Dobře popsaní kostlivci ve skříni
Tom Egeland se dvacet let věnoval novinařině v norských médiích, později byl dokonce redaktorem televizního zpravodajství v Oslu. Debutoval roku 1988 románem Ragnarok, svět jej ale poznal až roku 2001 díky románu Konec kruhu. Ten dosud vyšel v třinácti jazycích. O pět let později se Egeland stal spisovatelem na plný úvazek. Norský autor je známý …
Jedenáct propletených životů
Knižní klub vydává první román britského komika Marka Watsona Román, v němž se míchají lidé a všechno závisí na všem. Tak bychom mohli označit knihu Marka Watsona Jedenáct. Kniha vyšla v Británii již v roce 2010, k českým čtenářům se dostává s dvouletým zpožděním. Doposud nebyly přeloženy ani další autorovy tituly.
Michal Viewegh: Neadresná satira je zbabělá a bezzubá
Michal Viewegh vydal tento měsíc svou další knihu Mráz přichází z Hradu, která volně navazuje na jeho předchozí román Mafie v Praze. Nás zajímalo, jak byla kniha v prvních dnech přijata a jestli se sám Michal bojí reakcí. I přesto, že je autor momentálně zaneprázdněn svým turné, našel si čas nám na pár rychlých dotazů …
Kniha, která vás dožene k slzám
Metachromatická leukodystrofie. Jedná se o degenerativní onemocnění. Nemoc se projevuje u dětí mezi prvním a druhým rokem života poruchou chůze. Následně pokračuje celkovou ztrátou motoriky těla. Dítě nedokáže už samo vstát, chodit, později ani sedět. Následuje slepota nebo poruchy příjmu potravy. Kvůli této těžké nemoci dochází ke stavům, kdy je dítě v silné křeči, která …
Filip Doušek: Máme před očima cosi, co nefunguje
Poprvé jsme se setkali před rokem. Filip tenkrát už dvanáct let dopisoval knížku Hejno bez ptáků. Když jsme se setkali minulý týden, ležel před námi na kavárenském stole první pracovní výtisk. Seděli jsme nad Hejnem a probírali, jakých vlastně bylo těch dvanáct let psaní, měsíce editování, vybírání správného papíru a lidí, kteří se na celém …
Faulkner a Škvorecký: Co mají společného?
Literární akademie pořádá další z večerů s americkou literaturou. Tentokrát bude pořad věnovánWilliamu Faulknerovi při příležitosti 50. výročí jeho úmrtí. Diskusní večer o jedné z ústředních postav americké jižanské literatury a o jeho spojení s Josefem Škvoreckým se koná ve středu 24. října 2012 od 17.30 hodin v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1). Účast přijal překladatel, nakladatelský redaktor a …
Dagmar Zbytovská ukazuje dětem obrázky zašlého života
Kniha má seznámit děti s tím, jak se žilo na vinařské usedlosti Juliska v polovině devatenáctého století. Autorka píše, že vychází ze vzpomínek své babičky, které jí a jejímu bratrovi vyprávěla, když byli malí, a ona nyní vydává vyprávění pro svá pravnoučata. Jde tedy o vzpomínky zprostředkované, nikoliv jejich vlastní.
Čínská knihovna ze skla a dřevěných paliček
Kdysi se mohli stavitelé „vytáhnout“ stavěním kostelů a zdá se, že v současnosti je to stavěním knihoven. Například v Číně navrhl architekt Li Xiaodong unikátní knihovnu z tvrzeného skla, jejíž vnější obklad tvoří 40.000 stejně dlouhých dřevěných hůlek. Celá knihovna se rozprostírá na ploše 170 metrů čtverečních a stala se domovem pro více než 10.000 …