženy, kde popisuje matčin odchod od násilnického partnera. V nové knize se Monique ocitá v další toxické situaci, tentokrát s novým partnerem, a Louis líčí její úsilí o osvobození a hledání vlastní identity. A opět je to čtení, ze kterého odcházíte s celým balíčkem emocí.
Nůž: Co Salmana nezabije, to ho posílí. Nebo?

Salman Rushdie je výjimečný spisovatel, výjimečná osobnost a taky člověk, který v roce 2022 přežil brutální útok nožem, ke kterému se vrací ve své nejnovější knize Nůž. Stojí kniha za přečtení, nebo je zbytečně morbidní?
5 deníků, které byste si rozhodně měli přečíst

V Martinus Knižním putování v březnu luštíme deník babičky Červené Karkulky. Víme ale i o dalších osobnostech, jejíž deníky si můžete přečíst a nechat se obohatit (a nemusíte je luštit). Neseme hned pět tipů na deníky, které stojí za přečtení.
Z knih na plátno: Na jaké adaptace se můžeme těšit v roce 2025

Tak, jako milujeme skvělou knihu, milujeme i filmové nebo seriálové zpracování našich oblíbených děl. Nebo minimálně všem říkat, že jsme četli knihu a že byla lepší 🤭 Na tyhle adaptace se můžeme letos těšit a my se nemůžeme dočkat, až je uvidíme a budeme si moct udělat vlastní obrázek.
All Fours: Jedinečný román o jedinečné hlavní hrdince

Máte v oblibě sarkastické romány, které se zaměřují na ústřední postavu, její chaos a její prožívání významných životních změn? Pokud ano, rozhodně si musíte přečíst All Fours (brzy bude i v českém překladu!). Pokud zatím ne, přečtěte si tuhle recenzi, pokusím se vás přesvědčit o opaku 💖